ИН4С

ИН4С портал

Света Гора је дошла нама, или смо ми отишли њој

Мој омиљени писац, Момо Капор, је записао када је био на Светој Гори, да се путовање тамо не планира. Једноставно вас нешто позове и осјетите да морате да одете тамо, а да када се вратите, негдје успут оставите сујету
Svetogorski manastiri

Манастири на Светој Гори

Мој омиљени писац, Момо Капор, је записао када је био на Светој Гори, да се путовање тамо не планира. Једноставно вас нешто позове и осјетите да морате да одете тамо, а да када се вратите, негдје успут оставите сујету.

Мислио сам о његовим ријечима док сам посматрао манастире који су се низали на обали, и гледао предјеле нетакнуте природе који су били баш као у временима када су тим крајевима ходали и молили се Свети људи који се и данас у молитвама помињу.

Света Гора је дошла нама, или смо ми отишли њој.

Свеједно.

Од једне случајне идеје, ако случајности постоје, почела је и ова наша прича. Прича која говори о несвакидашњем путовању кроз Албанију, Македонију, па све то врха Свете Горе.

То путовање нас је за кратко вријеме од 7 дана, водило путевима којима је ишао Свети Николај Велимировић. Са зидина манастира Св. Наума у Охриду гледали смо залазак сунца над језером, пејзажу који је Св. Владику Николаја, инспирисао приликом писања његових дјела, и гдје је вапио за Светом Гором, коју је назвао царством без круне.

Ишли смо стазама старца Пајсија Светогорца и посјетили манастир Суроти, војничко гробље Зејтинлик у Солуну, тражили тајну гроба Вука Бранковића и његовог брата монаха Герасима Радоње, који су по предању скривени у манастиру Св. Павла, и упознали бројна друга мјеста и људе која су остали уткани у ову причу.

Када смо ступили на Зејтинлик, очекивао сам да ћу видјети старог чувара овог здања, Ђорђа Михајловића, кога сам упознао прошле године приликом посјете. Остала ми је упечатљива слика старца који у војној униформи дочекује госте и неуморно прича причу о животима и судбини, сјена шуме камених крстова која се простире изнад Солуна.

Сјећам се да сам га прошле године године питао има ли ту сахрањених Црногораца. Старац ми одговори: „Има Црногорци, Херцеговци…“ Питао сам га има ли Подгоричана. Старац ме поведе код једног од гробова у крипти и показа. Потом оде, каже стиже екскурзија. Наслони се на штап испред придошлих путника, и поче да прича причу…

Листам старе књиге са именима сахрањених бораца, док у даљини чујем глас старца. Поповића сам избројао 39. Ко зна, можда ту има и неких мојих рођака. А кад мало размислим, сви ту су моји, сви они чије сјене лутају Зејтинликом, па чак и овај старац, који је поријеклом из Грбља, кога сваки пут очекујем да ћу пронаћи у добром здрављу.

Старац Ђорђе, чувар Зејтинлика и чувар неких давних времена.

Настављамо ка Уранополису, главној луци одакле иду бродови ка Светој Гори. Ни сам нисам знао шта да очекујем од овог путовања, иако сам о Светој Гори знао доста из књига и прича. Знао сам да су наши властелини кроз вјекове помагали манастире на Светој Гори.

Поред Хиландара, помагали су и манастир Св. Павла, Кутлумуш и друге манастире. Пустио сам да ова прича дође непозвано, тихо у да се завуче негдје под кожу чекајући прави тренутак да се запише. Мјесто одакле потичу моји преци, у 14. вијеку, било је метох манастира Хиландара. Мисли ми прекида слика јата галебова који круже око брода и који без страха лете до људи који им дају кришке хљеба…

Пут нас је даље водио до манастира Св. Пантелејмона и манастира Григоријат. На мјесту на коме налази овај манастир, којег је основао Григорије, чије се мошти налазе у манастиру Горњак у Србији, некада се налазио храм бога Посејдона. Гледали смо пећину у којој се молио Симон, из које је једне ноћи, након указаног знамења, почео градити манастир Симонопетра.

Слушали смо анђеоско појање монаха овог манастира, које је допирало из тмине манастира приликом јутарње литургије, када су први зраци свјетлости продирали и обасјавали манастир. Слика коју покушавам да вратим и поново доживим. Велики проблем је представљала језичка баријера јер нисмо знали Грчки.

Ми који долазимо из материјалног свијета, имали смо слику о монасима као људима са чудним животним и судбинским одлукама, које смо често нехришћански знали да осудимо и критикујемо. Један од људи којег смо упознали рекао нам је да се монаси боре са свим демонима које им људи из спољнег свијета са собом доносе. Ако је то тако, онда су монаси последњи витезови последњих времена…

Све те слике су нас водиле ка врху Свете Горе, Атосу. Предање каже да је Богородица, приликом путовања бродом за Кипар, због невремена пристала на Атос, и да се у моменту када је крочила на тле, са највишег врха, највећи идол који се тамо налазио, срушио и пао у понор. Тако се и Света Гора назива врт Пресвете Богородице.

Из Уранополиса бродом настављамо ка луци скита Св. Ане. Пут нас води степеницама од скита Св. Ане, монашког насеља, преко утабане стазе која води кроз шуму све до крста Ставрос. Настављамо стрмом стазом и застајемо задивљени сликом плаветнила неба које се у даљини спаја са морем. У даљини нетакнуте природе, виде се скитови и куће у којима живе монаси.

Стаза нас води ка Панагији, објекту који се налази на висини од 1500 метара надморске висине, одакле се јасно види врх. По предању, Богородица је дошла до овог мјеста, и управо Панагија значи Богородица. Објекат се састоји од цркве и спаваонице у којој може да борави око 20 људи. Настављамо ка врху који је све ближе. Пред нама се у сумрак појављује црква посвећена Преображењу и гвоздени крст Св. Атанасија Атонског.

План да спавамо у цркви, или под отвореним небом отпада, јер се црква обнавља, а вјетар који је почео све јаче да дува враћа нас ка Панагији. Мрак се прелива ка литицама Атоса док се спуштамо ка Панагији. Посматрамо фотографије, поносни на све остварено. Прве ријечи ове приче пишем у тмини ноћи испред Панагије, гледајући у слику звезданог неба и свијетала далеких далеких градова на пучини.

Сјетио сам се да сам са Олимпа гледао излазак сунца из чијег се црвенила промаљала Света Гора. Сада сам са Атоса гледао Олимп. Стајући испод врха на који је прије доста вјекова боравио и Св. Сава, сјећамо се давно изговорених ријечи: „Ваљало је овдје бити…“

Јесмо ли упознали Свету Гору?

Нисмо.

Загребали смо само дио површине једног свијета, који је више него фасцинантан и чија посјета мијења човјека, гдје човјек доживи неку врсту преображења. Свијет у коме су чуда сасвим обична ствар, а приповиједање о светим људима који су тим чудима тежили, приказивање другачије философије живота.

Враћамо се у стварност вјерујући да ће ови људи издвојити времена у својим монашким животима и молити се за нас и наше ближње, да ћемо уз њихову помоћ бити ближи мудрости древних времена и можда бити ближи спасењу и искупљењу, коме сви јавно или потајно тежимо.

Извор: Митрополија, репортажа Немање Поповића

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Света Гора је дошла нама, или смо ми отишли њој

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *