Судије се жалиле Меденици и Марковићу: Колико пара – толико и пресуда
Уколико се у што скоријој будућности не поведе рачуна о повећању броја судија, побољшању материјалног положаја и рјешавању стамбеног питања, предузећемо мјере у смислу обављања задатака искључиво у току осмочасовног радног времена – што ће резултирати значајним порастом незвршених предмета.
То су у писму, у које су “Вијести” имале увид, највишим судским и државним званичницима поручиле судије Основног суда у Подгорици.
Ажурност правосуђа, једна је од ставки у испуњавању обавеза Црне Горе у преговарачком поглављу 23, Правосуђе и темељна права.
Судије су, како наводе, „револтирани првенствено због третмана и вредновања њиховог рада приликом доношења Закона о зарадама у јавном сектору”.
За разлику од колега у вишим судовима и Привредном суду чије су плате на основу тог прописа порасле, судије највећег Основног суда у држави, остале су, наводе, на зачељу. Истовремено су пренатрпане предметима, посебно судије парничног одјељења, па морају да раде ванредно како би омогућили ажурност правосуђа. За све то, судија са 11 година стажа, наводе, зарађује 1.050 евра.
Судије су писмо упутиле предсједници Врховног суда Весни Меденици, предсједнику Судског савјета Младену Вукчевићу, предсједници Удружења судија Хаснији Симоновић, премијеру Душку Марковићу и министру правде Зорану Пажину.
Наводе да су дискриминисани, посебно у поређењу са тарифама адвоката, нотара и извршитеља које је Влада одобрила.
„Неопходно је ставити свим институцијама до знања да постоји изузетно незадовољство судија“, пише у писму у коме се статистички наводе подаци о великом порасту броја предмета. Њих судије завршавају и у слободне вријеме, а остаје им и веома мало времена за писање пресуда, а за све то нијесу плаћени. Пошто је Законом о судовима и Судском савјету предвиђено оцјењивање и и на основу едукација, подсјећају да би то могао бити велики проблем за њих, јер немају када да иду на семинаре.
Они замјерају Судском савјету што у плану јавних набавки нема ни помена о стамбеној изградњи. Такође подсјећају да су им додаци на зараде и за одвојен живот укинути Законом о зарадама у јавном сектору.
Судије зато надлежнима предлажу конкретна рјешења, попут посебног судског буџета, што су недавно тражиле и судије Вишег суда у Подгорици. Они одбијају сваку могућност смањења зарада, а кажу да су обавијештени да им се спрема ново умањење.
Радна група коју је формирао Судски свајет, а која припрема измјене Закона о судовима и Судском савјету, разматраће ове предлоге, као и оне које су добили из Вишег суда, потврђено је “Вијестима”.
Центар за мониторинг (ЦЕМИ) јуче је објавио истраживање које показује, како су саопштили, да у правосудни систем вјерује мање од половине грађана. То је, како је појаснио Златко Вујовић, ниже у односу на резултате истраживања из прошле године, али је изнад оног 2013. године.
Он сматра да су политичка дешавања, односно подијељена јавност, када је ријеч о одређеним судским споровима, утицала да повјерење у правосудни систем опадне.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: