ИН4С

ИН4С портал

Танасковић: Ребалансом буџета, биће обезбеђено додатних 15,5 милијарди динара за исплату субвенција у пољопривреди

1 min read

Јелена Танасковић, фото: Н. Скендерија

Тачан пресек исплате по мерама као и реализација предвиђеног буџета, биће најбоље видљиви на крају календарске године, што ће нам дати јасније смернице за даље активности и планирање јавних позива у наредној години. Уз то, премије за млеко, за други и трећи квартал, биће исплаћене до краја децембра.

Ово је, за „Новости“, изјавила министарка пољопривреде Јелена Танасковић, поводом актуелних проблема у аграру и неисплаћених подстицаја. Како је поновила, министарство ради на увођењу система електронске управе, што ће допринети бржој обради документације приспеле на државне конкурсе за пољопривреднике. Самим тим и ажурнијој исплати средстава која се додељују по том основу, преноси Новости.

– Управа за аграрна плаћања Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде захтеве за остваривање права на подстицај, решава кроз управни поступак, у коме се прво утврђује испуњеност прописаних услова за остваривање права на субвенцију – казала је министарка Танасковић.
Уколико се утврди то право, средства се исплаћују на наменски рачун корисника пријављен у Регистру пољопривредних газдинстава до износа средстава опредељеног буџетом РС за текућу годину.

Према речима министарке, у овом тренутку се обрађују предмети из текуће године, који ће бити решени до краја децембра.

– Ребалансом буџета, биће обезбеђено додатних 15,5 милијарди динара за исплату субвенција у пољопривреди, како би се до краја децембра исплатили захтеви из текуће године – рекла је Танасковићева.

– Махом кроз мере директних плаћања, које су се показале веома ефикасним у времену пандемије и смањених привредних активности. До краја године биће исплаћена и помоћ за произвођаче сунцокрета.

Како каже наша саговорница, урађена је и прерасподела запослених у оквиру министарства. Тако је 50 људи из других организационих јединица ангажовано на пословима обраде захтева пољопривредних произвођача. Тиме би предвиђени буџет требало да се реализује до краја године:

– Током 2023. планира се успостављање система е-Аграр, који ће уз измене начина пријема захтева, који се односи на електронско подношење, додатно убрзати обраду захтева.

ДО краја године биће обезбеђени и додатни подстицаји пољопривредним газдинствима на име регреса у износу од 20 динара по литри горива, за 50 литара по хектару. Максимално за 20 хектара.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy