ИН4С

ИН4С портал

Сукоб Сјеверне и Јужне Кореје: Историја и садашњност

Историјски коријени сукоба

Корејски сукоб траје више од седам деценија, а своје коријене вуче из подјеле Корејског полуострва 1945. године након Другог свјетског рата. Сјевер је стављен под совјетски утицај, а југ под америчку контролу. Године 1950. избио је Корејски рат, који је завршен примирјем 1953, али без формалног мировног споразума. Од тада, двије земље су технички у стању рата. Напетости су се интензивирале посљедњих деценија због развоја нуклеарног програма у Сјеверној Кореји и чврсте војне сарадње Јужне Кореје са САД.

Тренутна ситуација

У децембру 2024. године, тензије су достигле врхунац. Сјеверна Кореја је оптужила Јужну за слање дронова преко границе и ширење пропаганде. Пјонгјанг је одговорио постављањем мина и изградњом баријера дуж демилитаризоване зоне. Истовремено, Сјевер је појачао војну сарадњу са Русијом, што укључује слање војника у Украјину у замјену за оружје и технолошку подршку​
Са друге стране, Јужна Кореја, под вођством предсједника Јун Сук Јола, појачала је своје одбрамбене капацитете и разматра снабдијевање Украјине оружјем. Иако је ратно стање разматрано на националном савјету за безбједност, формално проглашење ратног стања није објављено​

Геополитички значај

Овај сукоб представља шире геополитичко питање. Укључивање Сјеверне Кореје у украјински конфликт и све ближи односи са Русијом указују на нову динамику савезништва. Јужна Кореја, као кључни савезник САД у региону, остаје у деликатном положају, покушавајући одбранити своје интересе без провоцирања отвореног сукоба.

Потенцијални развој

Председник Јужне Кореје Јун Сук Јеол прогласио је јуче ратно стање како би се искоријениле „просјевернокорејске снаге“ и одржао уставни поредак, пренио је Јонхап.
Током прошлог мјесеца Ссеверна Кореја пресјекла је далеководе које је поставила Јужна Кореја за снабдјевање електричном енергијом затвореног заједничког индустријског парка, и дигла у ваздух дијелове путева који је повезују са Јужном Корејом сјеверно од војне демаркационе линије.

Раније је Сјеверна Кореја уклонила уличну расвјету и поставила нагазне мине дуж путева Гјеонги и Донге, и распоредила трупе на својој страни демилитаризоване зоне, наводи јужнокорејска агенција.

Овај сукоб остаје један од најдужих и најкомплекснијих конфликата савременог свијета, а његово рјешење захтијеваће компромисе и одлучност свих укључених страна.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *