Светионик историје: Дражин официр био комадант славне битке на Кошћелама
1 min readПрави бисер Тринаестојулског устанка била је битка и побједа на Кошћелама, која се одиграла на данашњи дан 15. јула 1941. године.
Сви се слажу да се најславнији бој у Тринаестојулском устанку одиграо 15. јула 1941. на Кошћелама, на путу Ријека Црнојевића — Цетиње, оцијенио је публициста Јован Маркуш.
У публикацијама можемо наћи да пише сљедеће: „Два герилска одреда, Љуботињски и Горњо-цеклински, са око 80 бораца, сачекали су у засједи други батаљон граничне страже који је на камионима упућен из Подгорице да деблокира Цетиње. Мјесто засједе је зналачки одабрано, а герилци су вјешто распоређени. У жестокој осмочасовној борби (од 1 сат по поноћи до 10 прије подне) италијански батаљон се жилаво бранио али је уништен: погинуло је 70–80 војника и старјешина, а преко 700 заробљено а међу њима 110 тешко а 150 лакше рањених. Само група од 20–30 Италијана успјела је да се извуче на Ријеку Црнојевића”.
Чак за ову битку кажу да је у том времену била највећа битка у поробљеној Европи али избјегавају да напишу ко је био командант!
Чињеница је да је командант био Јаков Ш. Кусовац – мајор војске Краљевине Југославије, отац познатог историчара умјетности, Николе Кусовца.
На овом мјесту, мала група устаника нанијела је катастрофалан пораз окупатору гдје је мртвих, лакше и теже рањених и заробљених било на стотине, укључујући и огроман ратни плијен.
Устанак и све његове битке су биле велике, а посебно Битка на Кошћелама која је била прави свјетионик који је обасјао тада поробљену Европу.
Мајор Јаков Ш. Кусовац се упокојио у Јужној Африци у Јоханесбургу 1959. године
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
svi skolovani oficiri su bili u Četnike dok su crvendaći imali nepismene i neobrazovane stocare koji su samo znali da cuvaju goveda ka sto im je bio Sava Kovacevic–neiskvareni čobanin.
Piše se komandant, a ne komadant