ИН4С

ИН4С портал

Сваки седми пар тешко до потомства

1 min read

Илустрација

Некадашња начелница Одјељења за хуману репродукцију цетињске Опште болнице, стручњак за хуману репродукцију, докторица Татјана Мотренко Симић казала је да један од седам парова у Црној Гори има проблем да дође до потомства.

Упозорава да се тачан податак не може рећи јер се епидемиолошки подаци тог типа не скупљају, али се претпоетавља да око 15 одсто парова има проблем са инфертилитетом (неплодност)

„Стиче се утисак да тај постотак полако расте, али опет кажем адекватних података нема, сем онога што колеге које се овом проблематиком баве саопштавају као сопствено мишљење. Од ове године имамо шест центара за вантјелесну оплодњу, нажалост, немамо регистар циклуса ИВФ-а (Ин витро фертилизација третман) и податке које имамо добили смо захваљујући доброј вољи четири центра који сакупљају и достављају податке Европском ИВФ Мониторинг програму (ЕИМ), да би се на мапи Европе видјело да Црна Гора има вантјелесну и да одговорно радимо“, истакла је Мотренко Симић за Дан.

Додаје да су, према посљедњем извјештају за 2018. годину, у четири центра за вантјелесну оплодњу у Црној Гори обављена 643 циклуса који су резултирали рођењем 200 дјеце.

„Стопа трудноће по ембриотрансферу је добра, 34,5 одсто, а порођаја 28,7 процената, са још увијек нешто вишом стопом близанаца него што би вољели, око 24 процента. Почели смо да развијамо презервацију фертилности, као и замрзавање јајних ћелија код пацијенткиња које имају проблем да нађу партнера у млађој животној доби или код оних које морају да се подвргну некој агресивној терапији која ће оштетити јајнике“, напомињу она.

Како би се парови изборили са неплодношћу, Мотренко Симић поручује да се тај проблем може превазићи, почевши од промјена наших навика да одлажемо рађање, подизањем знања о нашем репродуктивном здрављу, као и мјера подстицања родитељства у нашој популацији.

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *