ИН4С

ИН4С портал

Суђење у афери „Коверта“, Рашовић: Кад је вршена конверзија, нисам сматрао да радим било шта незаконито

1 min read

Виши суд, фото: Вијести

Саслушањем свједока сарадника Влатка Рашовића, данас је у Вишем суду у Подгорици настављено суђење окривљеном Душку Кнежевићу и осталим оптуенима у предмету „Коверта“.

Влатко Рашовић казао је да је све радње обављао по налогу предсједника Атлас групе Душка Кнежевића. Навео је да када је вршена конверзија новца, није сматрао да ради било шта незаконито.

У судници данас је казао: „Ја сам само био један обични шеф општих послова у ‘Атлас банци'“.

Он се детаљно изјашњавао о радном мјесту које је обављао у Атлас банци, о састанку који је одржан у подгоричком ресторану „Под волат“ којем су присуствовали Душко Кнежевић и некадашњи директор Атлас банке Бранислав Тодоровић, након чега је и извршена конверзија.

Рашовић је некада био лични возач Кнежевића и био је шеф општих послова у Атлас групи, а статус свједока сарадника добио је због спорне конверзије од 100.000 долара у евре.

Рашовић је детаљно објаснио како се одиграо састанак у подгоричком локалу „Под волат“ коме је присуствовао Душко Кнежевић, Тодоровић и неки клијенти док је за другим столом сједио он са колегом Вујисићем.

Навео је да није присуствовао разговору који су они водили, али се сјећа да му по изласку из објекта пошао у Општину у кабинет тадашњег градоначелника Славољуба Стијеповића, који му је након куртоазног питања дао неку фасциклу која је била у кеси и питао га да ли зна шта треба даље да уради. Рашовић му је потврдно одговорио.

Потом је пошао у банку код Шљиванчанина и с врата је чуо да он са неким разговара телефоном и говори: ,,Ево га Влатко долази“. Предао му је фасциклу и одмах се тврди удаљио у правцу момака из обезбјеђења. Након тога Шљиванчанин му говори:

„Ово не може све на твоје име“. На то му је свједок одговорио да позове Тодоровића и са њим се све договори.

Налоге за новац који је требао да се конвертује, осим Рашовића потписали су и остали возачи којима је он био шеф.

„Позвао сам Кнежевића и питао га колико је новца у питању. Он ми је одговори да се ради о 97.500 еура. Касније су ми објаснили да нисам могао сам потписати налог на толики износ јер је по једном физичком лицу износ био лимитиран. Наравно сви возачи нијесу знали за кога се то ради осим мене који сам преузео те паре“, рекао је Рашовић и наставио:

„Када ми је Тодоровић саопштио да Специјално тужилаштво ради на овом случају, одмах ми је било јасно да ћемо бити хапшени, али ме он разувјеравао да до тога неће доћи и да ће поћи до Стијеповића и са њим разговарати. Неколико дана након тога Тодоровић ми је казао да је обавио разговор и да му је Стијеповић рекао да ништа не бринемо и да ће све бити под контролом“, рекао је свједок Рашовић.

„Ја сам тог дана сједио у том ресторану са колегом Драженом Вујисићем, али не за столом Кнежевића и Тодоровића већ поред њих. Након тога ми је речено да одем у зграду Општине Подгорица. Ја сам отишао у кабинет тадашњег градоначелника Славољуба Стијеповића и представио се. Он ме је питао: ‘Да ли знаш што треба са овим’“, на шта сам ја рекао да знам. Узео сам фасциклу која је била у кеси и отишао“, појаснио је Рашовић и додао да није знао шта се налази у њој.

Након тога је, како је казао, назвао Тодоровића који му је рекао да се јави колеги Живку Шљиванчанину и да то преда њему.

„Дао сам му фасциклу, не знајући о чему се ради. Тек сам у банци сазнао да је ријеч о доларима. Знам да ми је Шљиванчанин тада рекао: ‘Неће моћи све на твоје име’, јер је велики износ новца. Звао је Тодоровића и саопштио му да су у питању долари који треба да се промијене у евре. Због тог износа, Шљиванчанин је рекао да ће то бити потписано на возаче. Морам да нагласим да они о томе нијесу ништа знали, једино сам ја знао од кога сам то узео и како“, навео је свједок сарадник.

Он се изјашњавао на околности поступања као овлашћеног лица у привредном друштву „Флорист“, истичући да је на то мјесто формално дошао на приедлог Кнежевића.

„Тада сам потписивао све што су ми давали. Имао сам повјење у Кнежевића и Ђурђића, вјеровао сам да ме неће злоупотријебити. Био сам овлашћен само на папиру. Више пута сам тада ишао и подизао новац. Да ли је то било на име фирме ђе сам био овлашћени или не, ја не знам. Послат сам да узмем новац и потпишем, увијек по налогу Кнежевића и никад нисам знао своту новца“, испричао је свједок сарадник.

Додао је да је тек накнадно схватио да су многе ствари које су у то вријеме рађене биле незаконите иако тога тада није био свјестан.

„Ја нисам знао ни да сам потписао колатерал за кредит који сам подигао на своје име од 100.000 еура које сам касније предао Душку Кнежевићу“, нагласио је он.

Одговарајући на питање одбране, адвоката Дражена Медојевића, браниоца оптуженог Душка Кнежевића, рекао је да је све колеге из Атлас банке посматрао као своје колеге, а не као чланове организоване криминалне групе.

„Када је вршена конверзија, нијесам сматрао да радим било шта незаконито“, одговорио је Рашовић.

На питање адвоката Душана Радосављевића да појасни како је добио статус свједока сарадника, Рашовић је нагласио да се на тај чин одлучио у консултацији са својим тадашњим адвокатом Велибором Марковићем.

„Када сам дао шифру од телефона СДТ-у, мој адвокат ми је тада објаснио да је то од стране тужилаштва прихваћено као добар гест и да бих могао добити статус свједока сарадника. Не знам шта је суштина функције свједока сарадника, осим да кажем истину. У том моменту сам сматрао да ми је боље да прихватим то јер су ми се стављале на терет и неке друге ствари преношење пара, осам милиона“, казао је Рашовић.

Оптужени Кнежевић је поновио да је читав случај политичка игра. Он је питао Рашовића шта се десило са тзв. Плавим роковником и како је доспио до бившег главног специјалног тужиоца Миливоја Катнића.

„Зашто у том нотесу фали папир ђе се помиње Ђукановић?, питао је Кнежевић. Рашовић је рекао да не зна ништа о томе и да није трпио никакве притиске да било шта каже.

У оптужници се између осталог наводи да је Дуско Кнежевић, након што су његови сарадници конвертовали 110.000 долара у еуре, Славољубу Стијеповићу предао 47.500 евра. Осим Душка Кнежевића и Славољуба Стијеповића, оптужени су и Кнежевићеви сарадници и пријатељи Бранислав Тодоровић, Живко Шљиванчанин, Тамара Крџић, Горан Грујовић и Томица Кнежевић.

У оптужници се наводи да је Душко Кнежевић у другој половини 2010. године створио криминалну групу чији чланови су били задужени да подижу новац који је стечен из незаконитих послова више компанија а потом га предају њему ради стављања у легалне токове.

Првом тачком оптужнице, Душко Кнежевић је извршио кривично дјело стварање криминалне организације из члана 401 а став 1 у вези става 6 Кривичног законика Црне Горе, а окривљени Кнежевић Томица, Тодоровић Бранислав, Шљиванчаних Живко, Грујовић Горан и Крџић Тамара извршили кривично дјело стварање криминалне организације из члана 401а став 2 у вези става 1 и 6 Кривичног законика Црне Горе.

Другом тачком оптужнице, ови окривљени, као и Славољуб Стијеповић су као саизвршиоци извршили кривично дјело прање новца из члана 268 став 3 у вези ставе 1 Кривичног законика Црне Горе.

(Вијести)

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy