Суђење Дарку Шарићу: “Скај” поруке остају доказ
1 min readПрије него што је настављено извођење “скај” порука у судском поступку против Дарка Шарића и његових сарадника за планирање убиства и дискредитацију свједока сарадника, предсједник судског вијећа Зоран Шешић је саопштио да одлука о прихваћеним “скај” доказима остаје непромијењена.
О томе се поново одлучивало због тога што је на претходном рочишту одбрана оптужених тражила да се ти докази искључе, позивајући се на пресуду Европског суда правде која је недавно донијета, а односи се на доказе прикупљене са криптоване апликације „енцроцхат“.
За те доказе закључили су да су спорни, јер представљају пресретнуту комуникацију, а француски органи нису обавијестили државу на чијој територији су прислушкивали грађане.
Судија Шешић образложио је у судници одбијање предлога одбране тиме што Србија није чланица ЕУ и није у обавези да поштује пресуду Европског суда правде, јер није ријеч о Европском суду за људска права. Додатно је казао и да Србија не примјењује прецедентно право, а поменута пресуда се односи на конкретан случај коришћења криптованих „енцроцхат“ доказа у Њемачкој и само даје смјернице у поступању у сличним случајевима.
– Ја понављам да ви у судници причате шта вам одговара, али суд доноси одлуку. И то је тако, шта ћете – казао је судија Шешић.
Адвокат Далибор Катанчевић, који брани оптуженог Дарка Шарића, казао је да одбрана не жели да врши увид у транскрипте порука са „скаја“, који су представљени у еxцел табели као помоћно доказно средство, већ у изворни сирови материјал, пише ДАН.
Други Шарићев адвокат Марко Јанковић осврнуо се на то што је судија рекао да је ријеч била о одлуци Европског суда за људска права онда би и Србија морала да је поштује и навео примјер тог суда у једној недавној пресуди у којој се наводи због чега су докази спорни.
– У тој пресуди се наводи да су добијени докази нејасни, да су технички детаљи о приступу серверу са ког су подаци добијени непознати и да је могуће модификовати податке. Ми све то имамо и у овом поступку, али добро о томе ће касније одлучивати други суд – навео је у судници адвокат Јанковић.
имаге
Подсјетимо, на претходном рочишту када је одбрана тражила да се „скај“ докази издвоје на основу одлуке Европског суда правде истицали су да „сервер није заплијењен, већ је све пресретнута комуникација, да је ријеч о хаковању сервера што је према српском закону кривично дјело и да Француска није обавијестила Србију да на домаћој територији прислушкује грађане.
У наставку суђења приказано је више десетина порука које су према тврдњи Тужилаштва за организовани криминал размјењивали Дарко Шарић и његови сарадници, а у вези са припремом убиства Небојше Јоксовића и његовом дискредитацијом.
Иначе, Јоксовић је био свједок сарадник у поступку у ком је Шарић правоснажно осуђен на 14 година затвора за шверц кокаина.
Када Шарићев план да се Јоксовић из „безобзирне освете“ убије, није успио, група је одлучила да се Јоксовић дискредитује како би изгубио статус свједока сарадника. Њихова идеја је била да Јоксовић буде оптужен за, како је тужилаштво закључило, исценирано планирање убиства свог сарадника Горана Николашевића из Ваљева, преноси ДАН.
Међу бројним порукама адвокат из Шарићевог тима, Марко Јанковић тражио је да се осврне на једну поруку послату са кодног „скај“ налога за који Тужилаштво тврди да га је користио Дарко Шарић. Оно што је спорно јесте да је порука писана у женском роду, те је Јанковић упитао како може да се тврди да је ријеч онда о Дарку Шарићу.
Поступајући тужилац Војислав Исаиловић на то се реферисао ријечима да су поједини оптужени мијењали „пинове“, односно шифре налога, а када су то радили нису морали да мијењају апарате и да је конкретан „пин“ користио једно вријеме Дарко Шарић, а касније га је користила једна друга особа, што ће тужилаштво у наставку поступка и доказати.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: