ИН4С

ИН4С портал

Својина Телекома Србије на КиМ остаје у српским рукама

1 min read

Представници Београда и Приштине у недељу су током читавог дана преговарали о спровођењу споразума о телекомуникацијама, а епилог је договор по коме се имовина „Телекома“ пребацује на његову фирму ћерку „МТС д.о.о.“, без икаквих такси или наплате.

„МТС“-у се омогућава да послује са лиценцом у фиксној телефонији и да добије привремену дозволу за мобилну телефонију, а када ова компанија постане функционална, Приштина ће добити троцифрени географски позивни код. За то је потребно да Београд пошаље писмо сагласности Међународној телекомуникационој унији (МТУ).

Договорено је и да се до 28. новембра комплетирају сви нацрти докумената који се односе на лиценце, пренос и регистрацију имовине, како би их обе стране прегледале и уколико не буде жалби, Београд ће МТУ послати писмо сагласности 3. децембра.

– ЕУ поздравља исход и подстиче обе стране да убрзају напредак и у примени других договора, посебно око Заједнице српских општина и енергетике – саопштено је синоћ из ЕУ.

Директор Канцеларије за КиМ Марко Ђурић оценио је да је постигнути договор веома важан и да ће се позитивно одразити на наше односе са Приштином и на односе са ЕУ:

– Сачувана је и званично трајно заштићена комплетна имовина „Телекома Србије“, базне станице и све друго, а део дигиталног спектра је резервисан за медије. Хтели су да отму нашу имовину, али то нисмо прихватили. Тамо где се сада на КиМ хвата сигнал „Телекома“ хватаће се и убудуће, а после две године биће расписан тендер за све мобилне оператере. Фиксна телефонија важи за целу територију КиМ – казао је Ђурић.

Разговори нису вођени класично, за бриселским столом, већ се комуникација, којом су посредовали представници Европске уније, водила путем електронске поште и телефонски.

Ђурић је објаснио да споразум о телекомуникацијама треба да омогући Србима на КиМ да несметано наставе да користе наш позивни број, као и да ће се при позивању Косовске Митровице из Београда и даље „окретати“ – 028.

Назив уз фусноту

Када Србија пошаље своју сагласност Међународној телекомуникационој унији, троцифрени географски код за Косово* (383 или 384), према Акционом плану, затражиће Аустрија. Такође, према том плану, у техничким анексима билтена МТУ тзв. Косово* ће се наводити са звездицом и фуснотом да је тај назив у складу са Резолуцијом 1244 СБ УН и мишљењем Међународног суда правде о декларацији о независности Косова*.

*Самопроглашена и непризната држава; јужна српска покрајина Косово и Метохија.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *