Тешић за ИН4С: Шта ће нама Хари Потер, кад имамо Милоша Обилића
1 min readШта ће нама Хари Потер и Толкин када то није наше. Наша цијела митологија је толико богата, да ми нема шта да измишљамо као Толкин што је измишљао, рекао је у интервјуу за ИН4С Александар Тешић, писац епске фантастике и аутор чувене епске трилогије о Милошу Обилићу.
Пишете да кажемо посебан жанр, који и није толико развијен код нас. Да ли сте ви један од зачетника у новом таласу епске фантастике и колико је сада то читано у односу на неки ранији период?
-Нијесам међу ријеткима, али се може рећи да спадам у међу прве у новом таласу од 2008. године када је изашао тај мој први роман, први дио трилогије Косингас, послије тога је кренуло масовније да се пише. Епска фантастика је постала мало богатији жанр, али се може рећи да сам неки доајен научне фантастике у Србији.
Колико је наш народ упознат са словенском митологијом, у односу са периодом прије него што смо узели хришћанство?
-Врло мало. Сада је ситуација мало боља, не само због мојих романа, јер и други аутори сада пишу о томе. Има више емисија културних садржаја на ту тему. Када сам ја почео да тражим и истражујем 2004. године, када сам некога питао о томе, нико ништа није имао да ми каже. Па сам имао срећу да сам користио књиге професора Сретена Петровића и Чајкановића, па сам онда упознао и самог Петровића и он ми је у свему томе помагао. Тако када је књига изашла 2008. године нико није имао неко посебно знање о тој теми.
Као да се стидимо наше историје
Наш народ можда зна за бога Перуна, за богињу Весну и ту стаје сво наше знање о нашој словенској митологији, шта Ви мислите о томе?
То је жалосно, поготово млади нараштаји су заокупљени и одушевљавају се са неким нордијским боговима. Све знамо о њима и о онима који постоје и они који не постоје, а о нашим старим боговима и јунацима не зна се ништа. А та наша митологија за разлику од њихове још дан данас живи. То је оно што је својствено нашем православљу, комбинација старе словенске вјере и хришћанства. Нажалост умјесто да се то потенцира, да се о томе учи, јер су наши коријени много дубоки, ми као да се стидимо наше историје све то закопавамо, ако треба посјећићемо запис и ако се наиђе на неку стару базилику хришћанску из трећег вијека затрпаћемо је асфалтом не мора да се зна.
Ми као да се плашимо тј. стидимо наше историје и самим тим други могу да раде са нама шта год хоће. Дрво без корјена најлакши вјетар обори.
Наша митологија није измишљена као код Толкина
Хари Потер и Господари прстенова су обавезна лектира у Црној Гори, реците нам шта мислите да је вријеме да се то промијени и да наша дјеца треба да уче о нашој митологији?
-Требало би да буде наша митологија и наши писци који су писали о нашој словенској митологији. Шта ће нама Хари Потер, мислим свака част и њему и Толкину али то није наше. Ми имамо наше које ништа није мање лијепо него то, поготово што цијела наша митологија толико богата. Ми нема шта да измишљамо као Толкин што је измишљао. Ми имао Краљевић Марка и Милоша Обилића, све имамо наше велике јунаке средњовјековне и измишљене митске и праве људе.
То је опет новац, неко ће добро да профитира од штампања Толкина и Хари Потера. И код нас постоји та наопака лектира за школу, да не испадне да видимо само неке завјере али то заиста тако убада у очи и убијање наше националне свијести да човјек помисли да то није случајно. Нијесмо ми ваљда толико глуп народ да толико газимо по нашем националном бићу и да уздижемо нешто туђе кад имамо наше које је још љепше.
Је ли неко у Србији заинтересован да направи неку серију као што постоји серија Викинзи?
-Па почело је то, помало. Рецимо, Немањићи су тај неки покушај, по мени доста неуспјешан, али су бар покушали и то нешто као када дијете прохода па онај први корак буде таљав и килав а има назнака. Мада је била и нека документарна серија о нашим митским јунацима, али је нажалост прошла незапажено. Ми радимо на једном серијском пројекту, за сада не бих још ништа рекао, али неке ствари се полако дешавају. Све је то на нама индивидуама да нешто урадимо, јер од државе и од филмског центра човјек не може да очекује никакву помоћ. Они имају неке своје друге идеје, али истјераћемо ми то до краја.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Српска Етномитологија – Слободан Зечевић
Читао сам Тешићеву трилогију Змај и Ждрал, Копље светога Георгија и Витез заточник. Могу вам рећи ФЕНОМЕНАЛНО!