Суђење Ђукићу и групи: Предложено изузимање доказа проистеклих из „SKY“-а
1 min read![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2023/06/o_1777905_1024.jpg)
Фото: Ненад Мандић
Пред подгоричким Вишим судом данас је одржано суђење Стефану Ђукићу и групи, а која се терети за планирање напада истакнутих представника тужилаштва, суда и полиције. Судија Зоран Радовић је отпочео поступак извођења писаних доказа.
Адвокат Дамир Лекић је суду саопштио предлог за издвајање из списа предмета доказа који су проистекли из „СКY“-ја, тврдећи да су правноневаљани. Он је указао на праксу која је већ позната у Србији, а која се односи на то да тужилац мора да утврђује идентитете лица која су наводно користила СКY.
Суд ће о том предлогу накнадно одлучити.
Током читања службених забиљешки, записника о петресу, записника о одузетим стварима, из редова оптужених чула су се реаговања.
Они су углавном износили примједбе на рад службеника полиције и тужилаштва. Како су неки од њих навели, полиција је током претреса правила хаос, ломила врата, малтретирала њихове породице…
Оптужени су казали да међу одузетим стварима, има и доста оних који не припадају њима и који они не користе, већ чланови њихове породице. То су рекли и за претресе појединих просторија и објеката.
Наглашено је и да међу одузетим стварима, има и оних који су противправно одузети.
– Та возила што су одузели нису предмет било које истраге. То су возила фамилије, тај ауто је више од шест година у наш посјед. Ја сам држао сервис мотора, и тај мотор Сузуки је легалан. Веспа је од мог млађег брата. Једном су је већ одузели, и није прошло годину дана опет, а по закону не могу док не прође годину дана. Покупили су све од возила, сва срећа па је моја мајка отишла на посао, иначе би ишла пјешке. Покупили су и телефоне, бабине картице, четири телефона која не раде су узели….Имам доказ за поријекло имовине- казао је између осталог оптужени – Александар Раичевић.
Према оптужници, мета напада је требала да буде, поред истакнутих функционера Управе полиције, и судија подгоричког Вишег суда Биљана Ускоковић.
Подсјећамо, према наводима СДТ-а, оптужница је подигнута против групе коју су наводно формирали Баранин Стефан Ђукић и Подгоричанин Емил Тузовић.
Осим Тузовића и Ђукића, оптужени су и Зоран Перовић, Душан Дудић, Милан Брајовић, Нино Кораћ, Стефан Мићић, Александар Раичевић, Душан Бољевић, Албин Р. Салић, Бранко Д. Пејановић, Харис Тузовић, Горан Милашиновић и Бојан Г. Лопичић.
– Циљ ове криминалне организације је био да за потребе неидентификованих лица и за потребе саме криминалне организације врше ликвидације то јест убиства и тешка убиства на територији Црне Горе на штету полицијских службеника, специјалног тужиоца С.Ч и главног специјалног тужиоца М.К, али и других лица, те да тако дјелују да се припадници те криминалне организације, ослободе било које кривичне одговорности пред судовима Црне Горе кроз незаконити утицај на извршну власт, а кроз претходну смјену тужилаца који их оптужују и гоне за кривична дјела- наведено је раније из тужилаштва.
Даље, према сумњама СДТ-а, „у ту сврху организатор окривљени Ђ.С је само за предмет који се води против њега обезбиједио милион еура које према стању ствари треба дати носиоцима извршне власти – судијама и тужиоцима који би преузели вођење предмета“ -… А након смјене тужиоца који су их оптужили за најтежа кривична дјела, те управо је у том дијелу имајући у виду познанства која проистичу из комуникација организатора Ђ.С, јасно уочено да овај осумњичени као и припадници његове криминалне организације остварују утицај на политичку елиту у Црној Гори, а што је обиљеже и биће кривичног дјела из чл. 401а Кривичног законика Црне Горе – саопштио је раније специјални тужилац Мирослав Турковић.
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2022/10/0-02-05-b923b1b69720421610be1c8886d9aa3e5785fb2405d1260129ec99b6cc5feec9_a42cea59ea42f009-1024x105-1.png)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Viber-komjuniti-300h50-a.jpg)
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Telegram-komjuniti-300h50-a.jpg)