Суспензија Љешковића оправдана и неопходна

Савјет за грађанску контролу рада полиције, на прекјуче одржаној сједници, оцијенио да је одлука министра унутрашњих послова Горана Даниловића којом је суспендовао команданта Специјалне антитерористичке јединице (САЈ) Радосава Љешковића оправдана и неопходна како би јавност повратила повјерење у рад полиције.
Даниловић је Љешковића привремено удаљио из службе због пропуста и неадекватног поступања током протеста 24. октобра прошле године.
Суспензија је услиједила након што је Основно државно тужилаштво раније поднијело оптужни предлог против Љешковића због кривичног дјела помоћ учиниоцу послије извршеног кривичног дјела.
Савјет је разматрао и поступања полицијских службеника током опозиционих грађанских протеста у октобру 2015. године у Подгорици. Савјет је посебно размотрио професионални приступ и однос ресорног министра према примједбама јавности и оцјенама релевантних независних институција и рјешења надлежних државних органа у вези са поступањем полиције током протестних окупљања.
Савјет у потпуности подржава и поздравља све активности које је министар унутрашњих послова Горан Даниловић предузео тим поводом, посебно препознајући чињеницу да је из службе коначно привремено удаљен командант Специјалне антитерористичке јединице (САЈ) што је у потпуности у складу са очекивањима стручне, професионалне и демократске јавности. То је значајан и одлучан корак за обнову и даљу изградњу повјерења грађана и јавности у полицијску организацију саопштено је из Савјета.
На сједници је оцијењено и да је поступање полиције код инцидента расистички напад на малољетног Б.С. из Подгорице од стране Р.П. и С.К. било благовремено и професионално, а ефикасна реакција полиције је резултирала брзом идентификацијом и процесуирањем извршиоца кривичног дјела.
Савјет је исказао забринутост, поступајући по притужби НВО МАНС, за безбједност грађанина А.Ш., активисте цивилног друштва из Пљеваља, и оцијенио да поступање у конкретном случају није професионално и ефикасно.
Савјет није могао утврдити непрофесионално полицијско поступање поводом притужбе рађанина Ж.Ђ. из Подгорице, притужбе грађанина Р.Ш. из Никшића и притужбе грађанина М.Ј. из Подгорице додају из Савјета.
На сједници је одлучено и да се Подгоричанин Б.Р. упозна са одговором из Управе полиције на његову притужбу грађанина поводом непрофесионалног поступка полицијског службеника граничне полиције Ж.П. Савјет је информисао да је покренут дисциплински поступак због теже повреде службене дужности.
Баранина упутили у АНБ
Савјет је на овој сједници разматрао и притужбу грађанина С.Т. из Бара. И поред чињенице да је Савјет захтијевао хитност у поступању и препоручио непосредну комуникацију са подносиоцем притужбе, Управа полиције није поступила по закључцима Савјета. Устав Црне Горе гарантује да свако има право на једнаку заштиту својих права и слобода, а такође јемчи се слобода кретања као и право напуштања Црне Горе. Савјет је позвао подносиоца притужбе да оствари и непосредну комуникацију са Агенцијом за националну безбједност. Савјет је одлучио да о односу Управе полиције према грађанској контроли полиције и са случајем грађанина С.Т. упозна министра унутрашњих послова и, сходно Пословнику о раду, предсједника Скупштине Црне Горе, додају из Савјета.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


suspenzija neka je. da je mene taknuo dobio bi da bira operaciju kukova ili bubrega