Све више лажних новчаница у оптицају, драстичан пораст од чак 32 одсто
Туристичка сезона у Црној Гори има наличје на које надлежни редовно указују, а тиче се лажних новчаница у промету. Наиме, од почетка године откривено је 218 фалсификованих новчаница.
Током туристичке сезоне је, традиционално, више људи, па и новца у оптицају, а то значи да се, по званичним подацима Централне банке, у платном промету чешће проналази лажни новац.
– С обзиром на то да је крај љета још далеко, рано је да сумирамо резултате, али је већ извјесно да ова сезона неће бити изузетак по питању појаве фалсификата веома добре израде, израђених махом у иностранству – каже Мила Контић, шеф Националног центра за борбу против фалсификата, преносе Новости.
Стручни тим Централне банке Црне Горе је од почетка године обрадио 218 кривотворених новчаница, укупне вриједности 15615 евра, а, осим европске валуте, као и лани, пронађено је и пет новчаница од по стотину долара.
– У поређењу са истим периодом прошле године, број обрађених фалсификованих евра је већи за 32 одсто. Најчешће проналазимо лажне новчанице од 50 евра и њих је од јануара укупно било 119. Осим тога, фалсификују се и апоени од 20 и 100 евра, али и кованице, односно метални новац – прецизира Контић.
Да би се препознао лажни новац, неопходно је знати заштитне карактеристике новчанице, попут воденог жига, нити, поклапајућих детаља, пресијавајуће траке и мастила које мијења боју.
– Грађанима савјетујемо да првенствено обрате пажњу на квалитет папира, те да над извором свјетлости погледају заштитну нит и водени жиг који тада морају бити јасно видљиви. У случају сумње у аутентичност новца, подсјећамо, дужни су да обавијесте Управу полиције која ће такве банкноте у даљем поступку проследити на техничку анализу Централној банци – прецизира шеф поменутог Националног центра.
На појаву сумње, каже, могуће је ући у било коју пословну банку и на специјализованом апарату провјерити да ли је новац прави.
Из Централне банке Црне Горе поручују да у Црној Гори нема познатих капацитета за производњу фалсификата, али упозоравају на то да Кривични законик прописује санкције и за оне који лажни новац стављају у промет. Поред глобе, њима следују и затворске казне до годину дана.
Прочитајте још:
Злоупотреба положаја и превара служби: Кривична пријава против Тине Тичић из ЈП Морско добро
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: