„Тема која ствара напетост у свету“: Нема говора о пребацивању руских ракета на Кубу и у Венецуелу
1 min read
Димитриј Медведев
Како је прецизирао, обе земље су партнери Русије, али то су суверене државе које воде независну спољну политику.
„Не можемо ништа да распоређујемо код њих, чак и ако је то некад било на Куби, јер једноставно то треба да буде у складу са њиховим геополитичким позиционирањем, са њиховим националним интересима. Куба и Венецуела настоје да изађу из изолације, да донекле обнове нормалне односе са САД, стога овде не може бити говора о распоређивању или стварању некакве базе као што је био случај у совјетском периоду када смо са бројним земљама имали заједничку војну инфраструктуру, засновану на заједничкој идеологији“, објаснио је Медведев.
Како је додао, погрешно је разговарати на тему распоређивања база, јер то ствара напетост у свету.
Како избећи рат?
Да би се избегао рат потребни су преговори, сматра Медведев.
„Потребни су преговори о безбедносним гаранцијама – то су политичко-дипломатска средства, преговори, употреба принципа недељиве безбедности у нашим односима који је забележен у свим кључним европским и међународним документима када се безбедност једне стране не може постићи на рачун безбедности друге“, рекао је он.
Говорећи о томе коме је од користи конфронтација, Медведев је као пример навео изјаву америчког сенатора који је рекао да не искључује могућност ограничене нуклеарне конфронтације, размене нуклеарних удара између Русије и САД.
„Чини ми се да чак ни у совјетско време, барем у оно совјетско време кога се ја сећам, никада наши партнери из Америке и других земаља нису говорили о томе да не би било лоше да се покрене нуклеарни сукоб“, прецизирао је он.
Како каже, Кубанска ракетна криза је показала да то може бити крај људске цивилизације, те да су такве изјаве „веома опасне“.
Спутњик

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Ovaj se više ne pita ništa u Rusiji fje ga iskopaste