ИН4С

ИН4С портал

Све више лабораторија за узгој марихуане у Црној Гори

1 min read

Фото: МУП

Саопштење Управе полиције да је код Ж.Б. из Берана, у селу Драгосава на Полици, пронађен засад марихуане, не би дјеловало посебно занимљиво, да се у другом дијелу није могло прочитати нешто много важније од тога, а то је да је овај Беранац посједовао лабораторију за вјештачки узгој и прераду ове биљке, пише Портал РТЦГ.

Добро обавијештени саговорник тог медија објаснио је да је то модерни тренд и да је посебно заступљен у западноевропским државама, али да, ето, и у том погледу идемо барабар са Европом.

Сканк је, како објашњава, дрога која садржи концентровану марихуану. Њен цвијет има висок процент психоактивне супстанце. Узгајање сканка јесте захтјевно и скупо, јер тражи загријевање јаким сијалицама и вентилацију, али је просто, јер се правила могу узети са интернета.

“Та опрема није ни мало јефтина, али се очигледно исплати. Вјештачки прављена марихуана може да има пет берби годишње и зато је сканк веома исплатив. При томе су много јаче концентрације опијата у таквој, него у природно произведеној мариуани”, казао је саговорник Портала РТЦГ.

Још веће изненађење сачекаће вас ако на гуглу укуцате “мариуана, вјештачка производња”, када ће вам као резултат на разним сајтовима изаћи понуде за малене или веће вјештачке баште које се достављају на кућну адресу – сви дјелови појединачно, “осим супстрата”.

Тако је још једном актуелизовано питање, не више да ли је, већ колико је производња марихуане распрострањена у Црној Гори.

Портал РТЦГ писао је прошле године о томе како је полиција за кратко вријеме открила чак девет засада марихуане у нашој држави, који су се кретали од неколико десетина, до неколико хиљада стабљика, што јасно говори да овај вид кријумчарења у Црној Гори није случајан, али још увијек не тако озбиљан као у неким сусједним државама.

Подгоричка полиција је прије три године у мјесту Рваши код Цетиња открила плантажу са три хиљаде и седамсто стабљика, што је до сада највећи засад у Црној Гори.

Тада је објашњено да би осумњичени од заплијењене марихуане, да је стигао до јесени да је обради и “пожање”, добио вишемилионски износ новца, а запљеном је спријечено да дрога буде кријумчарена како на територији Црне Горе, тако и према земљама региона.

Случај из Рваша није усамљен, јер су службеници Одсјека за борбу против кријумчарења дрога Управе полиције прије тога са колегама из осталих организационих јединица УП открили још осам мини-плантажа марихуане са мањим бројем садница канабиса.

Није заборављено како је полиција прије неколико година засад марихуане открила и у Андријевици.

Из Одсјека за борбу против кријумчарења дрога су након тога казали да су појачали контролу, да се не би догодило да овај вид кријумчарења узме маха као у сусједној Албанији, гдје се суочавају са масовном производњом цијелих територија земље, на отвореном.

Одавно је позната чињеница да Албанија важи за највећег произвођача марихуане у Европи и другог у свијету, док је Црна Гора у шверцерском и криминалном ланцу једна од значајнијих држава за транзит ове дроге.

У сусједној Албанији гајење марихуане и на отвореном У сусједној Албанији гајење марихуане и на отвореном

Дрога је до сада углавном преко Луке Бар шверцована до Италије, и даље према тржишту у западној Европи, све до Скандинавије, гдје је њена цијена достизала највеће износе.

Према добро обавијештеном извору у области Лазарет, познатој под називом албанска Колумбија, годишње се производило више стотина тона марихуане, познате као албанка, као и модификоване верзије канабиса сканка.

Мада су локалне власти у Албанији и раније тврдиле да сваке године униште између седамдесет и сто хиљада биљки канабиса, јасно је да у овој сусједној земљи има области које су у потпуности изван контроле власти.

“Послије правог рата који се више од годину у Лазарету водио између полицијских снага и паравојске наркодилера, велика поља марихуана пресељена су на подручја која су за полицију неприступачна. Тако је узгој марихуана настављен без икаквих проблема и у истим количинама”, казао је тај извор.

О каквим размјерама производње и шверца дроге се ради, говоре и подаци које је објавила америчка агенција АП. Према овој агеницији албанско село Лазарат носи епитет “фабрике за марихуану” са годишњом производњом од око 900 тона канабиса и “извозом” наркотика у тржишној вриједности од невјероватних четири и по милијарди евра.

Према подацима Уједињених нација глобална вриједност илегалне трговине марихуане је 140 милијарди долара.

Балкан је, међутим све више не само подручје транзита, већ и велико тржиште за марихуану. Тако на примјер “Блиц” пише да је захваљујући несметаном и јефтином узгајању марихуане у Албанији, балканско тржиште наркотицима посљедње двије деценије просто затрпано албанском „травом“.

Она је купована у Тирани и Драчу за 2.000 еура по килограму, а препродавана у Скопљу, Подгорици, Београду, Сарајеву, Загребу, Будимпешти и Букурешту за 5.000 еура по килограму. Главни трговци овом марихуаном су Албанци, Црногорци и Срби, који је продају широм Балкана, па и у Румунији.

Наркомафија годишње само на Балкану прода преко 117 тона албанске марихуане. Колико новца у виду марихуане је у транзиту кроз Црну Гору и земље окружења, није лако срачунати. Али, осим што је кријумчаре у транзиту, црногорски држављани све више се одлучују и да је сами производе у нашој држави – јуче у Рвашима, у Пљевљима, у Андријевици, или сада у Беранама. Остало је једино питање да ли је Беранац могао сам све то да ради, с обзиром да је запослен као полицијски службеник у Подгорици, или је био карика неког ланца или групе.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Све више лабораторија за узгој марихуане у Црној Гори

  1. Било је и крајње вријеме да савладамо ту грану пољопривреде…тридес година дрпса није узалуд бачено
    СЛОГА БИЋЕ ПОРАЗ ВРАГУ!!!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *