Супервизор тврди да фали пола милиона евра: Ивановић поднио кривичну пријаву против бившег руководства НПЦГ

Супервизор у Националним парковима Црне Горе (НПЦГ) Дражен Ивановић поднио је кривичну пријаву Специјалном државном тужилаштву (СДТ) против бившег руководства тог предузећа због, како тврди, организованог криминала.
У кривичној пријави, у коју су “Вијести” имале увид, пише да је некадашњи директор тог предузећа Владимир Мартиновић “организовао низ нелегалних активности у периоду од почетка љетње туристичке сезоне 2024. године тако што је организовао нелегалан рад паркинга Вирпазар, крађу улазница у националним парковима Ловћен, Скадарско језеро и Дурмитор”.
Ивановић је поднио кривичну пријаву и против, како наводи, саизвршилаца Предрага Глушчевића, Белме Шестовић, Вука Саичића, Миладина Секуловића, Алмира Абдовића и других…
Констатовао је да је обављајући послове супервизора, који је надлежан за све активности наплате и контроле, дошао до оперативних података да су те особе “у поменутим противправним активностима отуђиле 500.000 евра и тиме оштетиле буџет државе Црне Горе”.
Из СДТ нису “Вијестима” одговорили на питање шта је урађено по тој кривичној пријави, као ни да ли су саслушане неке од особа против којих је поднијета та пријава.
Из Националних паркова листу су казали да су упознати са кривичном пријавом, тражили да надлежни испитају све наводе и најавили да им стоје на располагању.
“Упознати смо са пријавом која је предмет вашег интересовања, а поднијета Специјалном државном тужилаштву. Овом приликом указујемо да подржавамо да сви надлежни државни органи, у овом случају СДТ, испитају све наводе у вези поднијете пријаве, као и да стојимо на располагању надлежним државним органима да се по истој утврди чињенично стање”, пише у одговору који су доставили “Вијестима”.
На питање да ли има индиција да су особе против којих је поднесена кривична пријава радиле мимо прописа, из НПЦГ су казали да од именовања на функцију нове директорице НПЦГ, Маринеле Ђуретић, за све утврђене неправилности у раду против запослених су покретани дисциплински поступци због почињених лакших и тежих дисциплинских повреда.
“… Који су у већини случајева резултирали осуђујућим одлукама и за исто су запосленима изрицане дисциплинске мјере”, рекли су из НПЦГ.
Ивановић који је поднио пријаву је казао да се од септембра текуће године вратио на посао на позицију супервизора за све националне паркове.
“Извршио сам контролу папирологије и терена у НП Ловћен и НП Скадарско језеро и затекао катастрофално стање што се тиче нелегалних активности и вођења евиденције. Све те активности, укључујући и нелегални паркинг на Вирпазару, нису могле бити организоване без знања директора Владимира Мартиновића”, казао је он “Вијестима”.
Томе, како је казао, свједочи и мејл директорице Скадарског језера Белме Шестовић.
“…Која пита власника хотела ДеАндрос на Вирпазару, доводећи у питање легалност истог, а који је упућује да се обрати директору Мартиновићу јер је он упознат са свим. Паркинг је тек пријављен од стране НП пошто је смијењен Мартиновић. Паркинг је имао два радника који су се представљали као радници националних паркова и наплаћивали пет евра по возилу”, казао је Ивановић.
Према његовим ријечима, паралелно са тим укинута је “било каква озбиљна контрола улазница и постављени исти људи да раде са улазницама”.
На Ловћену је, тврди, то било највише очигледно јер су “после моје контроле пазари нагло порасли и то у октобру мјесецу”.
“Што се тиче НП Скадарско језеро лично сам ухватио два радника да нелегално продају карте, али против њих чак ни дисциплински поступак није покренут. Умрежени радници које је поставио Владимир Мартиновић су из Подгорице и Цетиња ишли у НП Дурмитор и преузимали наплату по налогу генералног директора. Поједини радници су малтретирани, помјерани и склањани из службе за контролу, а онда су довођени подобни. Све ово је само дио криминалних активности које су се десиле у вријеме мандата Владимира Мартиновића, јер постоје и сумњиви пројекти за које нисам имао надлежности да контролишем. Али шта рећи кад је Мартиновић довео директно из затвора Предрага Глушчевића, као његовог најближег сарадника и који је осуђен за превару, утају пореза и робијао пет година? Да није неко очекивао да ће унаприједити посао? Нажалост, све ове особе и даље раде на истим позицијама и спремају се за предстојећу сезону”, казао је Ивановић.
Тврди да се о свему томе јавно прича и да је то “јавна тајна у националним парковима, али је превисе ћутача”.
“Неко је процијенио да је опљачкано пола милиона еура, па се питамо што још нисмо плату примили. Закључак је сљедећи – ако ово прође Мартиновићу, што ови после њега не би покушали?”, рекао је Ивановић.
Владимир Мартиновић је руководио националним парковима од новембра 2022. године. Њега је Влада разријешила на сједници 5. септембра, на предлог министра екологије, одрживог развоја и развоја сјевера Дамјана Ћулафића, а одлуку је потписао премијер Милојко Спајић. У образложењу разрјешења, које је објављено на сајту Владе, Ћулафић је навео да је пословањем НП угрожен јавни интерес, а као кључни разлог навео то што је ова фирма прошле године пословала са минусом од 581.884 евра, док су у 2022. имали плус од 20.334 евра.
НПЦГ: Интересантни подаци о порасту броја продатих улазница
Из Националних паркова Црне Горе саопштили су да упоредни показатељи пословања НП Ловћен показују да су расходи за 2024. годину већи за 82.826,37 евра, односно 17 одсто, у односу на 2023. годину.
“У вези са упоредним показатељима о броју посјетилаца, регистровано је, између осталог, сљедеће: Од фебруара до септембра 2024. године, у НП Ловћен је забиљежен забрињавајући пад у приходима од продатих улазница у односу на 2023. годину који се на мјесечном нивоу кретао и до 55%”, рекли су из НПЦГ.
Указали су и на “интересантне податке”, говорећи да су у октобру, новембру и децембру 2024. остварени приходи по основу продатих улазница су били значајно бољи у односу на 2023. годину.
“У наведеним мјесецима раст прихода од продатих улазница износио је и преко 100 одсто у односу на 2023. годину. У октобру је забиљежен и дневни приход по овом основу у износу од око четири хиљаде еура, док у августу није прелазио 2.800 евра. Такође, подаци о броју продатих улазница током 2024. године показују да је посјета у септембру када се очекује пад посјета, за чак 3.013 посјетилаца већа него у јуну”, казали су из НПЦГ.
Вијести

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

