ИН4С

ИН4С портал

Суспендовати сумњиве полицајце, али по закону и са доказима

Фото: УП

Министар унутрашњих послова Данило Шарановић јуче је суспендовао 19 полицијских службеника, док се ових дана очекује покретање дисциплинског поступка за остале службенике који нијесу прошли безбједносне провјере, што је законски услов за суспензију.

Безбједносне сметње за рад у полицији утврђене су код 44 службеника, а за њих 38 још је у току провјера. Стручњаци сматрају да треба водити рачуна да та процедура буде урађена по закону.

Министар Шарановић је раније најавио да ће бити суспендовано 70 полицијских службеника за чији рад су утврдили да постоје безбједносне сметње. То поздрављају саговорници Радија Црне Горе и кажу да је то неопходан корак ка сузбијању организованог криминала из полицијских редова.

Криминолог Велимир Ракочевић сматра да би процедуре требало до краја да буду испоштоване по прописима.

„Да постоје неспорни докази, да се врло прецизно и студиозно утврде све чињенице, имајући у виду да ће нека од тих лица потражити евентуалну правну заштиту. А онда и ова постојећа регулатива којом су предвиђене те мјере дисциплинског поступка. Дакле, оне се морају окончати у складу са законом“, каже Ракочевић.

Без обзира на то што је сваки полицајац битан, Велимир Ракочевић поручује да је потребан системски одговор.

„Уколико и један полицајац буде ван строја, служба има проблема. Кога год да је, ако не ради у складу са законом, ако је његов морални кредибилитет доведен у питање, апсолутно немамо право да жмуримо и мора се дати системски одговор да само они који апсолутно испуњавају све услове могу обављати тај частан полицијски посао.“

Обавеза државе је, закључује Ракочевић, да што прије рјешава проблеме који се односе на дефицит кадра.

Питање је, каже предсједник Интернационалне полицијске асоцијације Иван Пекић, хоће ли то бити урађено у складу са законом.

„Право осумњичених на фер поступак и правну заштиту биће кључни за очување законитости овог процеса. С обзиром на дубоко укоријењену проблематику организованог криминала у региону, овакве мјере су неопходне, заиста, али захтијевају опрезну и закониту имплементацију како би заиста допринијели у борби против организованог криминала и високе корупције“, каже Пекић.

С друге стране, уколико 70 полицајаца буде суспендовано због кршења закона, суочићемо се, истиче Пекић, са још већим дефицитом кадра.

„Имаћемо једну веома неефикасну Управу полиције која неће моћи ни оне своје послове да стигне. Цетињска трагедија је оголила и показала да ипак у сектору безбједности кључни проблем представља мањак службеника“, каже Пекић.

(РТЦГ)

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Суспендовати сумњиве полицајце, али по закону и са доказима

  1. Шарановићу не жали бандите.И нека ти остане у сваку станицу по 20 чистих полицајаца,народ ће прискочити да им помогне са медом и приганицама,а и са палицама јер ће знати да је куцнуо час обрачуна са бандом.

  2. Kolege se sjecaju Rakocevica kao najgoreg strazara dok je radio u KPD Spuz, danas on poducava buduce pravnike i drzi slovo o pravu, mentor dr velje veljovica i plagijator doktorske disertacije, LUDARA TOTALNA.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net