ИН4С

ИН4С портал

Свети Николај Жички: Срби и “Ноћ вештица“

1 min read
После пада комунизма, омладина масовно почиње да прихвата западне вредности. Међу њима, и незаобилазна „Ноћ вештица“ постаје веома популарна.

Последњег дана октобра обележава се још један од “празника“ који су на мала врата, преко медија, реклама или других производа модерне културе, увезени у наш народ. О чему се овде заправо ради?

После пада комунизма, омладина масовно почиње да прихвата западне вредности. Међу њима, и незаобилазна „Ноћ вештица“ постаје веома популарна. Ипак, услед пасивности националних институција (за разлику од Русије нпр.) да се стварањем грађанског друштва изгради и нови дух поникао на вековној традицији, и деценијског васпитања на тековинама богоборства и незаинтересованости за сопствену културу, кривца не смемо тражити у самој омладини.

Из поменутих разлога, народ који је вековима давао угоднике Божије, уместо да се врати на стање пре 1945. године, антитеистички поглед на свет мења новим духовним трулежом са запада као своју нову културу. Неприхватањем плодова те културе, добровољно постајемо заостали, чак непожељни и нетолерантни. Ради се тек о „маскенбалу“ и „проводу“. Но, о томе нешто касније.

Иако овакви „празници“ немају ништа заједничко са Православљем, већина Срба, који себе бар формално сматрају православцима, прихвата их једнако као они који се не изјашњавају тако. Услед одсуства литургијског живота и преиспитивања, често учествујемо у разним „проводима“ и „весељима“, а да се и не запитамо колико су и да ли су у складу са нашом вером.

Да се ипак не ради само о „маскенбалу“, говори то да је Ноћ вештица изворно пагански обичај. Стари Келти, на овај дан славили су Нову годину, за коју су сматрали да се као и све живо, рађа из мрака и смрти. Кнез смрти (у православљу Кнез овога света) дозвољавао би душама мртвих да посећују своје домове, па одатле и традиција маскирања у костуре, духове, зомбије. Душе мртвих које долазе у посету требало је нахранити како не би били кажњени, па су се свим посетиоцима давали слаткиши.

После крштења Келта, Црква (још увек јединствена) настојала је да овај празник прилагоди Хришћанству, па га проглашава за Ноћ Свих Светих (Ноћ вештица – Halloween, Ноћ Свих Светих – Аll Hallows Еvе). Само они који су се противили крштавању, наставили су да прослављају Ноћ вештица, задржавајући окултне обичаје. Стога, прошење слаткиша по кућама и „безазлено“ маскирање јесу последица овог, у сржи анти-хришћанског, начина прослављања 31. октобра.

Због свега тога не смемо бити равнодушни на уплив туђинске културе, јер нам и Јеванђеље налаже да не можемо “служити и Богу и Мамону“ (Мт. 6, 24). Не смемо окренути главу и прихватити то као нешто незаобилазно, или још горе, схватити све само као забаву. Зато помолимо се светом Луки и светом Петру Цетињском да нашу једнокрвну и једноверну браћу и сестре приведу и преведу на прави пут.

Зато, уместо да „угасимо ватру на домаћем огњишту“, тога дана упалимо кандило пред славском иконом, помолимо се Господу, да нам пода храбрости да будемо и останемо другачији, да нас обдари снагом да устрајемо на Његовом путу и да нас избави од Лукавога.

(Православље)

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Свети Николај Жички: Срби и “Ноћ вештица“

  1. Ја сам као клинац у Славонији са осталима имао обичај да као машкаре идемо од куће до куће,маскирани и добијамо слаткише… али то неме везе са Америком. То су стари наши обичаји које треба да држимо, а ово што је комерцијални исфорсирано не треба трошити паре јер је зато и смишљено.

  2. Kotor sebe smatra kulturnom bastinom,a sta se tamo desava u zadnjih 50 godina?Proslava karnevala je opstinski projekat,cak je to postalo obavezno.medjutim to se donekle uklapa u ovo novije vrijeme ,odskora ali dosta brzo pocele su i vjestice da se pojavljuju stidljivo,sada to vec preuzima neke druge forme.Cemu sve to vodi nije tesko pogoditi.Evo jedne manifestacije koja ujedinuje vjernike obadvije konfesije u jednom ,u danu vjestica.Ako karneval mozemo dijelom da shvatiomo kao pocetak posti,mada je to sve izgubilo smisao odavno,jer se time ni rimokatolici ne bave vise ,nego DPS udrzenje,ovo sa tikvama se izgleda dobro prima.Evrloatnske integracije i vampiri se uvukuju u nasu djecu preko maloumnih roditelja,i NV organizacija.Narod je izgubio svaki smio za postojanje,svakim danom se osjeca malodusnoit bezvoljnost,sve mirise ,ili bolje reci smrdi bas na vjestice.
    Dan Tikava u Kotoru,zasto mi dajemo pare lokalnoj samoupravi,da nam djecu vaspitavaju za vampire!
    Kotor grad kultuee i Uneskova kulturna bstina.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy