ИН4С

ИН4С портал

Татјана Беговић тврди: Преписке из Скај апликације не цуре из Тужилаштва

Татјана Беговић (Фото: РТЦГ)

Одбор за политички систем, правосуђе  и управу усвојио је са четири гласа годишњи извештај о раду Државног тужилаштва и Тужилачког савјета за 2022. годину.  

За су гласали посланици Дарко Драговић, Дражен Петрић, Никола Ровчанин и Драгана Вучевић, против су били предсједник тог тијела, Милун Зоговић,  Славен Радуновић и Јован Вучуровић. Посланици опозиције, Иван Вуковић и Андрија Николић нису жељели да се изјасне.

Посланик Иван Вуковић (ДПС) упитао је в.д. предсједнице Тужилачког савјета Татјану Беговић како је могуће да дозвољавају да једном медију тужиоци достављају преписке из Скај апликације, али она је убијеђена да није тако.

“Тврдим да државни тужиоци раде на основу Устава и закона, а што се тиче начина на који цуре информације, не сматрам да цуре из Тужилаштва, пред нама је Устав и закон. То је то што вам могу рећи”, истакла је Беговић.

Вуковић је навео да се нада да је у праву , јер је за бригу ако је другачије.

“Свима нам је у интересу да имамо функционалну тужилачку организацију”, казао је Вуковић.

Колико год били критички настројени према тужиоцима, каже Вуковић, морамо имати у виду лоше услове у којима раде.

“То је срамота, морамо да вам створимо услове за рад. Не можемо да се жалимо ако резултати изостану ако су услови лоши. Канцеларије много лоше изгледају и наша аргументација слаби иако је критички интонирана”, навео је Вуковић.

Убијеђен је да је тек сад превагнула политика над правосуђем, јер се “парламентарна већина из претходног периода залагала за  ЕУ интеграцију а усвајала законе који су ваневропски”.

“Свјесно су то радили. Представљате Мила Божовића као невино утамниченог човјека. Плашим се да обесмишљавамо процесе и то се дешава кад политика да себи за право да се мијеша онамо ђе јој није мјесто”, казао је Вуковић.

Милун Зоговић је рекао да је управо ДПС радио све да утиче на правосуђе, те подсјетио да су Весну Меденицу три пута противно свим правилима и Уставу бирали за ВДТ.

“Тада сте некако потпуно заборавили на препоруке западних партнера и тако нам стопирали пут ка ЕУ. Тако је то ноторна увреда за комплетан правосудни систем. Нико нам није дорастао да обавља функцију сем Меденице, ето такву сте поруку слали, али неће бити да је то случај”, казао је Зоговић.

Упитао је Татјану Беговић када ће да покрену поступак против људи који су “2016. чували позиције политичке моћи и по сваку обезбјеђивали себи побиједе на изборима”.

Констатовао да је “јавност више од шест и по година оптерећена правосудним процесом који јеорганизовала криминална група која је била сачињена од представника државног тужилаштва, судске гране власти и извршне власти”.

“Очгледна је ставр. Добро је да су сви видјели процес монтираног државног удара. Неке ствари не треба доказивари јер су очигледне. Због чега ВДТ није покренуо процес против оњих који су смислили и реалзовали политичко криминалну тужилачко – судску јудурму. Они су измислили државни удар. Ту подметачину су измислисли а онда сами спровели државни удар и било би добро да Тужилаштво покрене поступак против њих”, навео је Зоговић.

Беговић је рекла да није тачно да није урађено ништа те да се пред судом води поступак у предмету “државни удар” и да не може да даје ближе податке.

“Ми смо формирали комисију у Тужилачком савјету, имали смо око 70 притужби и кренули смо да радимо, редом. Тужилачки савјет доноси одлуку, требало нам је додатних информација, тражили смо их и донијели одлуку у случају бившег СДТ да су у једном дијелу биле основане, у осталим и не. Предузели смо доста тога, поступак се води пред надлежним органима. За све што буде било доказа поступиће се без обзира на то о којим се особама ради. Не бјежимо од рада него морамо имати доказе да бисмо донијели одлуку”, појаснила је Беговић.

Посланик Ервин Ибрахимовић (Бошњачка странка) рекао је да у раду тужилаштва има позитивних помака али да за извјештај неће подржати јер није се довољно урадило када су у питање истраге о ратним злочинима.

 Тужиоци раде у очајним условима

Беговић је представљајући извјештај рекла да тужиоци раде у јако лошим условима те да се увијек кчују критике на њихов рачун, а никад похвале за охне који добро раде посао, а таквих је, према њеним ријечима много.

“Кључни проблеми у раду Тужилаштава огледају се у недовољном броју државних тужилаца, државних службеника и намјештеника, као и неадекватним смјештајним капацитетима државних тужилаштава. Указујем на недостатак просторија које су неопходне за складиштење привремено одузетих предмета и ствари. Ми смо током прошле године настојали да ријешимо ове проблеме, на конкретне помаке и даље чекамо”, казала је Беговић.

Проблем је, како наводи, што нијесу организовани послови обезбијеђења лица, имовине и објеката државних тужилаштава.

Захваљујући новој методологији, “унапријеђен је извјештај о раду”.

“Неопходне податке у свим државним тужилаштвима прикупаљали су службеници ручно, а имали су током 2022. године у државним тужилаштвима 16.000 предмета и да их је заједно са предметима у раду из претходног периода било преко 30.000. Вјерујем да ћете схватити колико је то захтјеван процес. То је процес који нас успорава па нам треба електронска база података да имамо увид у пресјек стања за конкретан предмете”, предложила је Беговић.

Каже да су свјесни критика на рачун тога да су одлично оцијењени државни тужиоци.

“До тога долази усљед нејасно дефинисаних правила за оцјењивање. Измијенили смо правила за оцјењивање.  Приликом измјене имали смо експертску подшку СЕ. Унапријеђена је сарадња и са другим међународним организацијама”, истакла је Беговић.

Каже да су тужилачке истраге окончане у законским роковима.

“У ОДТ су трајале у просјеку 5 дана, у вишим државним тужилаштвима 74 дана и 124 дана у СДТ.

У поступку судске контроле потвђено је скоро 96 одсто оптужница. По оптужењима осуђујућом пресудом ријешено је скоро 96 одсто случајева, док је ослобађајућу пресуду добило око три одсто предмета.  Када је у питању споразум о признању кривице ријешени су предмети против 178 особа од чега против 174 физичка и четири правна лица.  Из надлежности СДТ покренуте су финансијске истраге против 110 физичких и четири правна лица”, казала је, између осталог, Беговић.

Посланик Василије Чарапић (ПЕС) рекао је да су се у Тужилаштва десиле велике промјене у односу на раније.

“Ово је година прекретнице у правосуђу, а до сада су промјене биле траљаве. Сада  нам се даје нада да ћемо коначно имати правосудну грану власти за понос, а не да нам то буде препрека ка даљем развоју. Избор СДТ нам је најзначајнија ствар јер ту и имамо највеће промјене”, истакао је Чарапић.

Извор: РТЦГ
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net