ИН4С

ИН4С портал

Тачан узрок ПМС-а није у потпуности познат

1 min read

Градски завод за јавно здравље Београд покреће свеобухватну здравствену кампању у циљу подизања свести заједнице о предменструалном синдрому (ПМС) и изазовима које он са собом носи.

“Бројна истраживања и подаци на глобалном нивоу указују на чињеницу да девет од десет жена у свету у току својих репродуктивних година искуси барем један предменструални симптом, док 20-40 одсто њих има симптоме који су изражени у толикој мери да их ометају у обављању свакодневних активности”, рекла је за Тан‌југ др Марија Марковић из Завода.

Предменструални синдром је, према њеним речима, веома често стање које погађа велики број жена у другој половини менструалног циклуса, односно у данима који претходе менструацији.

Иако тачан узрок ПМС-а, каже она, није у потпуности познат, сматра се да су флуктуације хормона, попут естрогена и прогестерона, кључни фактори који утичу на појаву симптома.

“Карактерише га низ физичких и емоционалних симптома, од којих су најчешћи надутост, промене расположења, појачан апетит, умор и раздражљивост”, прецизирала је др Марковић, додајући да симптоми ПМС-а могу варирати од благог осећаја нелагоде до веома изражених тегоба које отежавају или у потпуности онемогућавају обављање свакодневних активности.

“Препознајући величину овог проблема у нашем окружењу, Градски завод за јавно здравље Београд је покренуо свеобухватну здравствену кампању у циљу подизања свести заједнице о ПМС-у и изазовима које он са собом носи, као и унапређења свести и знања девојака и жена у репродуктивном периоду о принципима и начину практиковања здравих животних стилова, који помажу да се ублаже или елиминишу симптоми ПМС -а, како бисмо их оснажили да преузму контролу над својим менструалним здрављем и свакодневним животом”, рекла је др Марковић.

Кампања ће, наводи она, трајати до маја 2025. године и обухватаће више различитих активности – од гостовања стручњака у медијима и објава на друштвеним мрежама у циљу подизања свести опште јавности о различитим аспектима и изазовима ПМС-а, до одржавања радионица посвећених ублажавању негативних ефеката ПМС-а кроз едукацију о здравим стиловима живота.

“У оквиру ове кампање све заинтересоване суграђанке ће моћи да узму учешће и кроз наградни конкурс на инстаграм страници PoMoziSebi PoslušajMojSavet и поделе свој савет и искуство како се боре са свим изазовима које ПМС са собом носи”, рекла је др Марковић.

Такође, додала је, на јавној манифестацији која ће бити одржана у фебруару у Београду, сви заинтересовани ће моћи да присуствују панел дискусији здравствених стручњака на тему физичког и емоционалног утицаја ПМС-а на живот појединца и окружења и начинима превазилажења истих.

Како је додала, имаће тада и могућност да поделе своја искуства и бриге и добију одговоре на питања која их интересују, да учествују у некој од интерактивних радионица о физичкој активности, исхрани и здравом спавању или да добију савет и психолошку подршку у својој борби са ПМС-ом кроз индивидуалне разговоре са психологом и специјалистом гинекологије.

“Позивамо све наше суграђанке да нам се придруже у заједничком креирању решења и унапређењу свести о изазовима предменструалног синдрома, како бисмо заједно оснажили жене да превазиђу симптоме ПМС-а и побољшали физичко, ментално и менструално здравље – за добробит жена, њихових породица и целокупне заједнице”, рекла је она.

Бројни докази из света указују да практиковање здравих стилова живота – адекватне врсте и количине физичке активности, одређеног начина исхране и суплементације, квалитетног сна и техника опуштања уз саветовање од стране стручњака – у виду подршке или алтернативе медикаментозној терапији, значајно доприноси смањењу или потпуној елиминацији симптома који се јављају у току предменструалног дела циклуса, закључила је др Марковић.

Политика

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net