Сукоб Сјеверне и Јужне Кореје: Историја и садашњност
Историјски коријени сукоба
Корејски сукоб траје више од седам деценија, а своје коријене вуче из подјеле Корејског полуострва 1945. године након Другог свјетског рата. Сјевер је стављен под совјетски утицај, а југ под америчку контролу. Године 1950. избио је Корејски рат, који је завршен примирјем 1953, али без формалног мировног споразума. Од тада, двије земље су технички у стању рата. Напетости су се интензивирале посљедњих деценија због развоја нуклеарног програма у Сјеверној Кореји и чврсте војне сарадње Јужне Кореје са САД.
Тренутна ситуација
У децембру 2024. године, тензије су достигле врхунац. Сјеверна Кореја је оптужила Јужну за слање дронова преко границе и ширење пропаганде. Пјонгјанг је одговорио постављањем мина и изградњом баријера дуж демилитаризоване зоне. Истовремено, Сјевер је појачао војну сарадњу са Русијом, што укључује слање војника у Украјину у замјену за оружје и технолошку подршку
Са друге стране, Јужна Кореја, под вођством предсједника Јун Сук Јола, појачала је своје одбрамбене капацитете и разматра снабдијевање Украјине оружјем. Иако је ратно стање разматрано на националном савјету за безбједност, формално проглашење ратног стања није објављено
Геополитички значај
Овај сукоб представља шире геополитичко питање. Укључивање Сјеверне Кореје у украјински конфликт и све ближи односи са Русијом указују на нову динамику савезништва. Јужна Кореја, као кључни савезник САД у региону, остаје у деликатном положају, покушавајући одбранити своје интересе без провоцирања отвореног сукоба.
Потенцијални развој
Председник Јужне Кореје Јун Сук Јеол прогласио је јуче ратно стање како би се искоријениле „просјевернокорејске снаге“ и одржао уставни поредак, пренио је Јонхап.
Током прошлог мјесеца Ссеверна Кореја пресјекла је далеководе које је поставила Јужна Кореја за снабдјевање електричном енергијом затвореног заједничког индустријског парка, и дигла у ваздух дијелове путева који је повезују са Јужном Корејом сјеверно од војне демаркационе линије.
Раније је Сјеверна Кореја уклонила уличну расвјету и поставила нагазне мине дуж путева Гјеонги и Донге, и распоредила трупе на својој страни демилитаризоване зоне, наводи јужнокорејска агенција.
Овај сукоб остаје један од најдужих и најкомплекснијих конфликата савременог свијета, а његово рјешење захтијеваће компромисе и одлучност свих укључених страна.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: