Свечано откривен Споменик краљу Петру Првом Карађорђевићу
1 min read
Скулптуру краља Петра, рад академског вајара Зорана Ивановића, открили су Дарија Кисић Тепавчевић, министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, и градоначелник Стеван Бакић.
– У време владавине краља Петра, Србија је доживела своје најсјајније тренутке. Генерације памте славне победе у Балканским и Првом светском рату, као и ослобођење старе Србије од османске владавине, а резултат његове владавине било је и стварање Краљевине СХС у којој су се Срби нашли уједињени у једној држави – подсетила је Дарија Кисић Тепавчевић. – Свима нам је у аманет оставио да увек будемо на страни слободе, правде и мира, штитећи пре свега интересе свог народа и своје земље. Грађани Србије данас живе у демократској, уређеној, просперитетној, економски напредној и слободној држави. Пут до такве државе није био нимало лак. Наша држава се столећима градила, а многи појединци дали су велики допринос. Обавеза будућим поколењима је да никада не забораве светле тренутке наше прошлости.
По речима градоначелника Стевана Бакића, ово је историјски и величанствен дан за Суботицу, јер данас најсевернији град у Србији одаје почаст краљу Петру.
– Достојан споменик откривамо у години богатој симболиком и значајним јубилејима. Прошао је један век од краљевског упокојења 1921. године, а Суботица је за њим искрено жалила. Сведочанства тог времена говоре о звоњави свих цркава у граду, без обзира на конфесију, а Скупштина града је одржала комеморативну седницу на којој су говорили угледни Срби, Мађари, Хрвати, Буњевци и Јевреји, свако са свога становишта – подсетио је Бакић. – Драго ми је што смо одлуку о подизању овог споменика донели у пуном сагласју и јединству, баш као што су то Суботичани учинили и на седници 20. јуна 1920. године, када је одлучено да се парк код Железничке станице назове по краљу Петру и да му се подигне споменик. Несрећне привредне и политичке кризе и погубне идеологије, осујетиле су ту племениту намеру, све до данас.
Споменик се подиже и у време када многа суботичка насеља, која су основали солунски добровољци, славе век постојања, а заборавља се да је међу њима било пет хиљада бораца из Бачке и Баната.
– Откривамо споменик последњем краљу Србије и то три деценије од откривања споменика последњем српском цару Јовану Ненаду. Између њих су куће старих српских породица, а биће то шетња на којој ће пролазнике поздравити и Карољ Биро и Матија Корвин – додао је градоначелник и подсетио да су споменици краљу Петру подигнути у Новом Саду, Кикинди, Зрењанину, Бачкој Паланци, Бечеју. – Суботица се данас придружује тој обнови државотворне свести, поноса и унапређења споменичке баштине у нашој земљи. Шаљемо слику братске слоге, љубави и јединства по чему је Суботица увек била препозната, шаљемо слику пристојне Србије.
Споменик краљу Петру освештали су владика мохачки Дамаскин и свештенство Епархије Бачке.
Извор: Subotica.com

Прочитајте ЈОШ:
Принц Филип Карађорђевић: Скандалозне изјаве Едија Раме о уједињењу Косова и Албаније

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Bravo….
ВОСТАНИ СЕРБИЈЕ, ДУГО СИ СПАВАЛА … БЕЗ КРАЉА, НЕ ВАЉА !
КРАЉ ПЕТАР ПРВИ, СРПСКИ ПЕТАР ВЕЛИКИ БЕСМРТНИ И ЧАСНИ !