ИН4С

ИН4С портал

Толстој међу сликарима

Рјепин је савременике фасцинирао „способностошћу да репродукује људски живот снажним и живописном силом“, а сам Толстој тврдио је да Рјепин „приказује живот народа много боље него било који други руски умјетник“.

"Бурлаци на Волги"

Од српских стручњака на скупу ће говорити академик Душан Оташевић, замјеник секретара Одјељења ликовне и музичке умјетности САНУ, историчари умејтности Ирина Суботић, Ненад Макуљевић и Јелена Межински Миловановић. Из САНУ је најављено да ће бити приказани Рјепинови радови из збирке Народног музеја и Војног музеја у Београду, преноси Данас.

Иља Рјепин био је најпознатији сликар руског реализма и умјетник коме припада велика заслуга за увођење руске уметноси у европске токове. Историчари умјетности тврде да је Рјепин у ликовном свијету био оно што је његов савременик Лав Тојстој био у свету књижевности. Рјепин је савременике фасцинирао „способностошћу да репродукује људски живот снажним и живописном силом“, а сам Толстој тврдио је да Рјепин „приказује живот народа много боље него било који други руски умјетник“.

Рјепин је упорно тражио нове технике и садржаје како би свом дјелу дао већу пуноћу и дубину. Имао је дубок осјећај сврхе у својој естетици и велики умјетнички дар да осјети дух вијека и његово одражавање у животима и ликовима појединаца“, указују историчари умјетности.

Рјепин је рођен у близини Харкова, а умјетничко образовање започето код локалног иконописца завршило се у Царској академији уметности у Петрограду. Једно вријеме боравио је у Италији и Француској. По повратку у Русију, придружио се 1878. покрету „передвижника“, који су се побунили против против академског формализма службене академије.

Тада је настала Рјепинова чувена слика „Бурлаци на Волги“. Он је подједнако је био успешан и популаран као сликар и историјских и савремених тема, а међу главним купцима његових дјела били су и чланови царске породице и Павле Третјаков, оснивач истоимене чувене московске галерије. Иако је и у Совјетској Русији његово сликарство прихваћено као узор за рад осталих умјеника, Рјепин је искористио срећну околност да је његова кућа коју је саградио сјеверно до Петрграда после Октобарског преврата припала у Финској.

Преминуо је у финском месту Кукала, које је касније враћено под руску управу и по њему добило име Рјепиново, а заједно са знаменитостима Петрограда налази се на Унесковој листи светске културне баштине. Иља Јефимовић Рјепин од 1907. био је дописни члан Српске краљевске академије, а ово звање добио је три године пре Лава Толстоја.

Прочитајте још:

Редови испред Народног музеја због Мирослављевог јеванђеља

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy