ИН4С

ИН4С портал

Судски савјет: Без оснаживања система биће узалудни „молерски радови“ и труд бораца за бољу будућност

Судски савјет реаговао је данас на, како тврде, раније непримјерене изјаве премијера Милојка Спајића „да се стиди неких одлука судова“ и министра унутрашњих послова Данила Шарановића „да суд сваки дан пушта криминалце из притвора“, Тврде да овакви ставови доприносе јавном неповјерењу у судове и слабљењу дигнитета укупног правосуђа.
Саопштење Судског савјета преносимо у цјелости:

У циљу заштите независности и самосталности суда, Судски савјет, изражава оштро реаговање на непримјерене изјаве политичара поводом доношења судских одлука.

Независност судства и независност судија један је од темељних принципа правне државе и владавине права. Судство рјешава случајеве непристрасно, на основу чињеница и у складу са законом, без ограничења, недостојних утицаја, притисака или упозорења, било од кога и из било којих разлога.

Правосуђе треба да буде отворено према јавној критици, она је корисна и добродошла ако је аргументована, објективна и утемељена.

Непримјерене изјаве раније премијера (да се стиди неких одлука судова) и јуче министра унутрашњих послова (да суд сваки дан пушта криминалце из притвора) доприносе јавном неповјерењу у судове и слабљењу дигнитета укупног правосуђа.

Ефикасност црногорских судова није на задовољавајућем нивоу, што је контатовано у Годишњем извјештају Судског савјета, али то није само последица недовољног рада судова, већ и објективних разлога на које смо указивали више пута (недостатак судија, недовољан број судница, неповољан материјални положај, изостанак кадровске обнове правосудне структуре).

Неприхватљива је оцјена Министарства унутрашњих послова да су за обрачун криминалних група искључиво криве судије које нијесу донијеле пресуде у року од три године па су окривљени пуштени из притвора. Шест судија специјалног одјељења има у раду преко 160 предмета организованог криминала и корупције у којима је велики број оптужених са обимном доказном грађом.

Кад оптужени изађе из притвора одређују му се мјере надзора забрана напуштања мјеста боравишта што је био случај и са лицима која су страдала у Подгорици, а о извршењу тих мјера стара се Управа полиције.

Судије Вишег суда су недавним дописом свим надлежним органима указали на објективне разлоге због којих не могу бити ефикаснији. Судски савјет је прихватио њихове захтјеве и у оквиру својих надлежности ће предузети мјере да брзо изабере четворо судија по огласима који су у току и да без одлагања размотри могућност повећања броја судија у Специјалном одјељењу Вишег суда у Подгорици.

И извршна и законодавна власт, свака у оквиру своје надлежности треба без одлагања да предузму активности на поправљању просторних, смјештајних, материјалних, нормативних и техничких услова за ефикаснији рад специјалног одјељења. Политика правосудних реформи мора бити задатак све три гране власти. Свака у оквиру своје надлежности треба да уради свој дио посла.

Судски савјет подржава конструктивну критику, али захтјева да се престане са непримјереним изјавама о судијама и судским одлукама и да се носиоци јавних функција и сви одговорни друштвени чиниоци суздрже од штетног дјеловања на оно што представља заједнички интерес грађана Црне Горе на путу ка европској породици народа!

Чак су и европски партнери у посљедњем извјештају јасно апострофирали да су институције система рањиве, односно подложне политичком утицају и управо због тога Савјет позива да се не дозволи партијским гласноговорницима да креирају негативну слику о једној од три равноправне гране власти.

Оно што је сигурно, Судски савјет овим поводом неће улазити у даљу полемику са њима, надајући се да ће се и они понијети зрело, савјесно и одговорно.због тога Савјет позива да се не дозволи партијским гласноговорницима да креирају негативну слику о једној од три равноправне гране власти.

Оно што је сигурно, Судски савјет овим поводом неће улазити у даљу полемику са њима, надајући се да ће се и они понијети зрело, савјесно и одговорно.

Нужност је да као друштво што прије схватимо поруку Европске комисије да без јаког правосуђа нема уласка у ЕУ, и да ће без оснаживања судског система који мора уживати повјерење јавности како би успјешно вршио своје надлежности, бити узалудни не само молерски радови на које се реферисао министар Шарановић, него и сав труд свих искрених бораца за бољу будућност нашег друштва.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy