Тако је BBC писао о Милу: Прву банку третирао као свој лични банкомат
1 min readИстрага BBC-a и Програма пријављивања организованог криминала и корупције је још 29, маја 2012. открила документе који изазивају озбиљну сумњу у планове за улазак Црне Горе у Европску унију.
Црна Гора је као званични кандидат за придруживање ЕУ добила низ оптужби за политичку и финансијску корупцију, које су довеле до тога да је земља описана као „мафијашка држава“. Ту тврдњу су, наравно, насилно одбацили из Владе Црне Горе.
BBC је у том тексту написао да је Црна Гора земља која нема своју валуту, већ је једнострано усвојила евро, упркос забринутостима из Брисела.
„Бивши црногорски премијер Мило Ђукановић, који је још увијек предсједник владајуће странке у земљи, истражен је од стране италијанске јединице за борбу против мафије и суочио се с оптужбама за операцију шверца цигарета вриједну милијарду долара која се налази у Црној Гори. Те оптужбе су на крају пале у 2009. години. Као шеф државе, Ђукановић је имао дипломатски имунитет“, наводи BBC.
Сада документи које види BBC изазивају даље забринутости око човjека описаног као „оца црногорске нације“.
Ревизија „Price Waterhouse“, спроведена 2010. године, поставила је питања о вођењу Прве банке у земљи, или „Прве банке“, коју контролише породица Ђукановић. Ревизијом се може закључити да је највећи дио новца који је депонован у банци дошао из јавних средстава, док је двије трећине кредита, отишло у руке Ђукановића и његових блиских сарадника.
Миранда Патручић, сарајевски истражитељ ОЦЦРП-а, изјавила је за BBC да су Ђукановићи и њихови сарадници „третирали банку као банкомат. Диван извор новца.“
Руковање кључним приватизацијама, како је бивша југословенска земља настала деценијама комунизма, изазвала је раширену љутњу када су Црногорци видјели рачуне за услуге попут струје.
Хиљаде људи су изашле на улице, марширајући под жутим транспарентима, оптужујући своје политичке лидере да пљачкају земљу. Они траже да се господину Ђукановићу суди.
Они наводе да је тада Вања Ћаловић, као лидер опозиционог покрета за борбу против корупције, изјавила је за ББЦ: „Сви затварају очи пред чињеницом да су земља, влада, извршна власт, сви дјелови власти повезани са организованим криминалом.“
BBC jе тада додао да је Мило Ђукановић, као црногорски премијер током балканских ратова, наредио бомбардовање древног града Дубровника у Хрватској. Црна Гора, која има само 670.000 становника, била је савезник Срба под Слободаном Милошовићем.
„Суочила се са санкцијама УН-а и окренула се шверцу великих количина америчких цигарета у Европу. Дистрибуирала их је италијанска мафија, због чега су Италијани покренули истрагу. Утврђено је да је Црна Гора од трговине зарадила стотине милиона долара годишње“, каже BBC у свом тексту.
Након распада Југославије, премијер Ђукановић је постао савезник Запада. У 2006. години, Уједињене нације су признале Црну Гору као независну државу, а премијер је започео низ приватизација. Једна од њих је била продаја мале државне банке у којој је породица Ђукановић купила контролни пакет.
Озбиљна забринутост
У 2009 години, у „Price Waterhouse“, су уговорени уговори за ревизију Прве банке. Нацрт извјештаја никада није објављен, али је BBС видио документ. Погледао је највеће кредите и утврдио да је већина направљена за групе повезане са Ђукановићима, и људи који су с њима повезани.
Истраживање ОЦЦРП-а показало је да су у њих укључена предузећа повезана са Станком Суботићем, који је такође оптужен од стране италијанске јединице за борбу против мафије, и Дарко Шарић, којем се суди за кријумчарење дрогом.
Драматична црногорска обала и ограђени градови учинили су је магнетом за стране посјетиоце. Туристичка заједница је 2008. године била укључена у позив Мадони на концерт у приморском насељу Будва. BBC је видио папирологију која показује да је банка под контролом Ђукановића плаћала накнаду, 7,5 милиона долара, иако није могла на вријеме платити своје депоненте због недостатка средстава.
BBC се обратио Ђукановића и Првој банци да одговоре на оптужбе против њих, али нико од њих није одговорио.
„Након кризе у Грчкој ће бити забринутости због недостатка транспарентности у црногорским финансијама. Утицајна америчка публикација „Foreign Affairs“ описала је Црну Гору као „мафијашку државу„, пише BBC.
То је оптужба коју је, наводе даље у тексту, поновила Милка Тадић, издавач независног локалног магазина Монитор.
„Ако имате бившег премијера оптуженог за кријумчарење, најбоље пријатеље с мафијом, како можете рећи да нисмо мафијашка држава“, рекла је тада Тадић.
Даље се у тексту наводи да се 2010. г. Ђукановић повукао, те да га је замијенио Игор Лукшић, „35-годишњи економиста енглеског говорног подручја са поштеном репутацијом“.
BBC истиче да је Лукшићево именовање првобитно поздравила опозиција, али да су га касније оптужили да се није ухватио у коштац с корупцијом у Ђукановићевом добу.
Лукшић је за BBC изјавио да је тврдња да је његова земља мафијашка држава „неоснована“.
„Црна Гора припада ријетком броју земаља које су успјеле остварити напредак на сваком међународно препознатљивом индикатору„, рекао је тада Лукшић за BBC.
Он је тада прихватио да је његов претходник, Мило Ђукановић, контроверзан.
„Како не можете бити након 20 година у балканској политици“, питао је тада Лукшић.
Он је тада тврдио да је Ђукановић пријатељ Запада и да је Црну Гору усмјерио ка чланству у ЕУ и НАТО-у.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: