ИН4С

ИН4С портал

„Тајмаут“ Влаховић о СПЦ, Србији и српским политичарима за београдски портал: „Црква Србије“ и „националистичка литијашка контрареволуција“

1 min read

Миодраг Влаховић, фото: Дан

Бивши министар спољних послова Црне Горе у вријеме одвајања Црне Горе од Србије 2006. године, Миодраг Влаховић, у разговору за београдски портал “Симптом” наводи и да су тренутна влада и конституенти који је чине потпуно недорасли задатку и свим изазовима те да је ријеч о, како каже, “популистичкој и мастодонтској влади која води земљу у економску имплозију”.

За Влаховића је црногорска политичка сцена, када су посреди актуелни властодршци, које назива “протагонистима и извођачима националистичке литијашке контрареволуције из августа 2020″, потпуно избушена утицајима и упливима са стране – превасходно из Србије, мада ти краци стижу све до Москве итд. У разговору се дотакао и односа двије земаља, Србије и Црне Горе, и истакао да је за њихово побољшање предуслов да Србија поштује Црну Гору и њен национални и државни интегритет и идентитет, као и принцип немијешања у унутрашње ствари друге државе.

ЧИТАЈТЕ ЈОШ:

ЦИРКУС и СКАНДАЛ опозваних амбасадора: Пајовић и Влаховић украли кључеве и печате амбасаде

„Уколико их службе и разне испоставе режима Александра Вучића, укључујући Цркву Србије, не натјерају на то – тешко ће се “августовци” опет састављати. При томе, нису у питању политичке или идеолошке разлике – јер огромна већина тих људи нема конзистентне политичке програме и пројекције, већ су ту посриједи лични и, старим политичким језиком казано, партикуларни интереси. Црногорска политичка сцена – када се, дакле, ради о протагонистима и извођачима националистичке литијашке контрареволуције из августа 2020 – потпуно је избушена утицајима и упливима са стране – превасходно из Србије, мада ти краци стижу све до Москве, али и из неких земаља Запада (САД, прије свих, па онда Велика Британија и Француска, као и Њемачка, истина у мањој мјери). Са тих страна – а амбасадор Хил у Подгорици има колегиницу чији се наступ, у суштини, не разликује много од његовог – ових дана стижу покушаји да се обнови савез Спајић–Милатовић. Нисам – да будем сасвим отворен – од оних који то сматрају логичним и паметним, јер је то рецепт за даље продубљивање кризе у нашој земљи. Пријевремени парламентарни избори које би изазвао општи социјални и економски слом – према којем Влада Милојка Спајића убрзано јури – нису најбољи контекст. То би била ситуација која доноси превише непознаница и ризика. Црној Гори није потребан тај хаос. Зато су пријевремени избори потребни сада. Делегитимисани “Покрет Европа сад” (ПЕС) и “Бечић-Богдановићеве Демократе” не умију да воде политику тог нивоа важности. Зато и губе изборе у градовима које сте поменули. Уз то, њихов и непотизам националиста четничког војводе Мандића су већ легендарни. И то грађани виде. Страх од повратка ДПС-а и Европског савеза (коалиција Социјалдемократске партије, Социјалдемократа и Либералне партије) само појачава утисак о индиспонираности, игноранцији и корумпираности актуелне владајуће коалиције“, рекао је он.

Према његовим ријечима потписани уговоа са Српском православном црквом је „велеиздајнички тзв. Темељни уговор са Црквом Србије“.

ЧИТАЈТЕ ЈОШ:

(ФОТО) Бивши амбасадор „Тајмаут“ и плишани куца остали да бране просторије амбасаде од злих Срба

„Црном Гором тренутно владају политички експоненти великосрпског националистичког пројекта. Код неких се тај вазални однос види јасније него код других – тако да у власти (осим неких странака мањина, које тамо тврде друге пазаре) – имамо људе и политичке структуре којима чињеница да смо независна земља и чланица НАТО врло смета. Ту спада и Милојко Спајић, да не буде забуне, без обзира што он игнорише 90% црногорске стварности и бави се опасним популистичким обећањима, заснованим на новим милијардама државних зајмова. Србија треба да поштује Црну Гору, њен национални и државни интегритет и идентитет. Укратко: Црна Гора није крива што Србија нема ђе да нађе замјену за сопствену историјску празнину од пада Смедерева 1459. до онога што и српска историографија исправно зове Првим српским устанком 1804. Црна Гора такође није крива што Србија нема излаз на море, а још мање што не пристаје да буде третирана као излаз на море и као српска провинција. Надам се да је то јасно. Те ствари смо потврдили 21. маја 2006. Актуелни проблеми у Црној Гори би имали сасвим другу димензију и реперкусије када се Србија не би мијешала. То је проста чињеница, историјска и актуелна. Знам да овакав став љути многе, али Црна Гора ни за то не може бити одговорна„, рекао је „диполмата“ Влаховић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

8 thoughts on “„Тајмаут“ Влаховић о СПЦ, Србији и српским политичарима за београдски портал: „Црква Србије“ и „националистичка литијашка контрареволуција“

  1. Dok je bio amasador pri „Crkvi Italije“ u Vatikanu,izgleda da su mu Papa i ti kardinali,umjesto šampanjca dali čaj od bunike,te je od tad skroz konfuzan !

  2. Црква Србије! Влахо, то што стално помињете умјесто СПЦ, Црква Србије, има контрапродуктивно дејство. Послије добијања аутокефалности патријарх македонски неких десетак дана у државним македонским медијима даде интервју у коме објасни да су аутокефалност добили на рачун концезуса у ЕУ да се јурисдикција православних цркава простире до граница националних држава. Е видиш, Влахо, не причате ви то за џаба, па и поглавник се укључио у такву акцију, знајући какву ће реакцију православног народа изазвати, а све са циљем да нећемо видјети колика нам се опасност припрема без обзира што су потписали Темељни уговор да нам замажу очи???

  3. Bravar iz Ulotine kod Andrijevice, e crnjo crni, jos on ne vrati onih 250 hiljada eura sto je sklapio od drzave da otvori skolu za maloga blaza. Sto bi stari crnogorci rekli „perfect timing“, bljaaaaak, smrdi ko cenef.

    10
  4. Црна Гора није крива што Србија нема ђе да нађе замјену за сопствену историјску празнину од пада Смедерева 1459. до онога што и српска историографија исправно зове Првим српским устанком 1804.
    A ko je kriv za prazninu crnogorske istorije npr od 1421 do 1451 Zetom su vladali srpski Despoti Lazarevic i Brankovic.
    Dansnji glavni grad Crne Gore Podgorica je bio od 1474 do 1878 pod Turcima a tako i Niksic ,Bar ,Ulcinj a sjever jos i duze.
    Prijestonica Zete Zabljak Crnojevica od 1478 do 1879 ,
    a sto cemo sa istorijskom prazninom od 1496 kad i rezervna prijestonica Zete ,Cetinje pada pod Turke i vladar se poturci Stanisa Crnojevic i tako do pocetka 18 vijeka i Vladike Daanila I Vojvodica srpskih zemalja.
    A za vrijeme te praznine ne samo da je Stanisa postao Skender-beg nego je i Zeta postala Karadag.

    11

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *