Текст о књизи
1 min readПише: Сибин
Шта читате?
Речи, речи, речи. (Хамлет)
Живимо ли вријеме – краја књиге? Па смо добили електронску књигу (e-book), и не само томе, постоји и програм, укључите га, ставите слушалице, возите се метром или авионом, а пријатан женски, електронски глас, чита вам радњу романа Рат и мир. Или вам је, укратко, препричава. Што ће рећи да читалац изумире!
Могућност естетског чина догоди се увијек кад отворимо књигу, вели Борхес. Који је наслиједио слијепог пјесника на мјесто директора националне библиотеке Буенос Ајреса. Као што је тај, такође, наследио слијепог пјесника. Слијепац у библиотеци, то је већ лавиринт, велика тема славног аргентинца, који је често знао рећи: Бити славан у Аргентини, уопште не значи бити славан.
Киндл или књига? То није нимало безазлено питање. Будући да је свијет текст, а стварност је оно именовано, отуд умно, да парафразирамо Хегела.
Лингвисти иду дотле, па и психолози (субјект је лингвистичка структура, ништа више), Лакан међу другима, који тврде да је „несвјесно структуисано као језик.“ Зато ће се максимално радити на његовом упроштавању, свођењу на упуство и смјерницу, те на апликацију и комуникацију без знака и гласа. (Неко примјети да језик у суштини није комуникативан…)
Јесењи сајам књига у Београду, под сјајним слоганом: Писмо = Глава. Душан Ковачевић упозорава млади свијет да се исувише дигитализовао, што за последицу има отуђење од књиге. Тако да, књига, у дословном смислу ријечи, нестаје, пресељена је с ону страну екрана, као и све друго.
Филм је замијенио роман, сада он бива замјењиван мини серијама; фрагментаризована и ужурбана епоха, фиксализација времена, исредиштење смисла, слом суштине, то је оно што нас прожима и успоставља.
Без сталне лектире, списка књига које требам(о) прочитати за мјесец дана, живот је одвећ сиромашан, и потпуно смртан, највише досадан и празан. Без маштарија, у стварности паметне технологије, човјек се опредмећује. Што се увелико догађа са све више кибернетичком Кином, у касном капитализму, под ауторитарним комунизмом.
Читалац ће бити потоњи анганжовани тип.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Sibin baš sjajno. Kao i uvijek poslije tvog teksta čovjek počne da razmišlja o okolnostima u kojima živi.
Tandara mandara