Свечано обиљежен почетак рада првих докторских студија на енглеском језику као исход пројекта МАРДС
1 min readПочетак рада новог интердисциплинарног програма докторских студија “Одрживи развој”, првог програма на енглеском језику насталом као исход програма Ерасмус+ за изградњу капацитета у области високог образовања, обиљежен је свечано данас у Ректорату Универзитета Црне Горе, у присуству ректора УЦГ проф. др Владимира Божовића.
На свечаном отварању, проректорица за науку УЦГ проф. др Ирена Оровић казала је да су план и програм ових студија брижљиво конципирани током имплементације пројекта „Реформа докторских студија у Црној Гори и Албанији, примјер добре праксе“, под акронимом МАРДС, којим је руководио професор др Радован Стојановић.
„Професор Радован Стојановић је укључио значајан број експерата са циљем да своје искуство и знање уграде у један модеран, атрактиван и самоодржив студијски програм. Као круну свих напора данас имамо 15 уписаних кандидата на докторским студијама, што је значајна и веома похвална цифра за Универзитет Црне Горе, нарочито у поређењу са другим студијским програмима на докторском нивоу“, казала је проректорица Оровић.
Она је истакла да је изузетно важно питање за опстанак и напредак академске заједнице како привући младе исатраживаче, понудити им атрактивне програме, услове за рад и задржати интересовање најбољих студената, те да овај модел може послужити за сва будућа стремљења Универзитет Црне Горе. Проректорица Оровић је нагласила да је УЦГ прилично одлучан у настојањима да интензивира процес едукације на нивоу докторских студија, али и да тај процес учини што ефикаснијим.
Руководилац пројекта МАРДС професор Стојановић казао је да Центар докторских студија УЦГ уназад неколико година интензивно ради на реформи докторских студија.
„Ерасмус програм је препознао проблем докторских студија у Црној Гори и омогућио нам да покажемо нови приступ докторским студијама који, у складу са Болоњским процесом и Салцбуршким принципима, треба да обезбиједи квалитет истраживања на нивоу докторских студија и синергију између академске заједнице, индустрије и иновација“, казао је професор Стојановић. Он је, као руководилац пројекта исказао посебну захвалност на подршци у реализацији пројекта Универзитету и Ерасмус + канцеларији у Црној Гори и представио структуру докторског програма.
Један од предавача на овом програму је и проф. др Вељко Милутиновић, са америчког универзитета Индиана Университy Блоомингтон, који ће бити професор на предмету Методологија научноистраживачког рада, као и на предмету који се односи на примјену компјутера у разним областима од интереса.
„На Методологији научноистраживачког рада имаћемо холистички приступ, почев од тога како доћи до средстава у Европској Унији, САД-у и на Блиском Истоку све до анализе која обавезно мора доћи на крају, а која се односи на анализу стеченог знања везаног за сам процес које обавезно мора укључити и елементе оног што је данас познато под именом – машинско учење, а базирано на модерној технологији“, најавио је професор предавања у оквиру којих ће пренијети знање стечено радом на свјетским универзитетима.
Проф. др Недељко Латиновић се у име професора овог програма обратио студентима и указао да програм „Одрживи развој“ представља новину самим тим што, поред професора из иностранства, окупља професоре из различитих области, са Електротехничког, Машинског, Поморског факултета Котор, Грађевинског, Архтектонског, из области хемије, биологије, пољопривреде, техничких и природних наука. Он је исказао наду да ће овај интердисциплинарни програм бити на понос УЦГ и исходовати патентима.
На отварању су имали ријеч и студенти прве генерације који су исказали своја очекивања и опредјељења за овај програм, међу којима су мр Маша Јовановић и МСц Осман Шула.
Поред студената, свечаном отварању присуствовали су и шефица Ерасмус + канцеларије у Црној Гори Вања Дрљевић, проректор за наставу УЦГ проф. др Веселин Мићановић и предсједница Центра за докторске студије УЦГ проф. др Биљана Шћепановић.
Извор: Универзитет Црне Горе
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: