ИН4С

ИН4С портал

Танасковић: Ништа ново о Турцима нисам научио, а што већ нисам научио читајући „Горски вијенац“

1 min read

SONY DSC

Под неоосманизмом се махом подразумијева комплексна макроидеолошка платформа према којој данашња Турска, као његова легитимна цивилизацијска наследница, треба да реафирмише цјелокупно духовно, културно и политичко наслијеђе Османског царства, како би у прерасподјели свјетске моћи и утицаја, која је у току, обезбједила и дјелотворно играла улогу једног од глобално значајних међународних чинилаца, рекао је Дарко Танасковић, истакнути оријенталиста и дипломата.

Неосманизам – нова доктрина

Проф. др Дарко Танасковић одржао је синоћ, у пуној сали Књижаре Матице српске, предавање „Турска регионална сила?“. Танасковић је говорио o тежњама амбициозне спољне политике Турске, чији је циљ да у процесу уобличавања новог, мултиполарног свjетског поретка поврати доминантан утицај у областима које су својевремено биле у саставу Османског царства, првенствено на Блиском истоку, Балкану и Кавказу.

„О новој спољнополитичкој доктрини Турске интензивно се расправља од тренутка кад је маја 2009. године на њено чело дошао универзитетски професор Ахмет Давутоглу. Он је још прије неколико година саопштио цјеловиту програмску визију турске спољне политике, засновану на платформи неоосманизма, сагледавању актуелног и предвиђању будућег стања и кретања у међународним односима, како на регионалном тако и на глобалном плану“, рекао је Танасковић.

Он је казао да се иза турске дипломатије увијек скрива неоосманизам – империјална носталгија у комбинацији с крајњим прагматизмом.

„Иако се у разматрању питања везаних за укупну савремену државно-националну оријентацију, а нарочито спољну политику Републике Турске појам неоосманизам све чешће користи, не постоји његова прецизна и једнозначна дефиниција. Садржина појма је, међутим, углавном јасна. Под неоосманизмом се махом подразумијева комплексна макроидеолошка платформа према којој данашња Турска, као његова легитимна цивилизацијска наследница, треба да реафирмише цјелокупно духовно, културно и политичко наслеђе Османског царства, како би у прерасподјели свјетске моћи и утицаја, која је у току, обезбједила и дјелотворно играла улогу једног од глобално значајних међународних чинилаца“, казао је он.

SONY DSC

Према његовим ријечима, ради адекватног разумијевања и тумачења неоосманизма, важно је увијек имати на уму да је неоосманистичка спољна политика можда само највидљивији хоризонт реализовања комплексне матрице која је истовремено духовна, идеолошка, културна, привредна и политичка.

„Неоосманизам је стање духа, сидриште особеног менталитета, самосвојан систем вриједности и с њим усклађени поглед на себе и на свијет. Неоосманизам је, иначе, могуће најсажетије одредити као идеолошки амалгам исламизма, туркизма и османског империјализма“, истакао је Танасковић.

Танасковић тврди да се може основано рећи да је неоосманизам, без обзира на све појавне облике турске спољне политике током последњих неколико деценија, њена дубинска, данас све израженија константа.

„У том смислу, „Давутоглуова доктрина” није суштински нова, већ представља заокружени, савремени програм операционализовања неоосманистичке спољне политике, усклађен с измјењеним међународнополитичким тренутком који њени протагонисти оцењују као изразито повољан за Турску. Истовремено, то је и коначно раскидање с начелима и праксом Ататуркове уздржане спољне политике, засноване на познатој девизи „мир у земљи, мир у свету”, за коју је било карактеристично оно „старомодно” немијешање у унутрашње ствари других земаља и одустајање од било каквих претензија на регионалну доминацију“, казао је он.

SONY DSC

Он је казао да је садашњи министар спољних послова Турске Ахмет Давутоглу своје спољнополитичко виђење Турске улоге у свијету, које, како тврди, Ердоганова влада очигледно усваја и систематски спроводи, најсвеобухватније изложио у књизи „Стратегијска дубина” (2001).

„Као кључни појам своје неоосманистичке теоријске схеме Давутоглу уводи појам стратегијске дубине који подразумијева компоненте историјске и географске дубине. Турска, по њему, посједује потенцијал стратегијске дубине, пошто јој, као наследници историје и географије Османског царства, принадлеже велика историјска и географска дубина, јер је на средишњем евроазијском геополитичком простору вјековима била епицентар догађаја“, рекао је он.

Танасковић сматра да у том погледу Турска има значајне компаративне предности у односу на друге државе у региону, а и шире.

„Турска се може похвалити јединственом геополитичком и геоекономском позицијом на раскршћу, али и сусретишту континената, култура и цивилизација, а у релативној близини најважнијих лежишта енергетских ресурса. Поред тога, предности Турске су и њен демократски поредак, просјечно младо и динамично становништво, оформљено цивилно друштво и стабилна средња класа, као и прилично развијена научна и технолошка инфраструктура. Обдарена свим побројаним квалитетима, као и пропулзивном привредом, Турска себи не смије дозволити да у контексту најважнијих свјетских збивања и даље буде периферна земља“, рекао је он.

Приоритети турске спољне политике

Према његовим ријечима, спољна политика заснована на доктрини стратегијске дубине требало би да се операционализује кроз неколико приоритета, међу којима Давутоглу као главне наводи четири.

„На првом мјесту је, и концепцијски, а и хронолошки, активно постављање у односима са сусједним земљама, како би се сви проблеми који у њима постоје, а оптерећују билатералне везе и ограничавају маневарски простор турске политике на регионалном и глобалном плану, свели на нулу“, рекао је он.

Он је казао да, у складу с Давутоглуовом концепцијом, друга одлика нове турске спољне политике, треба да буде њена мултидимензионалност, односно диверзификација.

„Да би остварила предуслове за дјелотворну активност у великом престројавању на глобалном плану, Турска се мора ослободити зависности од само једног планетарно релевантног параметра, ма који он да је. Практично, то значи релативизовати, али никако и довести у питање, своју чврсту везаност за САД и НАТО и више се отварати према Русији и Кини, уз декларативно одржавање евроинтеграцијског ентузијазма.“

Затим, како каже он, Давутоглу се залаже за „нови дипломатски језик”, односно нови стил турске дипломатије, у коју би били много више него до сада укључени и компетентни стручњаци различитих профила.

„Најзад, ради повећавања ефикасности дипломатског ангажовања, нарочито у домену регионалне сарадње, Давутоглу препоручује, и личним примјером штедро демонстрира, што већу покретљивост, честе радне посјете страним престоницама и позивање колега из иностранства у Турску“, рекао је он.

SONY DSC

Турска ради против српских интереса

Говорећи о политици Турске на просторима бивше СФРЈ, Танасковић је казао да су Срби, након периода илузија, на добром путу да схвате о чему је ријеч.

„Јавност треба да схвати оно што је очигледно. Лед је пробијен и турска политика је постала предмет дебате и у Србији гдје има оних који могу да воде квалитетан дијалог са Турском“, рекао је он.

Он је подсјетио да се Турска деведесетих година умијешала у унутрашње ствари свих муслимана на подручју СФРЈ, што је за српски народ представљало грубо отрежњење по питању турске политике. Казао је и да је Турска подржала албански сепаратизам, те да је као чланица НАТО-а учествовала у НАТО агресији на СРЈ, 1999. године.

Танасковић је истакао да недавна изјава Турског премијера Тајипа Ердогана, који је у Призрену рекао да је „Косово Турска, и Турска Косово“, најбоље говори о намјерама Турске.

„Турска нам није пријатељ. Помаже све што је против српских интереса код нас. Ми не видимо да су то потези у функцији њиховог старог циља – неосманизма“, рекао је Танасковић, и додао да ништа о ново Турцима није научио бавећи се дипломатијом, а што већ није научио читајући „Горски вијенац“.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

12 thoughts on “Танасковић: Ништа ново о Турцима нисам научио, а што већ нисам научио читајући „Горски вијенац“

  1. Imal šta grđe od toga što Mlatija štiti Njegoša? E nije on pao na te grane da ga brani jedna psovačka,primitivna, četnička džukela koja ne može izgovorit ni tri riječi a da jedna od njih ne bude izmet ili govno. Njegoš je za tebe, konju jedan, previsok u svemu tako da ga s tvojim bolesnim smradom zagađuješ i ko bajagi štitiš od pravih ljudi. Rekao sam ti Mlatija da te ne priznajem kao Srbina jer si ti nešto što smrdi nečovještvom-crbin!

  2. ПОТУРЧЕЊАК (ТРН) = СПЛАЧИНА ОД СПЛАЧИНЕ. ЦРНОГОРСКИ ПРОБЛЕМ… ТЕБЕ ЋЕ ВРИЈЕМЕ ПРЕГАЗИТИ ЗАТО ЈЕР НИСИ НИКО И НИШТА НЕГО ЈЕДАН ПАСЈИ ИЗМЕТ, ЈЕР ТАКВИ ИЗМЕТИ КАО ШТО СИ ТИ НЕ БАЗДЕ ДУГО! МОРА ДА СУ ТИ ПРЕЦИ ДОБРО ПОТУРАЛИ СТРАЖЊИЦУ ТУРЦИМА ! ПА САД ТИ ТО РАДИШ ИСТО НА ДРУГИ НАЧИН ОВИМА АЛ СУ ТЕ СЛАБО РАЗРАДИЛИ!! И ДА ТИ РЕЧЕМ ЈАСНО МИ ЈЕ ЗАШТО МРЗИШ ЊЕГОША ЗАТО ЈЕР ЈЕ ОПИСАО ДОБРО ПРЕТКЕ ТВОЈЕ ОЋУ РЕЋИ ПОТУРИЦЕ!

  3. Milo mi je kada si se prepoznao kao smrad sto i jesi,Koga su moji ili tvoji silovali i to cemo raspraviti,nemoj da brigas,svako ce dobiti mjesto koje zasluzuje,otvaraju se arhivi ,jeste da ide to tesko ali se otvaraju.
    Drago mij e sto bazdis svaki dan vise .valda ce to prestati ,i sunce ima rok trajanja ,nije mi samo jasno kao ta tvoja porodica izdrzi taj smrad -bazd.
    Ajde smradu evo imas jos vremena da malo zasmrdis,posustao si u ovom komentaru ,sada si samo mali brabonjak,a bogme ponekad bazdis kao iz kokosinjca,vjerovatno ti tema nije po volji.

    1. „I Sunce ima rok trajanja“. Hvala ti na tako nevjerovatnom poređenju. Niko me nikad nije baš toliko uvažio. Evo neću te više uznemiravat u tvom zečjem brlogu. Smrdi i bazdi koliko hoćeš slobodno. I ti i tvoj zečji nakot imate pravo na mir svoje jazbine.

      1. Nijesam bas tako mislio ali ti ionako sve shvatas kao tebi odgovar,prema tome nemam namjeru da te dalje dezinfikujem.,to je ipak nemoguce.

    1. Znam tvoje četničko opredijeljenje da mrziš sve što liči na „Turčina“ pa su tvojima 1943. na „turke“ ličeli i seljaci sela Vranića kod Beograda kad su bradati „junaci“ poklali preko 90 ljudskih bića među kojima i bebe u kolijevci. Bile su tu i 4 nesrećne đevojke koje su prije klanja tvoji silovali. Zato, pokrij se svojim bijednim smradom i ne pružaj se mnogo daleko. Zločina imamo i previše tu oko nas da ih ne tražimo po svijetu.

  4. E stvarno je Pr dr Tanasković veliki stručnjak za tursku politiku kad se nije ni za dlaku odmakao od „Gorskog vijenca“!?
    Doduše on je poslije ambasadorovanja u Turskoj postao profesionalni antiturčin jer od toga živi držeći razna predavanja i pišući pamflete o neoosmanizmu.
    „Moračanin“ je u pravu što se boji turske kuge jer obično u životu čovjeka sustigne baš ono što najviše mrzi.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *