Све значајнија позиција Србије на свјетској ,,стартап“ мапи
1 min readСрпска ИТ индустрија, чији најзначајни до чине технолошка стартап предузећа, ојачала је своју позицију на домаћем и међународном тржишту. Постала је један од главних стубова домаће економије.
У 2019. години догодило се неколико важних ствари за домаћу иновативну заједницу, кажу представници српске стартап сцене.
Србија је од октобра 2019. међу земљама у којима је доступан Google Play Merchant налог, отварају се иновациони центри…
„Десет година уназад стартапи у Србији све су бољи, има их све више и добијају све више инвестиција„, каже Зоја Кукић из Иницијативе дигитална Србија, преноси б92.
Када се данас погледа светска стартап мапа, између Тел Авива у Израелу и Естоније, налазе се само Београд и Нови Сад.
„И то је једина тачка у ширем региону која свијетли, а инвеститори и различите организације дају подршку стартапима јер виде да се у Србији дешава нешто веома значајно„.
Вриједност извоза ИТ сектора, наводе надлежни, премашиће за минулу годину 1,4 милијарди евра.
Према извхештају глобалне компаније Стартуп Геноме, која сарађује са више од 300 стартап заједница у свухету, Србија биљежи највећи раст регистрованих иновативних предузећа у свијету, а процјене су да у земљи у овом моменту ради између 200 и 400 новорегистрованих стартапа, највише у Новом Саду и Београду, али и Нишу, Суботици, Зрењанину…
Да би се убрзао развој овог сектора и ослободио сав потенцијал који у себи носи неопходно је, кажу, додатно мијењати законе, обезбједити лакши приступ новцу и више улагати у образовање ИТ стручњака.
Идеја у Србији не мањка, спремност државе да их подржи је и у агенди владе, а у 2020. српска стартап заједница очекује лакши приступ капиталу.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Najbrze rastuca industrija u Srbiji zahvaljujuci tome sto je ujedno i jedina industrija nad kojom SNS tajkuni i funkcioneri ne mogu staviti pod svoju sapu: musterije i trzista su u inostranstvu a i SNS:ovci se ne razumeju u tu materiju pa samim tim ne mogu da se ugrade…