ИН4С

ИН4С портал

Судски вјештак: Да би тунел био завршен морало је бити ископано око 18 кубика земље

1 min read

Фото: Влада Црне Горе

Питање које се намеће ових дана је како је могуће да је малтене пред очима јавности и надлежних у Вишем суду неко успио да ископа тунел дуг 30 метара. За ископавање тунела од 30-ак метара који спаја двије зграде није требала тешка механизација, али јесу прецизне мапе, каже судски вјештак грађевинске струке Драган Жарковић.

„Неко је морао дати податке крајње тачке тунела, то је морао урадити са геодетском апаратуром и инструментима и претпостављам да је рађен са ручним алатом, без употребе некаквих савремених помагала којима би се то одрадило брже. Моја претпоставка је да је то рађено дужи временски период можда и ноћу“, наводи Жарковић.

Судски вјештак указује да је звук радова камуфлирала дневна бука, а не искључује и савремене тихе машине, тзв. кртице.

Онај ко се бави оваквим стварима, а то су организоване криминалне групе имају савременије технологије него они који би требало да их спречавају у томе. То је проблем Црне Горе“, каже Жарковић.

Тунел је према првим процјенама димензија метар са 80 центиметара за шта је морало бити ископано око 18 кубика земље, каже Жарковић.

„Није се то изнијело из суда него из тог тунела како се напредовало напријед морало се назад враћати и одлгати. Евентуално касније експедовати негдје, у некаквим џаковима, вјероватно ноћу“, објашњава Жарковић.

Он додаје да за 15 година искуства у вјештачењу у грађевини није имао ниједан случај сличан овом, и напомиње да би за прецизнију анализу било потребно да обиђе депо, као и тунел, а такав налаз струке би, вјерује, допринио и истрази.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy