Светска банка предвиђа раст српске економије у 2021. од пет одсто
1 min read
(Фото Танјуг/Викимедија)
Светска банка (СБ) предвиђа привредни раст Србије у овој години од пет одсто, изјавио је данас главни економиста те банке у Србији Лазар Шестовић, а преноси Бета.
„Наша процена је да ће и даље раст српске економије бити близу неког свог средњорочног тренда који је забележен у претходних неколико година, око 3,5 до четири процента годишње”, казао је Шестовић на онлајн представљању извештаја СБ о економским показатељима земаља Западног Балкана.
Он сматра да су основи фактори који могу да угрозе овај сценарио – шта ће се дешавати на међународном тржишту и у окружењу, потом да ли ће доћи до раста каматних стопа и цене задуживања, како ће се кретати тражња за робом из Србије, заинтересованост страних улагача за инвестирање у Србију, као и износ дознака из иностранства.
Додао је да постоји много тога што Србија може сама да уради, како би побољшала изгледе за раст, попут даљег побољшања пословног окружења како би се повећале инвестиције и отворила више поглавља у процесу ЕУ интеграција.
Шестовић је указао да није битно мислити на раст БДП-а као такав, већ радити на томе да буде окренут ка очувању животне средине, на рационалној употреби природних ресурса, мањој емисији загађујућих материја и помоћи привреди и инфраструктури да се учине отпорнијим на утицај климатских промена.
„Агенда зеленог раста је нешто што треба да се угради у сваки будући покушај побољшања раста на средњи рок”, казао је Шестовић наводећи да је потребно да се ради координирано и да све политике у области заштите животне средине, субвенција, пореског система, на свим нивоима власти, стимулишу мању потрошњу природних ресурса, промовишу употреба обновљивих извора енергије, смањење загађења.
На питање да прокоментарише висину дефицита у буџету Србије, који је усвојен ребалансом за 2021. годину, он је навео да је ребаланс урађен како би се омогућио нови пакет подршке привреди.
Шестовић сматра да дефицит није забрињавајући, јер није последица измена неких политика на средњи рок, али је оцена СБ да је можда требао да буде мало мањи ове године, како би био мањи утицај на јавни дуг.
У СБ се надају да је већи дефицит тренутна последица помоћ привреди како би се смањили негативни ефекти пандемије и да ће следеће године бити мањи.
„Сматрамо да је то с једне стране потребно, да би се даље промовисао раст и оправак од прошлогодишњих дешавања, али вероватно је могло да се уштеди на одређеним мерама. Боље је да се пруже циљане мере подршке, како у смислу сектора и врсте предузећа које је добијају, као и група становништва”, казао је он.
Додао је да је други разлог за повећање дефицита даље улагање у инфраструктуру, што је оценио као добро, јер Србија је имала ранијих година низак ниво јавних инвестиција.
Шеф Канцеларије СБ у Србији Стивен Ндегва казао је да је регион Западног Балкана током трајања пандемије коронавируса имао много боље економске резултате од земаља чланица Европске уније, а Србија је међу тим земљама била знатно боља од свих њих заједно.
„Када се глада блиска будућност, опоравак се чини да је на правој путањи. Изгледа де ће Србија имати обећавајућу 2021. годину и очекујемо повратак у нормални, планирани раст након тога”, казао је Ндегва.
Похвалио је Владу Србије на до сада обављеном послу, пре свега у обуздавању пандемије у области здравства, наводећи и да је важно колико отпорности српска економија показује у последње време.
Он је истакао да све то не би било могуће да није било реформи спроведених у последњих неколико година у Србији.
Навео је да су оне помогле изградњи снажних фискалних основа, што је омогућило држави да уђе у пандемију са снажним финансијским ресурсима, како би могла да се избори са изненадним повећањем расхода и трошкова и подржи велике пакете стимулације и помоћи економији, како би компаније остале отворене, а радна места сачувана.
По његовим речима, Светска банка је заинтересована да настави да ради са Владом Србије на економском опоравку и кроз зелену транзицију, те да се у раст укључе маргинализоване и осетљиве групе.
Извор: политика.рс

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

