Шверц цигарета под патронатом цариника: Од 37 шлепера узели 35 милиона?
1 min readСпецијално државно тужилаштво обрађује још доказног материјала на основу којег ће највјероватније ускоро опет проширити истрагу у предмету против чланова криминалне организације за које тврде да су годинама учествовали у разрађеној шеми шверца цигарета, које је држава одузела и обавезала се да ће их уништити под патронатом Управе прихода и царина.
Пакет од Агенције Европске уније за сарадњу органа за спровођење закона – Еуропола, стигао је у априлу ове године, због чега истрага против осумњичене групе, коју је према списима СДТ-а наводно формирао бивши директор Управе прихода и царина Раде Милошевић, није могла бити окончана за шест мјесеци.
“Из Еуропола је достављен обавјештајни пакет ЛМ848ИП, са криптованом SKY ECC комуникацијом, за 2019. и 2020. годину. Након њене анализе и прикупљања одређених персоналних доказа, 20. јуна је одређено проширење истраге против четири окривљена, за нова кривична дјела стварање криминалне организације и примање мита, али и против других окривљених физичких и правних лица, за кривична дјела стварање криминалне организације, кријумчарење и недозвољена трговина”, пише у саопштењу Специјалног државног тужилаштва.
Према незваничним информацијама “Вијести”, Скај транскрипти који су стигли из Еуропола показују да су чланови криминалне организације, коју је 2018. године формирао одбјегли Иван Мићковић, у периоду од почетка 2019. до формирања Владе крајем 2020. године, успјели да прошверцују 37 шлепера цигарета коју су чланови тадашње комисије за уништавање цигарета Управе прихода и царина требало да спале.
Подаци до којих је дошао СДТ, тврди извор “Вијести”, указују да је током тог периода криминална организација, чији чланови су били осумњичени и Марко Мићковић, Ратка Мандић, Милета Симанић, Ђоко Љешковић и Рајко Ђуровић, зарадила најмање 35 милиона евра.
СДТ вјерује да су они са осумњиченим члановима комисије за уништење УПЦ – Зораном Павићевићем, Игором Павићевићем, Милутином Пејовићем и Небојшом Адамовићем имали шему према којој је преко 90 цигарета, које је УПЦ требало да уништи, умјесто у пећима, поново завршавало на црном тржишту.
“Вијести” сазнају да унутар пакета криптоване Скај ЕЦЦ нема комуникације која се доводи у везу са Радем Милошевићем, али су стигли обавјештајни подаци који показују да се начин извршења кривичног дјела током акција наводног уништења цигарета од 2019. до краја 2020. године, поклапао са оним што је чињено прошлог љета, док је функционер ГП УРА био на челу Управе прихода и царина.
Током два периода иако је дошло до промјене директора Управе прихода и царина, састав комисија за уништење цигарета је био готово исти. У периоду од 2018. до 2020. предсједник Комисије био је осумњичени Зоран Павићевић док су чланови били Игор Павићевић, Милутин Пејовић и Небојша Адамовић. Њих четворица са још неколико осумњичених колега Елвиром Адровићем, Жељком Ивановићем, Михаилом Савељићем и Радивојем Вујачићем били су чланови комисије и у вријеме док је Раде Милошевић издавао налог за уништење пакета цигарета, које је држава одузела у Луци Бар.
“Павићевић Зоран, као службено лице, предсједник Комисије за уништење одузете робе, цигарета у Управи царина Црне Горе, службеним лицима окривљенима Павићевић Игору, Пејовић Милутину и Адамовић Небојши, као члановима Комисије, непосредно је дао мито, да окривљени Павићевић Игор, Пејовић Милутин и Адамовић Небојша не изврше службену радњу коју би морали извршити, те да изврше службену радњу коју не би смјели извршити, а које мито су окривљени Павићевић Игор, Пејовић Милутин и Адамовић Небојша у ту сврху непосредно примили, на начин што су, након што би директор Управе царина Црне Горе потписао налог за издавање царинске робе – цигарета, у циљу њиховог уништења у пећима фабрике ‘Јаворак МБ’ ДОО Никшић, осумњичени Симанић Милета и радници које су ангажовали осумњичени Мићковић Иван и Мићковић Марко, након приспијећа предметних цигарета у круг наведене фабрике у Никшићу, пет одсто истих претоварали у мања теретна возила, у присуству предсједника и чланова наведене Комисије и осумњиченог Дуровић Рајка, који им је чувао стражу”, дио је из списа СДТ-а против осумњичене групе.
Тужилаштво вјерује, како се наводи, да је осумњићена Ратка Мандић, као овлашћени заступник правних лица “Arhitrav LTD Delawerе”, Atlant Mont LTD” и “Sace LTD Delawere”, који су корисници Слободне зоне Луке Бар, договорила са Марком Мићковићем продају цигарета и поднијела захтјев за одрицање и уступање цигарета у корист Управе царина, иако је знала да цигарете неће бити уништене у просторијама фабрике “Јаворак МБ” у Никшићу, преносе Вијести.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: