Темељна обнова свих одељења ужичке болнице
1 min read
Ужичку болницу управо припремају за један од највећих подухвата у њеној историји: темељну обнову сваког њеног одељења, модернизацију свих болничких објеката и изградњу нових, уређење читавог здравственог комплекса у насељу Крчагово… Реч је о вишегодишњем подухвату, захтевној обнови у четири фазе, за који велика средства издваја држава.
Пројекaт, како је нашем листу представљено у Здравственом центру Ужица, предвиђа да се на простору болнице руше поједини дотрајали и ту граде нови здравствени објекти. Биће испражњен па потпуно реновиран цео садашњи нови хируршко-интернистички блок, стара зграда болнице претвориће се у амбулантно-поликлинички део. При томе, биће сачувани и обновљени предратни болнички објекти, заштићени као културно добро, од којих је први грађен пре тачно 100 година.
Oвај здравствени комплекс од садашњих 46.000 квадрата располагаће са 103.000 квадрата корисног простора. Одељења се обнављају по интернационалним стандардима, болесничке собе ће претежно бити двокреветне, опрема савремена. Све са испуњењем услова да Здравствени центар Ужице (који покрива подручје Златиборског округа са око 300.000 корисника) постане пети клиничко-болнички центар у Србији.
Овај подухват ће, нема сумње, донети историјски напредак за ужичко здравство, каже др Наташа Гаговић, в. д. директора Здравственог центра Ужице, уз напомену да ово није само пука доградња, кречење и шминкање, већ базично реновирање и реконструкција.
– Пројекат je вредан 85 милиона евра, што је најавио и председник Александар Вучић приликом прошлогодишње посете. То је једно од највећих улагања у здравству Србије. Са идејом да Здравствени центар прерасте у клиничко-болнички центар. Планирано повећање не подразумева просто повећање површине. У свему се повећава квалитет, пројекат подразумева инфраструктуру, технолошко опремање: од кревета, опреме, дијагностике до апарата за лечење, анестезију… За прерастање у клинички центар потребан је и кадар, а ми смо сада на путу да обезбедимо те стандарде. Већ шаљемо људе на едукације, субспецијализације, докторате, с тим што ово захтева и повећање броја људи – изјавила нам је др Наташа Гаговић.
По оцени директора ужичке Опште болнице др Слободана Јовићевића, овим пословима болница постаје лидер међу здравственим установама у западној Србији Начелница Одељења неурологије др Мира Гаврић истиче да се реализацијом пројекта добија ревитализована здравствена установа, са савременом медицинском опремом која омогућава знатно бољу дијагностику и лечење. А тиме и смањење потребе за упућивање пацијената у терцијарне здравствене установе, чиме се даје допринос смањењу оптерећења здравственог система Србије.
Нова решења је представио пројектант Немања Шипетић из Београда ( у име фирми „Сет” из Шапца и београдске „БГ арх” које су посао добиле на тендеру). Реч је, каже он, о захтевном пројектном задатку, који обухвата реконструкцију постојећих и изградњу нових објеката Опште болнице Ужице, фазној изградњи која траје годинама (јер болница не сме да прекине с радом). С тим што је ово уникатни приступ пројектовању болнице код нас, зато што се посматра цео комплекс, а не само једна или две зграде.
– Болница пружа велики број медицинских услуга, али, недостаје простора, па се пројектом он повећава за 58 одсто. Настају нова одељења (попут геријатрије и палијативне неге), а решавају се проблеми, не само здравствене него и правне природе. Генерални пројекат већ је усвојила стручна комисија ресорног министарства, завршен је урбанистички пројекат и послат на сагласност. Очекујемо да за месец до два буде одобрен. Потом се добијају локацијски услови за комплекс – каже пројектант Шипетић, додајући да се очекује да крајем лета или почетком јесени почну радови.
Прва фаза обухвата градњу два нова објекта ( након што се сруше стара здања психијатрије и микробиологије те уклони паркинг): новог хируршког блока и зграде инфективног одељења са истраживачким центром. Први је од 45.000 квадрата, други 12.000, оба превасходно предвиђена за смештај болесника.
У другој фази је реконструкција садашњег новог хируршко-интернистичког блока, ту се реновира постојећих 27.000 квадрата. Трећа фаза обухвата реконструкцију старе болничке зграде која се претвара у амбулантно-поликлинички део са дневном хирургијом. Четврта је грађење нове психијатрије и геријатрије ( тамо где су старе интернистичке амбуланте које ће бити срушене).
– Биће заштићени предратни објекти, радиће се само њихова санација и енергетска ефикасност. То су управна зграда ЗЦ, здања инфективног и грудног одељења, хируршке амбуланте, онколошког диспанзера. Али, неће више служити за лечење болесника већ као канцеларије за разне службе – објашњава пројектант, па на питање колико ће трајати радови сваке од четири предвиђене фазе одговара:
– Прва фаза, могла би да траје око годину и по, друга толико или дуже, две наредне и по две године, зависи од припреме. Сваки објекат биће обновљен и повезан топлом везом. Настаје болница полупавиљонског типа, која за грејање уместо садашњег мазута користи чистије енергенте. Новитет ће бити такси станица у комплексу, ново паркиралиште и подземне гараже са укупно 330 места, паркови и поплочани простори око објеката… Ствара се болница за 21. век.
Политика

Прочитајте ЈОШ:

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

