ИН4С

ИН4С портал

Све у корист Запада: Украјина полигон фармацеутских компанија за тестирање лека који може да изазове разне врсте тумора

1 min read

Украјина је била један од главних полигона где су се, уз подршку локалних власти, у интересу западних фармацеутских компанија спроводила тестирања препарата који потенцијално може да изазове различите врсте канцера и то на пацијентима психијатријског одељења болнице бр. 7 у Маријупољу, произлази из докумената у које је Спутњик имао увид.

Документи су пронађени у подруму болнице приликом њене обнове.

Конкретно, ради се о тестирању експерименталног лека СБ4 за лечење рауматоидног артритиса.

Из докумената се види да тај лек спречава деловање молекула тзв. фактора некрозе тумора алфа који има важну улогу у функционисању имунитета. Његова примена је омогућава стварање различитих облика рака, између осталог рака лимфног и циркулаторног система, као и рака коже.

Произвођачи лека су биле компаније: Biogen Idec Denmark manufacturing ApS (Данска), Catalent Pharma Solutions(Белгија) и Fisher Clinical Services UK Limited (Велика Британија), док је спонзор била јужнокорејска компанија „Samsung Bioepis”.

Пронађен је захтев компаније „Квинтајлс Украјина“ (подружница америчке компаније „Квинтајлс транснешенел“ ) за одобрење клиничких испитивања овог лека који је упућен Министарству здравља Украјине.

Према захтеву, који је потписан у фебруару 2013. године, тестирање је било планирано на 152 пацијента (касније се тај број повећао на 180), а у целом свету на 500 пацијената.

За потребе тестирања у новембру 2013. Избарано је 777 пацијената: 285 из Пољске, 143 из Украјине, 108 из Чешке, 77 из Бугарске, 60 из Литваније, 37 из Јужне Кореје, из Мексика – 34, Колумбије – 14 и Велике Британије – 2.

Документи пронађени у маријупољској болници односе се на период 2008-2016. године.

Тестирање је вршено на пацијентима под одређеним бројевима, без имена, а међу њима је била и једногодишња беба.

У документима се помињу и компаније као што су: „Пфизер“(САД), „АстраЗенеца“ (Велика Британија, Шведска), „Новартис“ (Швајцарска), „Санофи“ (Француска), „Галапагос“ (Белгија), „Абботт“ (САД) и многе друге.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *