ИН4С

ИН4С портал

Суђење Мугоши због оштећења касе за 6,7 милиона: Процјенитељка за ниске цијене земљишта криви свјетску кризу

Miomir Mugoša

Миомир Мугоша

У наставку суђења бившем градоначелнику Подгорице Миомиру Мугоши, судски вјештак и процјенитељка Сања Радовић јуче се детаљно изјаснила на 16 приговора колико је на њен налаз и мишљење 2. јула имала специјална тужитељка Сања Јовићевић, која је налаз оцијенила као противрјечан и контрадикторан.

Радовић је јуче у подгоричком Вишем суду подсјетила да је њен задатак био да одреди тржишну вриједност земљишта укупне површине 15.205 квадрата у два временска просјека – 21. јуна 2007. године и 27. октобра 2011. године.

Објаснила је да су, везано за тржиште некретнина, економски амбијент у Црној Гори у 2007. години карактерисали прилив страниих инвестиција од млијарду и 57 милиона евра, по извору Монстаста, затим релативно лака доступност банкараских кредита, либерални однос према планској регулативи, незапамћен тренд раста тржишта акција и екстремно велики раст бруто домаћег производа, преносе Вијести.

Једна од логичних посљедица таквих кретања је да је 2007. годину црногорско тржиште некретнина карактерисала знато већа потражња од понуде, поготово оних некретнина које су биле спремне за тренутну употребу. Зато је у том пероду раст цијена свих врста некретнина био експоненцијалан, додатно подржан перцепцијом потенцијалних купаца да ће некретнина купљена у 2007. години достићи знатно већу вриједност у непосредној будућности и обезбиједити власнику велику добит у релативно кратком временском периоду. У контексту таквог економског амбијента, уважавајући физичке и правне атрибуте који карактеришу непокретност која је била предмет моје процјене у оквиру вјештачења у овом судском поступку, добијена је тржишна вриједност земљишта по метру квадратном од 246 еура, иако су индекси изграђености били ниски, а дозвољена само пословна намјена”, казала је Радовић.

Она је у судници објаснила да је, за разлику од 2007. године, четири године касније тржиште било значајно засићено понудом стамбених простора чија је градња започела у вријеме непосредно након “бума некретнина”.

Раст бруто друштвеног производа износио је само 3,2 одсто у односу на претходну годину, а остварен је пад страних инвестиција од 54 одсто у односу на 2007. годину. Као посљедица финансијске и економске кризе из 2009. године, изузетно је пооштрена политика банака везано за кредитирање привреде и становништва. У конктексту таквог економског амбијента, уважавајући физичке и правне атрибуте који карактеришу процјењивану непокретност добијена је тржишна вриједност земљишта по метру квадратном од 169 евра, за површину од 15.205 метара квадратних, на локацији поред жељезничке пруге на Старом аеродрому, иако су индекси изграђености били знатно већи, а дозвољена намјена проширена и на становање”, појаснила је Радовић.

Она је истакла и да у пракси не постоји законитост да цијена земљишта увијек треба да прати цијену станова, а посебно не пропорционално као што то у својим приговорима тврди тужитељка Јовићевић.

Бивши градоначелник Подгорице Миомир Мугоша оптужен је да је продајом градског грађевинског земљишта компанији “Царине” оштетио буџет Општине Подгорица за 6,7 милиона евра.

Према наводима оптужнице, Мугоша је као градоначелник искористио службени положај и без спроведеног поступка јавних набавки донио одлуку о преносу права коришћења градског грађевинског земљишта на компанију “Царине”.

Суђење се наставља 11. септембра.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thoughts on “Суђење Мугоши због оштећења касе за 6,7 милиона: Процјенитељка за ниске цијене земљишта криви свјетску кризу

  1. Molba za vašu redakciju. Ako možete da ispitate i pišete o sledećem:
    Naime, glavni grad Pg, tj poreska uprava, šalje ljudima enormne cifre za poreze. Za stan od 40 kvadrata, moram da platim oko 250 eura. Da li je to normalno??? Pozivaju se da je to nekakav sekundarni objekat, iako je to jedina nekretnina koju imam. Zakon primjenjuju kako im se svidi. Za dvije godine moram da platim 500€, kao da imam vilu na Dedinju. Džaba žalbe, oni se na to uopšte ne obaziru!!!

    14

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy