(ВИДЕО) Такмичења за најбољу технолошку иновацију у Србији
Такмичење за најбољу технолошку иновацију у Србији, као државни пројекат, непрекидно се одржава почев од 2005. године за сваку календарску годину, тако што се почетком године објави почетак, а у периоду април-новембар врше се обуке и провjере достигнутог нивоа такмичарских тимова.
Финале са шест најбоље пласираних трочланих тимова одржава се, по традицији, 22. децембра, од 20.00 h, у директном преносу на РТС-у.
Иноватори из Републике Српске укључени су од 2007. године у јединствени систем такмичења за обје српске државе.
Носилац Такмичења је ресорно министарство науке Републике Србије, у коме је по замисли координатора, оно и успостављено крајем 2004. године.
У реализацију, у одређеним фазама, укључени су и ресорно министарство науке Републике Српске, Привредне коморе Србије и Републике Српске, Фонд за иновациону дјелатност, Завод за интелектуалну својину, Стална конференција градова и општина, Новосадски сајам и Београдски сајам.
Званични медијски партнер, је РТС, док РТВ, РТРС, као и сви други медији са националном, регионалном или локалном фреквенцијом, пружају подршку реализацији читавог пројекта.
Техничку реализацију Такмичења врши Организациони тим са Факултета техничких наука у Новом Саду и Технолошко-металуршког факултета у Београду.
Веома важан сегмент Такмичења су „техничке рецензије“ на матичним факултетима за поједине техничко-технолошке, као и медицинске области које се одвијају на Електротехничком, Машинском и Технолошко-металуршком факултету у Београду, као и на Пољопривредном, Факултету техничких наука и Медицинском факултету у Новом Саду.
Након вишемјесечних обука и вишестепених нивоа оцјењивања, као и провјере економске оправданости, по шест финалиста из Србије и Републике Српске учествују у финалу. Само се у том моменту, још увијек, такмичари дијеле, јер се одвајају посебна буџетска средства за наградни фонд, па се средином децембра одржава финале за Републику Српску, а у трећој декади децембра за финалисте из Србије.
Финала се емитују на националним јавним сервисима у виду снимка за Републику Српску, односно у директном преносу из студија РТС-а, у трајању од 105 минута за Србију.
Иновације могу бити од једноставних производа које се већ вијековима праве на овим просторима, а који су квалитетно и на савремен начин понуђени тржишту, па до високих технологија, при чему су све области техничко-технолошког, организационог или услужног стваралаштва равноправно заступљене.
До сада је учествовало 2800 тимова са преко 9000 учесника, а захваљујући Такмичењу, основано је преко 80 нових предузећа, и припремљено 1425 бизнис планова и пословних модела. Посебан квалитет је окупљање тима од преко 500 рецензената из Србије и наших истакнутих људи широм свијета.
Економски показатељи успјешности овако успостављеног модела су да је приход фирми, које су захваљујући учешћу на Такмичењу, а по стицању знања и храбрости, основали њихови учесници на претходним Такмичењима, као ажурирани примјер за 2016. годину, износио у Србији 890.438.000 РСД, што према тадашњем укупном годишњем буџету, које одваја ресорно министарство за организацију Такмичења и наградни фонд, представља однос од 90:1.
Истовремено, буџет Такмичења у Републици Српској за 2017. годину износио је 38.000 КМ, а само је компанија VISHT из Добоја, као један од најбољих примјера примјењеног стеченог знања на Такмичењу, остварила је приход од 1.900.000 КМ на међународном тржишту.
У 2020. години Такмичење се одвија у три категорије:
- Реализоване иновације (до почетка јуна мјесеца иновација мора бити направљена бар до нивоа прототипа уз провјерљиву функционалност)
- Студентски тимови (иновативна идеја са перспективном реализацијом)
- Средњошколски тимови (иновативна идеја новог производа или услуге)
Рок за пријаву за средњошколце и студенте је истекао 26. децембра, а за категорију „реализоване иновације“ је 03. април 2020.
Одлуку о побједнику у финалу доноси шесточлани жири, састављен од ресорних министара науке Србије, других министара, представника Привредне коморе Србије и истакнутих привредника, новинара или појединаца из разних сфера дјелатности.
Сви појединци који испуљавају одређене стручне и научне квалификације могу постати дио овог рецензентског тима, који током године прегледа иновације, са техничког, економског, маркетиншког и предузетничког садржаја, као и њене тржишне остваривости.
Прочитајте још:
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: