ИН4С

ИН4С портал

Тајванске грађане присиљавали да се баве онлајн преварама у Црној Гори

1 min read

Илустрација

Глобална иницијатива против транснационалног организованог криминала (ГИ-ТОЦ) објавила је извјештај који упозорава да радна експлоатација постаје све већи проблем на Западном Балкану.

Радна експлоатација, дефинисана као злоупотреба радника ради профита која укључује неетички или незаконит третман радника, постаје све већи проблем у региону.

Како показује извјештај, између 2018. и 2023. године, власти и цивилно друштво у Албанији, Босни и Херцеговини, Косову, Црној Гори, Сјеверној Македонији и Србији забиљежили су 767 потврђених и потенцијалних жртава радне експлоатације, укључујући присилно просјачење. У овом периоду, радна експлоатација чинила је 46% случајева трговине људима на Западном Балкану.

Највише случајева радне експлоатације у 2021. години

Учесталост радне експлоатације варира годишње, са највише забиљежених случајева у 2021. години, када их је било 173. Истраживања показују да би стваран број случајева могао бити знатно већи.

„Жртве често не могу да пријаве своје проблеме због ризика од одмазде, депортације или губитка средстава за живот. Цивилно друштво у региону тврди да је стваран број случајева експлоатације значајно већи од пријављених“, објашњава Саша Ђорђевић, виши аналитичар у ГИ-ТОК-у и један од аутора извјештаја.

Наводи се да неколико недавних случајева показује озбиљност овог проблема. Као примјер се наводи да су у 2023. години, црногорске власти ухапсиле шест особа, укључујући једног владиног службеника, због експлоатације турских грађевинских радника.

„Током 2021. године, тајвански грађани су били присиљени да се баве онлајн преварама у Сјеверној Македонији и Црној Гори“, наводи се у извјештају.

Исте године, цивилно друштво и медији су детаљно описали шокантну причу о експлоатацији и трговини људима која је укључивала стотине вијетнамских радника у Србији.

Неопходне строге инспекције рада

Ови случајеви, како се наводи у извјештају, наглашавају потребу за координисаним одговором на овај растући проблем.

„Неопходне су строге инспекције рада, сарадња са цивилним друштвом и подизање свијести. Такође, нужне су социо-економске реформе за креирање нових радних мјеста, формализацију неформалне економије и унапређење програма социјалне заштите“, казала је Вања Петровић, програмска менаџерка у ГИ-ТОЦ-у и коауторка извештаја.

Овај извјештај је заснован на раду шест организација цивилног друштва са Западног Балкана, које су прикупљале податке и спровеле 111 разговора, од којих је 38 било са особама које су биле у ризику од експлоатације радне снаге или су је искусиле.

Извор: РТЦГ

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Тајванске грађане присиљавали да се баве онлајн преварама у Црној Гори

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *