Тендерска комисија тврди: Није било проневјера, све смо радили по закону
1 min readОдговорно тврдимо да приликом спровођења тендерске процедуре за електронски надзор државне границе од 16. новембра 2017. године није било проневјера, те да смо комплетну процедуру спровели у складу са законом о јавним набавкама, саопштила је данас Комисија за спровођење поступка јавне набавке, реагујући на наводе потпредсједника Владе Дритана Абазовића и државног секретара у МУП-у Рада Милошевића.
У Комисији истичу да је тендерска документација јавно објављена на порталу Управе за јавне набавке, те је након спровођења процедуре, у складу са законским роковима, донешена одлука о избору понуђача и објављена на сајту, на основу које је потписан уговор у укупном износу од 1,144.850 евра, чиме је окончан рад Комисије.
Наглашавају да је понудом понуђена опрема реномираних произвођача Kelvin Hughes, Silent Sentinel, Sicurit, што је касније потврђено и записницима Комисије, која је пратила реализацију уговора.
“Непобитна чињеница је да је Записником о примопредаји, који је сачинила Комисија за праћење реализације наведеног уговора, а чији су неки чланови сада у “експертском тиму” за провјеру законитости овог тендера, од 20. децембра 2019. године констатовано да је систем стављен у функцију, да је опрема која је испоручена, уграђена и пуштена у рад у складу са квалитетом који су тражени тендерском документацијом”, наводе у Комисији.
Истим записником је, кажу, констатовано да дио опреме не одговара спецификацији дефинисаној уговором, у вриједности од око 50.000 евра, због чега је рекламирана добављачу и није плаћена.
“Комисијски је затражено од добављача да достави опрему која је уговорена, а коју обавезу, према нашим информацијама, добављач је и испунио. Наведено значи да вам “експерти” нису саопштили никакву екслузиву. МУП и држава су по овом основу у потпуности заштићени, јер гарантни рок тече не од дана потписивања уговора, већ од дана пуштања система у рад и гаранција важи до краја 2021. године”, поручују из Комисије.
Додају да записници, које су потписали сви чланови Комисије за испоруку опреме, демантују неистине да је било ко био ускраћен за увид у тендерску документацију.
“Ноторна је неистина да је било каква штета причињена реализацијом овог пројекта будући да је комплетна опрема и даље у гарантном року као што смо већ навели. Као што је и неистина да системи не раде, већ више од годину”, наводе у Комисији.
Како истичу, истина је да су у септембру 2020. службеници МУП-а, као представници корисника система и представници добављача, контролисали системе (радара, термалне и оптичке камере) на Црном Рту и Обоснику и да су утврдили да је у пуној функцији систем на Црном Рту, док је на локацији Обосник у пуној функцији била термална и оптичка камера, а радар је био ван функције, из објективних разлога, о чему постоји службени документ.
“Што се тиче оптужби на рачун добављача, очекујемо да ће надлежни органи утврдити чињенице, а контрола квалитета је била обавеза комисије за праћење реализације тендера односно испоруку, монтажу и пуштање у рад система надзора државне границе”, додају у Комисији.
Наглашавају да не знају да било ко има неовлашћен приступ систему који је у власништву Министарства и Управе полиције, јер је имплементирана додатна опрема која штити приступ систему.
“Сва опрема је са гаранцијом од двије године, која истиче крајем децембра 2021. године, што значи да у наведеном периоду МУП И УП могу добављачу указивати на недостатке који се у току коришћења система појаве, а он је дужан да их у гарантном року отклони. За све наведено постоји уредна документацију која потврђује, да смо у оквиру својих надлежности, радили у складу са законом”, поручују из комисије.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: