Суђење групи Љуба Миловића; Полицајац тврди: Моје шифре су сви користили
1 min readНа предлог одбране у суд су позвани да сведоче полицијски службеници Зоран Куртиновић и Лазар Спасић бивше колеге оптуженог припадника МУП-а Даниела Јовановића, преноси Н1.
Свједок Зоран Куртиновић у периоду 2020-2021 радио је у Служби за криминалистичко-обавјештајне послове УКП-а у канцеларији са оптуженим Даниелом Јовановићем са којим је чак дијелио канцеларијски сто и рачунар, прије тога радио је у Четвртом одјељењу београдске полиције (Одјељење за борбу против дрога), као и Одјељењу за привредни криминал.
Рекао је полицајац Куртиновић да оптуженог Јовановића зна још из периода када су заједно радили у Четвртом одјељењу, а одговарао је на питања у вези са овлашћењима и начином на који службеници из његовог Одјељења обављају посао, а све у контексту онога што се оптуженом Јовановићу ставља на терет у овом поступку.
Куртиновић је навео да је сваки службеник имао приступ Јединственом информационом систему у ком је могао да провјерава податке о одређеним лицима, као и да се том систему приступало логовањем са личном шифром.
„Моја шифра није била јавно доступна, не знам да ли је Даниелова. Нас двојица смо дијелили сто и рачунар. Његова половина стола је била лијева, моја десна. Са нама је у канцеларији био и службеник Лазар Спасић“, навео је.
Рекао је Куртиновић у судници и да сви подаци који се налазе у информационом систему имају ознаку тајности, али да се не сјећа који је степен тајности.
Питања је свом бившем колеги постављао и сам окривљени Даниел Јовановић. Циљ његових питања за овог свједока као и за Лазара Спасића који је након њега свједочио је да покаже да су одређене провјере са његовог налога у Јединственом информационом систему обављали и други службеници.
Па је тако окривљени Јовановић бившег колегу питао шта су то све службеници провјеравали.
„Не разумијем питање. Податке везано за посао. Не знам шта да одговорим. Не разумијем питање. Податке о лицима. Зависи од посла до посла, од случаја до случаја“, неодређен је био Куртиновић.
Упркос интервенцији предсједнице судског вијећа која је објашњавала на шта се питање односи, свједок није био конкретнији.
На питање оптуженог Јовановића да ли су службеници имали своју групу за комуницирање на апликацији „Сигнал“, Куртиновић је одговорио да је могуће да је постојала, али да он није био у тој групи.
Затим је одговарајући на питања, казао да се дешавало да када се неко од колега нађе на терену, други који су у том тренутку у канцеларији провере одређене податке за ту особу.
Након сведочења окривљени Даниел Јовановић казао је да нема посебних примедби на казивање сведока, али је ипак истако да му је „жао што није рекао више истине“.
„Тај један једини рачунар је био на мом столу. Сви живи су долазили у канцеларију и користили тај рачунар и моју шифру. Мени су многе апликације биле отворене на рачунару, због разних промјена радног мјеста. Ко зна под каквим је све притиском човјек, знам ја како је то и ја сам раније долазио да свједочим у суду. А то зашто смо Миливоје Кишић и ја одлазили у Црну Гору стоји у оперативном извјештају који је сачињен по повратку с пута. Ја не могу да говорим о том извјештају зато што је ‘строго повјерљив’, јер је дио рада на одређеном предмету, али је пут био у марту 2021. године. Лазар Спасић је писао тај извјештај сигурно и ја сам учествовао“, рекао је окривљени Јовановић.
Поступајући тужилац у то је суду додао да датум који окривљени помиње ни није обухваћен оптужењем.
Подсјетимо, у овом поступку суди се одбјеглом црногорском полицајцу Љубу Миловићу, као вођи криминалне групе.
Сумња се да су припадници те групе из Србије у Црну Гору транспортовали већу количину новца стеченог од продаје кокаина, а дио новца улагали у кријумчарење кокаина из Јужне Америке у земље Европске уније.
У оптужници се наводи да су Даниел Јовановић и Миливоје Кишић преузимали новац који је стигао из Холандије, док је Јовановић заједно са својом супругом Душицом паковао новац у вакуум кесе након чега су га заједно превозили у Црну Гору.
Дио тог новца Јовановић је као награду задржавао за себе.
Такође, Јовановић је преко своје супруге, припаднице БИА, како се сумња, добијао податке о безбједносно интересантним особама међународног организованог криминала, па је те информације преносио Миловићу.
Душица Јовановић терети се да је у електронском систему БИА претаживала припаднике тзв. „шкаљарског клана“ и строго повјерљиве податке о тим особама одавала свом супругу, а који је како се сумња то преносио Миловићу.
У наставку суђења испитан је полицијски службеник Лазар Спасић, бивши колега Јовановића у Служби за криминалистичко-обавјештајне послове УКП-а, са којим је дијелио канцеларију у којој је према његовим ријечима било три до пет припадника Службе.
„Сјећам се да је Јовановић ишао у Црну Гору, али се се не сјећам зашто. Да, сачинио сам извјештај и било је неких података за тај извјештај, али он носи ознаку ‘строго повјерљиво’ и не могу о томе да говорим“, рекао је свједок Спасић.
Затим је објаснио да су сви службеници са сваког рачунара у одјељењу могли да приступе Јединственом информационом систему и да провјеравају податке, али да су то радили искључиво са својом шифром, односно са свог налога.
Рекао је и да је могуће да је Јовановић имао више апликација за провјере података.
„Када је оперативна обрада у току, ми сви помажемо једни другима, па сви провјеравамо, али свако са својом шифром. Када је неки колега на терену ми провјеримо у канцеларији шта треба за њега. Углавном провјеравамо одређена лица из криминогене средине и њихове дјелатности којима се баве“, објаснио је Спасић.
Одговарајући на питање окривљеног Јовановића, Спасић је потврдио да су колеге имале своју „Сигнал“ групу за комуникацију.
Окривљени Даниел Јовановић у судници је на крају рочишта посебно нагласио да може да се провери да је његова шифра коришћена и док је он био на боловању и на годишњем одмору.
На сљедећем рочишту које је заказано за 27. новембар планирано је испитивање нових свједока, преноси РТНК.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: