Шверцовани експлозив коришћен за мафијашке обрачуне?
1 min readМеђународне организације за борбу против транснационалног криминала упозориле су недавно да је Црна Гора и даље велики илегални извозник наоружања које стиже на различите стране свијета, а још 2008. године није им била непозната акција када су два теренска возила у сред дана размијенила робу на граници између наше државе и Косова*.
Било је то 17. августа те године, у један сат послије подне, када је добро опремљено возило са црногорске стране без икаквих проблема прешло све полицијске граничне пунктове и патроле. Возило се кретало из правца Рожаја, преко планине Хајле по врло неприступачном терену, до одредишта чије су координате ДН 2180-2620, седам километара од границе, на црногорској територији. Носило је товар од тридесет пакета муниције разних калибара.
Са друге стране границе, из правца Косова, плави камион марке „Там“, без регистарских ознака, такође несметано пролази и заобилази и косовску и црногорску полицију и стиже до истог мјеста. Групу НН лица предводио је један познати косовски трговац оружјем. Пристигли момци хитро претоварају пакете димензија 50 пута 50 центиметара, боје блата, и враћају се на Косово*. Возило из Црне Горе, и возач, црногорски држављанин, враћају се у Рожаје.
Плави „тамић“ пролазио је у то вријеме много пута погранично подруче, и спустао се у Руговску клисуру до једног села, чије су координате ДН 2804-2892, тада врло познатог по шверцу оружја са простора цијелог Балкана.
„Оружје које се допремало до овог села на Косову*, у Црну Гору долазило је из Босне или из Србије. Примјера ради, ова рута која ишла је преко Рожаја, Берана и још неких дјелова Црне Горе, из Босне креће директно из Фоче. У том граду дјеловале су двије криминалне групе. Те групе су дјеловале у току рата и сумњичиле се за разне ратне злочине и многобројна убиства, а након рата су наставиле да контролишу шверц оружја“, каже добро обавијештени саговорник Портала РТЦГ.
Оружје су из Босне у Црну Гору ове групе пребацивале преко планинских превоја код Пљеваља, или у широком граничном појасу код Плужина и Шћепан поља, да би стигло до границе са Косовом*. Товари наоружања и муниције неријетко из Босне воде, међутим, преко Србије до Рожаја и Црне Горе. Шверцом оружја на Косову се бави више криминалних група које имају директне сараднике у Црној Гори.
„Иначе, доста криминалаца са Косова* вози аутомобиле црногорских таблица на туђа имена. Углавном њихових ортака у Црној Гори. Можда је интересантно ако вам кажем да је у рукама косовских криминалаца завршавао украдени експлозив и детонаторске каписле из беранске фабрике ’Полиекс’. Једном приликом је пронађена извјесна количина каписли из ’Полиекса’ закопана у земљи. Постоји и фотодокументација о томе“, каже овај саговорник.
Јесте било уназад деценију и по, али медији су писали о серији нерасвијетљених крађа експлозива, експлозивних направа и детонатора из фабрике „Полиекс“, постављајући питање гдје и на којем црном тржишту завршава украдена роба. Тада се наслућивало да дио робе завршава на Косову у размјени за дрогу. Само у једној крађи 2006. године, лопови су однијели 6.179 детонатора и двије хиљаде комада каписли ДК-8.
Наредне године у мају из фабрике је украдено деведесет шест килограма привредног експлозива ознаке О 70 1 В. Крадљивци су 2009. године Полиекс „посјетили“ два пута. Најприје је 6. маја откривена крађа на објекту Е-01 када је нестало 3,7 килограма разорног ТНТ-а, у паковањима од по двјеста грама. Пред крај те године, 13. децембра из објекта Е-17 лопови су однијели 380 електродетонатора и један килограм моћног пластичног експлозива ПЕП.
Опште позната је чињеница да је овај пластични експлозив бољи и разорнији од америчког Ц-4 и да су њиме извршене неке велике терористичке акције. Да је проблем шверца експлозива и даље актуелан, говори и последња терористичка акција на Цетињу. Полиција се, истина, још није огласила и открила који експлозив је кориштен и то на начин што је био закачен високо на дрвету, куда су пролазили очигледно добро пропраћени убијени припадници шкаљарског криминалног клана.
Као што је до детаља описана примопредаја илегалног експлозива и оружја 2008. године, међународним организацијама као што је Канцеларија Уједињених нација за дрогу и криминал на западном Балкану (УНДОЦ) веома је добро познато и шта се данас ради на простору који будно прате, и зато и даље упозоравају да је Црна Гора у врху држава преко којих се врши међународна трговина експлозивом и оружјем.
Терористичке акције каква је изведена на Цетињу сасвим сигурно ће изазвати реакцију међународне заједнице, која ће захтијевати од Црне Горе да се у приступним преговорима са ЕУ много озбиљније ухвати у коштац са организованим криминалним групама и клановима.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: