ИН4С

ИН4С портал

Светлогорск: Приморски град у боровј шуми са српским тргом

1 min read

Фото: ИН4С

Од 26. октобра до 1. новембра у Светлогорску, на обали Балтичког мора трајао је сверуски општи форум новинарства “ШУМ“. Овај бањски центар, на западу Калињинградске области Руске Федерације тих пет дана био је пун омладине из свих крајева света.

У тим данима на кишним улицама, покривеним јесењим лишћем, могло се чути од “Привет“ до “Come stai“… Заиста, Светлогорск је показао да је део мултиполарног света.

Приморски град у боровој шуми

Светлогорск је мало летовалиште на обали Балтичког мора. Налази се 30 км од Калињинграда и 38 км од аеродрома Храброво. До 1946. године град је био немачко одмаралиште Раушен – на то подсећају и очуване античке виле и нове зграде у пруском стилу.

Светлогорск је невероватан јер је изграђен скоро усред четинарске шуме, које заузимају чак 487 хектара укупне површине овог града. Стамбене зграде и хотели окружени су боровом шумом. Отуда јединствени мирис борових иглица у ваздуху, помешан са морским поветарцем. Град је савршен за опуштајући, лежеран одмор. Људи долазе овде да се диве погледу на море, опусте и сунчају на плажи и уживају у тишини и опуштеној атмосфери приморског града.

Фото: ИН4С

Округ као општинска целина обухвата градове Светлогорск, Отрадноје, села Приморје, Лесноје, Донское.

Градски округ Светлогорск повезан је са регионалним центром друмом и железницом. Становништво градског округа од 1. јануара 2020. је 19.710 људи, укључујући 15.280 локалног становништва у одмаралишту Светлогорск.

Основу привреде Светлогорског градског округа чине предузећа санаторијско-одмаралишних и туристичко-рекреативних комплекса. У околини се налазе санаторијуми, пансиони, хотели, туристички центри и дечији летњи кампови.

„Златни“ песак балтичких плажа са ћилибаром је изузетно лековит. Загрејани сунцем, дају суву топлоту, посебно корисну код болести периферног нервног система.

Има највећи број сунчаних дана у години на целој обали Балтика. Санаторијуми, пансиони, пансиони, виле и зграде окружени су зеленилом. Према статистици, по глави становника има 140 квадратних метара. метара зелене површине.

Блага клима, ваздух засићен мирисима борове шуме, лековито блато и минерални извори чине Светлогорск посебно привлачним за туристе. Лековита вода са пет минералних извора и локално тресетно блато одавно су доказали своју ефикасност. У санаторијумима региона активно се користе у лечењу.

Фото: ИН4С

Православље живи…

Иако су новинари имали прегршт обавеза током фестивала “ШУМ“, празник Свете Петке екипа портала ИН4С провела је у цркви Светог Серафима Сваровског.

Дочекала нас је пуна црква православног народа, уз појање литургије на црквенословенском.

Историја парохије у част Светог Серафима Саровског у граду Светлогорску почела је 1991. године, када се група верујућих грађана обратила локалним властима са молбом за отварање храма.

У то време, зграда Раушен лутеранске цркве, као и многи други споменици немачке црквене архитектуре у Калињинградској области, коришћена је као фискултурна сала за средњу школу. Међутим, период од касних 80-их до раних 90-их је постао прекретница у региону по питању религије.

Идеологија атеистичког региона, коју је диктирало руководство земље и коју је подржавало од формирања Калињинградске области, постепено је почела да бледи у други план. У документима тог времена често су се могле наћи речи: „у вези са систематским апелима православних верника локалним и централним совјетским властима…“. Тако је прва регистрована православна заједница ушла у састав Смоленске епархије 1985. године, а затим је неколико цркава годишње почело да добија регистрацију широм региона.

Фото: ИН4С

У Светлогорску је 1992. године завршено званично преношење цркве Руској православној цркви. Освећење храма у име Св. Серафима Саровског предводио је митрополит Смоленски и Калињинградски Кирил (сада Патријарх московски и целе Русије).

Такође 1992. године донета је одлука о изградњи капеле у улици Лењина. Капела-споменик у част иконе Богородице „Свију жалосни Радост“ подигнута је 1994. године у знак сећања на страдале у несрећи 16. маја 1972. године, када се авион срушио на вртић који се ту налазио. Погинуло је 35 особа, од чега 24 деце.

Фото: ИН4С

Атракције

Добро одржаван насип, где је пријатно шетати уз море и удисати мирис борова, главна је атракција Светлогорска, иако се тренутно реновира. Свуда су клупе и елегантни фењери. Постоји бициклистичка стаза за бициклисте. Дуж обале има много кафића и штандова са уличном храном.

Архитектонски симбол Светлогорска је водоторањ, једна од најлепших грађевина у граду. Ово је бивша хидропатска болница коју је саградио познати немачки архитекта Ото Кукук почетком 20. века. Данас се овде налази један од комплекса Централног војног санаторијума, тако да обични туристи тамо не могу да стигну. Ако погледате кулу одоздо, чини се да намигује – прозори испод крова личе на сужене очи.

Фото: ИН4С

Српски трг у Светлогорском

Српски парк се налази на површини од три хиљаде квадратних метара дуж Балтијске улице.

Централни елемент трга је спомен-камен „Србима – официрима и генералима Руске царске армије који су оставили траг на тлу Калињинграда“.

У парку је засађено девет српских јела и двадесет туја, а постављена је и мала архитектонска форма у облику фудбалске лопте, посвећена Светском првенству у фудбалу 2018: четири утакмице првенства одржана су у Калињинградској области.

Фото: ИН4С
Фото: ИН4С
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *