Швајцарска – земља за “живот из снова”, али и одмор наших људи
1 min readПише: Драган Антић
Није новост да је Швајцарска земља о којој многи наши људи имају веома високо мишљење. Велики број грађана волио би да се одсели у Швајцарску и да тамо дочека старост. Можда се баш зато људи често одлучују да проведу одмор у овој малој, уређеној и заштићеној земљи, у погледу невjероватних природних љепота.
Напуштање своје земље и одлазак у непознато је велики корак. Људи који немају рођаке или пријатеље у земљи у којој би вољели да живе, често се одлуче да оду на одмор баш у ту земљу. Ова кратка посјета им може пружити одличан увид у опште (благо)стање које влада у тој држави. Данас је могуће резервисати бројне туристичке аранжмане који воде на путовање у Швајцарску, а који додатно олакшавају могућност обиласка Швајцарске, док је одлазак за стално већ нешто сасвим друго.
Треба ли да нас чуди чињеница да су неке од најтраженијих информација на Интернету, управо информације попут “послови у Швајцарској”, “Швајцарска посао”, “шта радити у Швајцарској”?
Спас од свакодневнице
Мотиви за одлазак у Швајцарску су различити, највећим дијелом је то услијед незадовољства животним стандардом и тешке економске ситуације код нас. Немогућност запослења примора многе људе да крену „трбухом за крухом“ у сјеверније крајеве Европе.
Многе људе код Швајцарске привлачи чињеница да је то једна уређена и стабилна држава. У Швајцарској не можете да се задесите у ситацији да надлежне службе играју пинг понг са вама и пребацују одговорност једна на другу, уз изговор да они нису надлежни. Код Швајцараца се тачно зна ко шта ради и како, али вјерујте да и они имају своје недаће, о којима смо писали раније.
Рад, ред и дисциплина није само флоскула у овој земљи. Нећете наићи на испуњене кафиће у сред бијела дана. Далеко од тога да Швајцарци не умеју да се проводе, често смо свједоци или смо чули приче како изгледа када Швајцарац дође у наше предјеле. Међутим, они знају када је вријеме за рад, а када је вријеме за одмор и то поштују.
Швајцарци много зарађују, али много и раде. По спроведеним истраживањима о благостању, они су једна од најсрећнијих нација на свијету. Како и не би били. Изоловани од највећих људских катастрофа новије историје, имали су довољно простора за напредак.
Туризам у Швајцарској
Тешко је надмашити Швајцарску када је у питању заносан алпски призор и шарм планинских села. Сњежни врхови Алпа, шљаштеће плава језера, зелене долине, глечери и сликовита сеоца чине ову земљу бајковито лијепом.
Поред све љепоте, природа није оно што привлачи наше туристе, јер је љепота наших простора свакако дорасла хладним алпским предјелима. Оно по чему не можемо да се мјеримо јесте и уређеност швајцарских градова – Цириха, Берна, Женеве, Лозане…
Цирих је највећи град Швајцарске, главни транспортни центар и полазна тачка за туристе. Град лежи на сјеверо-западном крају Циришког језера, надомак ријеке Лимат. Ова банкарска пријестоница има велику понуду културних богатстава. Одлично мјесто за почетак пјешачке туре су камене улице Старог града са својим необичним радњама, кафицћима и галеријама. Дуга улица – Бахнхофстрассе, једна од најчувенијих шопинг улица у Европи, испуњена је луксузним продавницама које продају одјећу, сатове и накит.
Удаљавајући се од бутика, посјетиоци ће наићи на више од 50 музеја и 100 умјетничких галерија. Кунстхаус Цирих, музеј ликовне умјетности има импресивну колекцију умјетнина, од средњег вијека до данашњих дана. Музеј Риетберг, који се фокусира на не-европску умјетност са многим радовима из Кине, Индије и Африке. Треба ли помињати дугу религијску везу Швајцарске и Ватикана, која и данас може да се осјети? Све ово ће дати један потпуно другачији увид у Швајцарску, од оне старе добре: “Ма само посао у Швајцарској.”.
Породице ће бити одушевљене зоолошким вртом у Цириху, са парком слонова, парадом пингвина и павиљоном посвећеном Мадагаскару. Укрцајте се на воз из града до планине Уетлиберг за панорамски поглед на град и село.
Берн
На запањујућој локацији, смјештена на полуострву ријеке Аре, налази се швајцарска пријестоница. Берн одише старим шармом, а средњовековни град је уврштен на УНЕСКО листу свјетске културне баштине, баш као и наш лијепи Котор. Шетајући калдрмом, посјетиоци могу видјети највишу катедралу у Швајцарској и уживати у панорамском погледу из њеног торња; Фонтане из 16. вијека; Зитглоге средњовијековни часовник са покретним луткама; И шест километара шопинг аркада који су локални становници назвали „Лаубен“.
Берн се може похвалити многим одличним музејима, а љубитељи умјетности ће уживати у импресивним галеријама и Бернском музеју умјетности (Кунстмусеум). Немојте пропустити пијацу која се одржава на Бундесплатзу (тргу парламента) са погледом на елегантну зграду парламента у стилу ренесансе (Бундесхаус).
Ово је само мали дјелић онога што Швајцарска има у понуди. Тешко је и описати све љепоте ове земље. Ако вас је ово заинтригирало, зашто не бисте и сами отишли на одмор баш тамо.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Švajcarska je zaista uređena zemlja u svakom pogledu. Vredi pokušati život u njoj.
U Somaliju da covek odsjeli iz Monteprkna osevapio bi se i usrecio.