ИН4С

ИН4С портал

Тодоровић писала Влади: Ученици забрањено да говори екавицом на отварању Град Театар фестивала

1 min read
Јована Тодоровић одборница у СО Будва и портпаролка ДНП-а доставила је ово писмо да би скренула пажњу на озбиљан проблем језичке дискриминације који се тренутно дешава у Будви над Саром Булатовић једном од најбољих ученица.
Сара Булатовић
„Обраћам се у својству одборнице у Скупштини општине Будва (ДНП- ЗБЦГ) како бих скренула пажњу на озбиљан проблем језичке дискриминације који се дешава у нашој заједници, а који се посебно односи на једну од бољих ученица СМШ “Данило Киш”, Сару Булатовић.“

Како Тодоровићева наводи, Сара је једна од најбољих ђака у СМШ “Данило Киш”.

„Сара је изванредна ученица која је освојила бројне награде из различитих области, и својом посвећеношћу и талентом представља понос нашег града. Награде су бројне. На Државном такмичењу у бесједништву је освојила прво (2025) и друго место (2024), у организацији УДГ-а прво место (2024), истакла се на Берзи предузетничких идеја (2023), била првак рецитатора 2023. године у Беранама, ишла на Државно такмичење из социологије, биологије (2023, 2025), учествовала на Олимпијади из биологије. Захваљујући пласману из социологије предодређена је да иде на Европско првенство у Македонији (2025). Бави се глумом, била је у руководству Ђачког парламента, дебатује и у школи је као таква препозната. Постоји још прегршт активности, за које се надам да ће имати прилику да их изложи на додјели Луче јер поред свега одржава просјек 5.00.“

„Међутим, суочава се с неприхватљивим обликом дискриминације због начина на који говори и пише, јер користи екавицу. Нажалост, ово није први пут да јој се оваква ситуација дешава, а посебно брине то што је у закону Црне Горе језичка дискриминација јасно дефинисана.“

ЗАКОН О ЗАБРАНИ ДИСКРИМИНАЦИЈЕ

“Члан 2

Забрањен је сваки облик дискриминације, по било ком основу.

Дискриминација је свако правно или фактичко прављење разлике или неједнако поступање, односно пропуштање поступања према једном лицу, односно групи лица у односу на друга лица, као и искључивање, ограничавање или давање првенства неком лицу у односу на друга лица, које се заснива на раси, боји коже, националној припадности, друштвеном или етничком поријеклу, вези са неким мањинским народом или мањинском националном заједницом, језику, вјери или увјерењу, политичком или другом мишљењу, полу, промјени пола, родном идентитету, сексуалној оријентацији и/или интерсексуалним карактеристикама, здравственом стању, инвалидитету, старосној доби, имовном стању, брачном или породичном стању, припадности групи или претпоставци о припадности групи, политичкој партији или другој организацији, као и другим личним својствима.”)

Сара је позвана да отвори фестивал Град Театар и позајми свој глас за уводну бесједу. Ипак, наглашено је да, упркос томе што се ради о обичној најави, а не о одломку дјела које је писано ијекавицом, не може говорити екавицом, што је крајње неприхватљиво.

„Недавно је Сара позвана да отвори фестивал Град Театар и позајми свој глас за уводну бесједу, као неко ко је постигао изванредне резултате у бесједништву. Ипак, наглашено је да, упркос томе што се ради о обичној најави, а не о одломку дјела које је писано ијекавицом, не може говорити екавицом, што сматрамо неприхватљивим.

Јована Тодоровић нам је послала и преписку на којој се указује на овај проблем.

„У прилогу овог писма достављам преписку која јасно указује на наведени проблем. Као одборницу и некога ко је Сари предавао у школи и глуме, дубоко ме погађа ова ситуација, а с обзиром на долазак новог руководства, сматрам да је важно указати на овакве проблеме и радити на њиховом рјешавању. Не желимо да вјерујемо да се ради о дискриминацији од стране институције, већ сматрамо да тај проблем долази од појединаца.“

Foto: Printscreen
Foto: Printscreen
Foto: Printscreen
Фото: Принтскрин

„У пријатељском разговору са Саром она истиче да упркос оваквим, појединачним случајевима, већина наше популације нема језичких баријера. Сматра да је неприхватљиво да се појединци због личних фрустрација позивају на институције и спроводе репресије по личном нахођењу. Одлучна је да своје школовање и усавршавање, као и свој допринос друштву, настави у најлепшој држави и следећи подухват јој је уписивање Правног факултета Универзитета Црне Горе. Сара додаје да је она захваљујући породици, школском тиму и пријатељима врло заштићена, али има обавезу према онима који то нису да јавно изнесе овај проблем. Наглашава да не постоје лоши људи, али постоје лоша дјела и да ми као друштво морамо санкционисати та (не)дјела и не дозволити да метастазирају и упропасте мултикултуралну хармонију за којом сви тежимо!“ истакла је Тодоровићева.

„Надам се да ће надлежне институције препознати озбиљност овог питања и предузети одговарајуће мјере како бисмо заштитили права свих наших грађана, укључујући и Сару Булатовић“ закључила је Јована Тодоровић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy