ИН4С

ИН4С портал

The Independent о пресуди за „државни удар“: Постојање оружја није доказано, главни свједок лагао

1 min read
Опозициони лидери тврдили су да је спонзорисање државног удара погодан начин да Мило Ђукановић, мета атентата, искористи "талас анти-руске хистерије да нападне" своје противнике и освоји пријатеље на Западу.
državni udar, Đukanović Milo

Мило Ђукановић

Послије 19 мјесеци стигла је дуго очекивана пресуда на суђењу четрнаесторици оптужених за планирање рушења црногорске владе и убиство тадашњег премијера и лидера Демократске партије социјалиста Мила Ђукановића.

Двојица про-руских опозиционих лидера, за које су тужиоци рекли да су били обавјештајни официри, осуђени су у одсуству, а други почињу дуготрајне затворске казне након добијања осуђујућих пресуда које су изненадиле многе људе у тој балканској држави, преноси британски The Independent.

Према оцјенама листа, забринутост у вези са овим случајем, показали су чланови опозиције из редова Демократског фронта оцјењјујући да ће пресуда проузроковати „непоправљиву дестабилизацију“ земље.

Ипак, како наводе, с обзиром на оно што је познато о политици и владавини права у Црној Гори, међутим, можда исход није тако изненађење.

Много прије него што је случај стигао до судова, многи су били забринути да је државни удар био измишљен.

Опозициони лидери тврдили су да је спонзорисање државног удара погодан начин да Мило Ђукановић, мета атентата, искористи „талас анти-руске хистерије да нападне“ своје противнике и освоји пријатеље на Западу.

Без обзира на пресуде, суђење није успјело доћи до суштине онога што се заиста догодило.

Аутор текста у британском листу наводи да нема повјерења у истинитост оптужби, па чак и послије суђења, јер су детаљи о пучу остали нејасни.

Идеја, према тужилаштву, била је да се завјереници окупе испред зграде парламента 16. октобра 2016. – на дан избора – и убију Ђукановића, тада премијера, а сада предсједника земље. То би, како се тврдило, спријечило земљу да се придружи НАТО-у, јер је то питање дубоко подијелило Црну Гору. Власти су тврдиле да их је инсајдер неколико дана раније упозорио о завјери након чега је полиција успјела да осујети акцију и ухапси њихову групу.

Аутор додаје да је јасно да би сваки насилни напад на владу имао страшне и крваве посљедице. Али, и да се као и са многим аспектима тврдњи тужилаштва, прича о завјери остаје непотпуна.

Лист подсјећа да током суђења, оружје које је наводно требало да се искористи тог дана никада није приказано на суду, а један од кључних свједока оптужбе преокренуо је своје свједочење, прво тврдећи да је црногорска опозициона група Демократски фронт финансирана руским новцем, а затим је рекао да није било “Плана насиља у Подгорици”.

британски The Independent

Тужиоци су казали да су завјереници имали подршку Кремља као и да је укупно 25 људи било умијешано у завјеру, а међу њима и кројач, конобар и 62-годишња жена.

Аутор текста констатује да судећи по недавним протестима у Подгорици и бројним медијским извјештајима протекле седмице, осуђујуће пресуде нису добиле одјека какав је можда очекивао садашњи предсједник Црне Горе Мило Ђукановић. Од фебруара, протести против Ђукановићевог режима су порасли и сада укључују десетине хиљада људи који сваке недјеље марширају улицама главног града.

Протести су почели након што је бивши савезник Ђукановића, бизнисмен Душко Кнежевић, изнио бројне оптужбе за корупцију и злоупотребу положаја. Ђукановић је негирао оптужбе и тврди да иза протеста стоје проруске опозиционе странке и „страни фактори“.

Британски лист подсјећа да је Ђукановић био на власти „на овај или онај начин“ од распада бивше Југославије, чиме је стекао титулу најдужег вође Европе.

Лидери опозиционих странака, с друге стране су тврдили да би, по свему судећи, побиједили на изборима 2016. године, да се није појавио извјештај о наводном удару. Без обзира на пресуду, дуготрајни скептицизам у вези са овим случајем показује висок ниво неповјерења у црногорске институције.

Лист подсјећа да је амерички Стејт дипартмент 2017. године, учествовао у изради извјештаја о стању у црногорском правосуђу, корупцији у полицији и слободи медија. Грађански протести који се одржавају од недавно у овој балканској земљи само су наставак историју многих држава које су биле у транзицији од бивших режима, али никада нису у потпуности прешле у праве демократије.

Француски предсједник, Емануел Макрон, у недавно датој изјави одбацио је  балканске наде за хитно приступање листи земаља Европске Уније поручујући да „им је прво потребно да уреде своје куће“.

Свакако, да би се остварио било какав стварни напредак, покушај државног удара мора бити истражен од стране тијела које је независно од црногорских власти. Следећи корак је приморавање Ђукановића и свих политичара да регистрирају своје пословне интересе јер је то најмање што могу учинити да би показали потпуну транспарентност.

Када су се први пут појавиле вијести о наводном удару, страни лидери, укључујући и владу Велике Британије, пожурили су да покажу солидарност са Црном Гором.

Исти лидери сада би морали да уложе напор како би ублажили незадовољство грађана у Црној Гори и осигурали да се ријеши проблем корупције. Уколико то не успију, према оцјени аутора текста то може само да штети стабилности Балкана.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

13 thoughts on “The Independent о пресуди за „државни удар“: Постојање оружја није доказано, главни свједок лагао

  1. „…Ne zna se je li žalosnije četničko poznavanje ekonomije ili poznavanje prava.“

    Postadose cetnici ekonomisti, pravnici, itd. Svuda se Komlenu prividjaju cetnici, gibanice, masne brade, nozevi u zubima i Veljko Bulajic (ili ti Zeljo Vulajic u Kustinom podzemlju). Zamislite da se pojavi komentator pod imenom „cetnicki Betoven“ sa violinskim kljucem na subari umjesto kokarde! Ili mozda neki stihoklepac „cetnik pocetnik“ pa da napise: Komlene, bugare radi stiha magare!

  2. Баш читам Ребеку Вест, Црно јагње и сиви соко, па исмијава Аустрију због суђења Принципу и Србији… Прије него су и судили Принципу објавили су рат Србији,а суд је тек требао доказати стоји ли иза тога Влада Србије. Питала је енглеског историчара који тврди то..да србијанска влада има везе с тим,на основу којих докумената,и испоставило се на основу ничега… Дакле,све је то само прљава политика, са правом и правдом везе нема а на то се позивају због универзалног принципа људске истинољубивости,а како да признају да лажу свјесно тиме би били свакоме одбојни.

  3. Eto i Independent kao i cijeli svijet pokaza sumnju i rezerviranost po pitanju presude. Toliko sumnje nije pokazano u neku presudu a koja je bila toliko izrazito po volji NATO u i antiruskoj koaliciji.Osim Katnica,Mugose Suzane i Djukanovica niko na ovom bijelom svijetu ne tretira ovu presudu za navodni državni udar kao normalnu.Nisu potpuno presudom. obuhvatili staricu Branku, koja je od zuluma utekla u ambasadu Srbije. Koliko je to bijedno iako je jasno da ovu bolesnu ženu ne smiju uhapsiti drps pravosudnici!

  4. У крајњем, види се и ниво и стручност судијског апарата. Кредибилитет сведока тужилаштва је више него сумњив. Позивање на учешће неких припадника руског обавештајног сектора у организацији припрема (и извршења) тзв. „државног удара“ је, мало рећи, упитно, јер ако су стварно учествовали у припреми „државног удара“ и организовању групе људи којима се судило, испада да су та два Руса дунстери у свом послу или „ајмо мало да се зезамо…“. Посебна је прича доказни материјал тужилаштва или позивање на некакв талик или шта већ. Ако су већ неке судије и тужиоци прошли неку обуку у САД (ако је веровати писању штампе), питање је шта су тамо научили. Или су ишли тамо „да им пут види капут“.

  5. Ne zna se je li žalosnije četničko poznavanje ekonomije ili poznavanje prava. Da vam ponovim još jednom, neka krivična djela se kažnjavaju i za samo planiranje ili pokušaj, a neka samo ako se namjere realizuju. I to jasno piše u krivičnom zakoniku, pobrojana su djela koja su kažnjiva i za pokušaj. Potpuno je nebitno jesu li puške stigle u Crnu Goru. Bitno je da su izvršioci imali namjeru da puške nabave, da su izvršili određene radnje u tom cilju, poslali novac, angažovali ljude koji će nabaviti puške, dogovarali gdje će ih dostaviti, što je sve dokumentovano u presretnutim telefonskim razgovorima i potvrđeno svjedočenjem dva svjedoka. Tužilaštvo poznaje krivični zakonik i znaju da im puške ništa ne trebaju u Crnoj Gori. Za prikrivenu policijsku akciju su uzete puške iz policijskog magacina da bi izvršioce doveli u zabludu da se radi o pravim puškama; i to je naravno sve u skladu sa krivično-procesnim pravom.
    Bašibozluk iz Srbije sigurni nije sposoban za neke velike akcije, ali svi su oni došli u Podgoricu “da ruše Mila“, zar ne? Da ih nijesmo gledali i slušali ne bi ni znali o kakvim idiotima se radi, a svi se kite zvučnim nazivom pripadnika Svesrpskog četničkog pokreta. O kukavno srpstvo ugašeno:)

    1. Кад год прочитам коментар лика који се крије иза назива „КОМЛЕН“ помислим:“Благо будалама, њихово је царство небеско.“

    2. Molimo napustite ordinaciju. Pacijente danas ne primamo. Ordinacija Independent je otvorena pa vam preporucujemo da navratite do njih i objasnite im svoje simptome.

    3. Komlen je hit… Smješan lik. Koliko neko može da plasira neke izmišljene teze i ostavlja komentare kao da imaju ikakvog smisla. Jedini smisao njegovih komentara jeste odbrana Mila pa kako god. To što pišu britanski novinari to nije bitno bitno je spomenuti četnike itd. Vjerovatno je dobro uhljebljen od sistema ili se tek hljebi 🙂

    4. Ni po Babu ni po stričevima već po pušci na ramenima. Dobro malo pretjerah. Ni po babu ni po stričevima već s mišlju ubiti Mila. Namjera je jasna pomislili su i pričali o tome. Delikt prvog stepena. Presuda 5 godina. Ha ja! Zna Katnić ko šta misli i što želi!!! Stara škola najbolja Zemunska. Pokazala je praksa iz Titove ere kako se sa neistomišljenicima postupa. Komlenu djed pričo a mali Komlen ko sunđer upijao i evo ga sad. Da ga samo djed vidi što bi se obradovao. Neka treba tako! Tradicija nek se čuva nek se pamti

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *