Шверц дроге главни бизнис: У црногорском подземљу 11 мафијашких кланова
1 min read
Заплијењени кокаин, архивска фотографија
У Црној Гори дјелује 11 организованих криминалних група, а доминантна дјелатност им је – кријумчарењем кокаина, саопштено је Вијестима из Управе полиције.
Радни тим из те институције израђује четврти стратешки документ SOCTA 2021 – Процјена опасности од тешког и организованог криминала у којем ће бити прецизно наведен број организованих криминалних група (ОКГ), које тренутно дјелују у Црној Гори.
У новом SOCTA документу биће побројан број и чланови криминалних група, њихове вође, хијерархијска подјела унутар кланова, финансијска моћ, коруптивна мрежа, али и криминални послови и процјена од кога пријети највећа безбједносна опасност...
Посљедњи такав документ полиција је урадила 2017. године када је у SOCTA документу наведено да у Црној Гори дјелује 11 организованих криминалних група (ОКГ), што је три пута мање него што је објелодањено у SOCTA извјештају 2010. године када је евидентирано 35 ОКГ-а.
У допунама посљедњег SOCTA документа, који је Управа полиције ажурирала током 2018. и 2019. године, како је “Вијестима” одговорено из те институције, евидентиран је исти број криминалних група као и 2017. године.
“Сходно посљедњој Процјени опасности од тешког и организованог криминала SOCTA 2017, утврђено је да у Црној Гори тренутно дјелује 11 организованих криминалних група и тај тренд је настављен током 2018. и 2019. године”, пише у одговору УП, преносе Вијести.
Нова SOCTA користиће свим органима за спровођење закона, доносиоцима одлука на стратешком и оперативном нивоу како би утврдили приоритете у борби против тешког и организованог криминала али и бољу међуресорску и међународну сарадњу.
Спровођење процеса доношења одлука о утврђивању приоритета и циљева, као и усвајање предложених планова у овој области је у надлежности Вијећа за националну безбједност и Бироа за оперативну координацију.
Кокаин – кључни посао
Организоване криминалне групе у Црној Гори доминантно се баве међународном трговином кокаина, а борба за превласт у том послу довела је до вишегодишњег рата између кланова у којем је убијено готово 50 чланова. “Ради се о организованим криминалним групама које се као доминантном дјелатношћу баве кријумчарењем кокаина на међународном нивоу, с тим да спроводе и друге међусобно повезане криминалне активности, како на локалном нивоу, тако и на националном, регионалном и међународном нивоу.
Борба за превласт на тржишту наркотика доводи до сукоба криминалних група који, као што је познато, за посљедицу имају извршење тешких кривичних дјела против живота и тијела”, пише у одговору Управе полиције.Трговина кокаином, као доминантан посао највећег броја регистрованих ОКГ-а, омогућава им да стичу огромне профите, који се мјере десетинама милиона еура на годишњем нивоу.
Котор је у полицијским документима заведен као кључно криминално чвориште, гдје су у посљедњој деценији успон доживјела два клана – “шкаљарци” и “кавчани”, који су од почетка 2015. године у мафијашком рату, који је до сада однио готово 50 особа.
Двије високорангиране групе из Котора на националном, регионалном, али и међународном нивоу су препознате као кључна опасност са огромном финансијском моћи.
Процјене полиције су да су та два клана условила прегруписање у подземљу, тако да се већина група спојила или послове укрстила са неким од та два моћна клана са приморја.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


… Jedanaest!? Svega?
Malo.
Možemo mi to i bolje!