Сваког дана 800 радника бије битку против вируса
1 min readДесна рука фронту људи који се у овим данима и недељама боре против вируса корона јесу и градска јавна предузећа, а међу њима посебно ЈКП „Градска чистоћа”. Њихови радници брину о томе да смеће на време буде одвезено, да се дезинфикују улице, јавне и међублоковске површине, да прилази здравственим установама буду „очишћени” од вируса… У то шта ово предузеће ради и како функционише у ванредном стању због опаког вируса најбоље је упућен Марко Попадић, директор „Градске чистоће”.
– Без обзира на ванредно стање, редовно обављамо све оно што је наш посао. Одношење смећа, чишћење и прање јавних површина је од кључног значаја за одржавање комуналне хигијене у граду. Због тога ту своју основну делатност не смемо да обуставимо. Увелико је у току и процес дератизације. Са њом се већ почело на Новом Београду и то на основу сталног праћења које се ради на свим општинама и пријава суграђана. Овом акцијом биће обухваћене неуређене или делимично уређене међублоковске површине, нехигијенска насеља, као и обале река, потока и приобаље. По завршетку дератизације на овој општини наше екипе наставиће посао и у преосталим општинама из надлежности Сектора екологије и унапређења животне средине – каже Попадић.
Да нам после короне живот не би додатно отежавали комарци, рађене су и припреме за запрашивање њихових ларви.
Поред редовних послова, велики терет борбе против вируса на јавним површинама поверен је управо „Чистоћи”. У сарадњи са Градским штабом за ванредне ситуације, она ради на дезинфекцији јавних површина које су у надлежности предузећа, али и оних које то нису, попут кругова клиничких и болничких центара, домова здравља…
„Чистоћа” је до сада у два циклуса дезинфиковала и око 2.000 улица, користећи на дневном нивоу око 65 цистерни, 25 ауто-чистилица и 15 хидро-перачица. Према савету Светске здравствене организације, то се радило средствима на бази хлора.
– Запослени у оквиру Сектора екологије и унапређења животне средине, којих укупно има 45, почели су и дезинфекцију међублоковских површина на десет градских општина у надлежности „Чистоће”. Те површине дезинфикују се средством на бази активног кисеоника помоћу распршивача са возила која се иначе користе за запрашивање комараца – рекао је Попадић.
Ово се можда не би постигло да се у возни парк овог предузећа није инвестирало. Улагало се у возила и основна средства за рад – у пресе за смеће, цистерне, ауто-чистилице, нова транспортна и друга возила, механизацију… Због тога на улице и може да изађе 70 цистерни, 25 ауто-чистилица, 15 хидро-перачица и 16 пик-ап возила да би се извршила дезинфекција јавних површна.
Радници „Чистоће” могу лако да дођу у контакт са одбаченим, евентуално загађеним маскама, рукавицама, папирним марамицама које неодговорни суграђани бацају по улици или у канте. Зато им је неопходна пуна заштитна опрема.
– Од заштитне опреме запослени имају једнократне и периве маске, хируршке рукавице и оне које иначе имамо као обавезну ХТЗ опрему. Наши радници носе своје сезонске униформе па самим тим имају и већи степен заштите. Комунални радници који раде на преузимању отпада из медицинских установа одређених за рад са пацијентима инфицираним ковидом 19, и поред процеса који тај отпад пролази пре преузимања, имају и посебна заштитна одела. Од средстава за дезинфекцију имају гел за руке на бази 70-процентног алкохола, медицински алкохол и асепсол, као и средства на бази хлора за дезинфекцију ђонова обуће и просторија у оквиру радних места. Ипак, апелујемо на суграђане да овај медицински отпад не бацају поред контејнера. Да ако могу, маске и рукавице пре бацања дезинфикују или бар ставе у кесу и завежу је – објашњава Попадић.
На депонији у Винчи, не само због ванредног стања, степен контроле и приправности подигнут је на највиши могући ниво. Људи који овде раде правовремено су почели са припремом касета за одлагање медицинског отпада. Те касете се после похрањивања отпада додатно дезинфикују и тек онда затварају. Секундарни сакупљачи на депонији у Винчи су превентивно повучени да не би долазили у контакт са отпадом јер се не зна да ли у кућном отпаду има неког смећа које је инфективно.
И смене су прилагођене могућностима запослених, али на тај начин да посао не трпи.
– Ослободили смо све који спадају у ризичну групу. Увели смо и чешће паузе да би се боље заштитили они који раде, али тако да никада више од двоје са истог терена не паузира. Сада су смене по 12 часова, а на терену је око 800 људи, па су запослени слободни сваки други дан. Успели смо да растеретимо трећу смену, јер је мање саобраћаја и људи на улицама, па у току дана оперемо и дезинфикујемо све планиране површине. Због тога ноћу нема потребе за рад цистерни – каже Попадић.
Радници „Чистоће” тренутно обављају лавовски део посла у граду и за сада умора нема. Нема, кажу, ни проблема на терену.
– Суграђани су нам углавном захвални због свега што радимо, а многи од њих нам укажу поштовање поздрављајући људе на терену са својих прозора. И због тога им велико хвала. А и наши радници су солидарни и помажу. Посебно када је реч о старијим људима. Није неуобичајено да узму њихову кесу са кућним смећем које им протуре кроз прозор или оставе на улазу у зграду. Суграђанима смо на располагању 24 часа и радимо све што је у нашој моћи да бисмо допринели спречавању ширења вируса корона. У сталном смо контакту са надлежнима и све што радимо је у координацији са њима. Уколико буде потребе, сигурно ћемо се додатно ангажовати. Надамо се да ће се живот ускоро вратити у нормалу, да ћемо из ове ситуације изаћи јачи и нешто научити и као друштво више водити рачуна о животној средини и хигијени града у ком живимо. Сада се показало колико је она заиста важна – истиче Попадић.
Предузеће са 2.900 запослених
У „Градској чистоћи” запослено је око 2.900 радника, од којих 2.000 ради на терену. То су људи ангажовани на чишћењу и прању јавних површина, одношењу смећа, рециклажи, процесима дезинфекције, дератизације и дезинсекције, као и возачи. Од почетка године до данас запослено је 30 возача и 30 комуналаца који су претходно били ангажовани уговором о повременим и привременим пословима. Повећање плате од пет одсто добили су сви радници овог предузећа у јануару, док је комуналним радницима плата за 10 одсто већ била повећана у новембру. Циљ предузећа је, каже Марко Попадић, да број запослених који раде на терену предњачи у односу на оне запослене у администрацији.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: