ИН4С

ИН4С портал

Судије Уставног суда није бирала струка, него политика: Радили и без положеног правосудног испита

1 min read
Поједини прије избора на ту позицију нијесу имали никаквих додирних тачака са правосуђем, указала је Јадранка Новаковић, руководилац одјељења за уставне жалбе и кандидат за судију Уставног суда

Уставни суд

Судије Уставног суда последњих година није бирала струка, него политика, а неки од њих немају положен ни правосудни испит и поједини прије избора на ту позицију нијесу имали никаквих додирних тачака са правосуђем, указала је Јадранка Новаковић, руководилац одјељења за уставне жалбе и кандидат за судију Уставног суда.

Њу је јуче, као и Ранка Вукића и Татјану Љујић, саслушао Уставни одбор, који ће данас наставити интервјуе са другим кандидатима за судије Уставног суда.

Новаковић је посланицима казала да је запослена у Уставном суду и изнијела низ критика на рачун рада те иституције, указујући да у њој, како је казала, влада амнезија и да се одлуке доносе по политичком диктату, те да је до сада седам пута конкурисала за различите судске позиције, али није била кандидат ниједне партије па није добијала посао.

На питање предсједнице Уставног одбора Симониде Кордић (Демократски фронт) да ли сматра да су мишљења Венецијанске комисије обавезујућа, те да ли сматра да предсједник државе Мило Ђукановић има право да мериторно одлучује о именовањима амбасадора, Новаковић је одговорила да мишљење ВК не обавезује и да предсједник нема овлашћење да мериторно одлучује о амбасадорима.

Посланик ДФ-а Бранка Бошњак казала је да јој је драго да се чују критике и из самог суда. Бошњак је питала Новаковић за које одлуке сматра да нису на понос суда, а она је одговорила да има и добрих ствари у Уставном суду, али се оне не могу видјети због неких поступака.

“Уставни суд посматрам као државу у малом. Нажалост, већина се опредјељује по политичкој матрици, не сви наравно. Највише ме боли одлука која се тиче радника „Радоја Дакића“, која није извршена и коју ће држава да плати. Што се тиче одлуке о накнадама мајкама, у Уставном суду су заборавили шта је позитивна дискриминација. Мајке нису тражиле то, то је суштина, оне су добиле нешто. Примјена је била хаотична, можда и намјерно, и то је требало да буде дефинисано, јер су дошле у обзир жене за које ја нисам вјеровала да могу бити укључене”, казала је Новаковић.

Она је додала да у Уставном суду често имају неусаглашене ставове судија и стручне службе, а проблематизовала је и начин избора судија.

“Ми имамо проблем у Уставном суду, који је задњих пет година кулминирао јер се за судије бирају људи које бира политика, а не струка. Ми имамо судије које немају ни положен правосудни испит, а укидају се одлуке највишег редовног суда, то јест Врховног суда. Имамо судије које нијесу имале додирних тачака са правосуђем. У последње вријеме се стално говори о приливу предмета у Уставни суд и заостатку, чује се то и од судија, али морам рећи, што се тиче доношења коначних одлука, оне се доносе већином гласова. Ту има одлука које нијесу на понос Уставном суду, нити ће бити. Такве одлуке нијесу потписиване у служби гдје ја радим”, рекла је Новаковић.

Она је казала да тек сад, након 30 година, види да се сви чуде дијељењу станова и кредита судијама, а она то гледа цијели радни вијек. Истакла је да вјерује у моменат промјене због младих чије вријеме тек долази.

Да ли је икад повољно смијенити Ђукановића?

Кандидат Татјана Љујић казала је да посланик не може одговарати за јавно изговорену ријеч, али да мора трпјети већи степен критике.

Она је избјегла да коментарише мериторно одлучивање предсједника државе Мила Ђукановића о именовању амбасадора, а на питање посланика Суаде Зороњић када мисли да би био повољан тренутак за разрјешење предсједника државе, одговорила је контрапитањем да ли је икада повољан тренутак и додала да то није питање за судију Уставног суда.

Посланик ДФ-а Милун Зоговић питао је Љујић да ли мисли да је Ђукановић прекршио Устав изјавом да представници државе Црне Горе не могу бити они који 2006. нису били за независност.

“Нећу вам одговорити на то питање јер га доживљавам као политичко”, одговорила је Љујић, која тврди да је није страх да одговори на то питање.

Избори у Тивту одложени неуставно

Кандидат за судију Ранко Вукић казао је да му је мотив за кандидатуру жеља да допринесе раду Уставног суда и да напредује.

Посланик Демократа Владимир Мартиновић га је питао како би ријешио заостатак од 3.500 уставних жалби, а Вукић је одговорио да треба повећати број извршилаца и обезбиједити ефикасан рад.

Бранка Бошњак је питала Вукића да ли је предсједник државе Мило Ђукановић прекршио Устав када је лани одложио изборе у Тивту, а није било проглашено ванредно стање, те да ли сматра да су мајкама неуставно укинуте надокнаде.

Вукић је одговорио да избори нису могли бити одгођени јер није било проглашено ванредно стање и да су накнаде мајкама стечено право.

Упитан како би одлучивао у случајевима према Ђукановићу, одговорио је да би одлуке доносио на основу чињеница.

(ДАН)

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *