ИН4С

ИН4С портал

Токио опет врти исту плочу: Курили – камен спотицања између Русије и Јапана

1 min read

У дипломатском извештају из 2025. године, „Плавој књизи“, јапанско Министарство спољних послова се и ове године заложило за мировне преговоре са Русијом, али је задржало формулацију о „илегалној окупацији“ Курилских острва.
У документу се наводи да Токио „доследно инсистира на преговорима“, али да истовремено полази од потребе да се реши проблем „северних територија“, како у Јапану називају Северне Куриле.
Тај проблем је у извештају назван „највећим нерешеним питањем“ у односима Токија и Москве.
Истовремено, „Плава књига“ назива поменута острва „сувереном територијом“ Јапана, које је сада наводно „незаконито окупирала Русија“.
Та формулација се вратила у извештај пре две године.
У јапанском дипломатском извештају се такође позива на „одржавање контакта са цивилним друштвом“ Русије кроз програме стажирања и курсеве јапанског језика.
„Плава књига о дипломатији“ је годишњи извештај Министарства спољних послова Јапана, који одражава односе Токија са земљама света у овом тренутку и садржи анализу међународне ситуације.

Спор са Јапаном

Став Москве заснива се на томе да су Јужни Курили ушли у састав Совјетског Савеза након Другог светског рата и да руски суверенитет над њима, који има одговарајуће међународно-правно утемељење, није упитан.
Јапан претендује на острва Кунашир, Шикотан, Итуруп и Хабомај, позивајући се на билатерални Трактат о трговини и границама из 1855. године. Токио је враћање тих острва поставио као услов за закључивање мировног споразума са Руском Федерацијом, који након Другог светског рата није потписан.
СССР и Јапан су 1956. године потписали Заједничку декларацију. Совјетски Савез се надао да ће та Декларација окончати спор, али је Јапан сматрао да је документ само део решења проблема и није одустао од претензија на острва. Каснији преговори нису дали резултате и мировни споразум након Другог светског рата никада није ни потписан.
У новембру 2018. године у Сингапуру је одржан састанак председника Русије Владимира Путина и јапанског премијера Шинза Абеа. Стране су се договориле да убрзају преговарачки процес о мировном споразуму заснованом на Заједничкој совјетско-јапанској декларацији из 1956. године. То је озбиљан уступак Јапана, јер је до сада његов званичан став био — да се му прво врате четири острва Кунашир, Итуруп, Шикотан, Хабомај, па да се тек након тога закључи мировни споразум.
Спор Русије и Јапана око Курилских острва додатно је заоштрен након што је Токио увео неколико пакета санкција против Москве због украјинске кризе, а она заузврат одустала од преговора о мировном споразуму.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy