ИН4С

ИН4С портал

Тонино Пицула: Владу да чине некомпромитовани појединци, то је у интересу свих

1 min read
"С обзиром на то да се ради о премијерном процесу, јер демократске транзиције власти у Црној Гори досада није било, разумљива су одређена размимоилажења коалиционих партнера", истакао је извјестилац Европског парламента за Црну Гору Пицула

Тонино Пицула

У интересу црногорских грађана је да у извршној власти буду некомпромитовани људи, а Европска унија ће сарађивати са изабранима јер она њихов избор не може оспоравати, рекао је за „Вијести“ извјестилац Европског парламента за Црну Гору, Тонино Пицула.

Он је у интервјуу “Вијестима” казао да охрабрује најновија етапа међустраначког договарања о структури и саставу нове владе и сматра да су разумљива одређена размимоилажења коалиционих партнера.

Коментаришући то што су одлазећи премијер Душко Марковић и дио министара изабрани за посланика, а и даље доносе битне одлуке у техничкој Влади, Пицула наглашава да се не могу истовремено обављати неспојиве функције у тродиоби власти.

* Раније је истакнуто да се Европска унија неће мијешати у формирање нове црногорске владе. Да ли сте задовољни ситуацијом након избора и досадашњим током формирања владе? Да ли је показана демократска зрелост?

Европска унија и њене институције се дефинитивно не мијешају у процес формирања нове црногорске власти. Већ сам раније истакнуо да је похвална демократска зрелост коју су показали црногорски грађани респектабилним одзивом на изборе у овим тешким условима пандемије. Такође, поздравио сам и формирање новог сазива Скупштине те сматрам да треба наставити у таквом конструктивном и позитивном духу. Охрабрује и најновија етапа међустраначког договарања о структури и саставу нове владе. Позната је изрека како се с коалицијама лакше долази на власт, али се теже влада. С обзиром на то да се ради о премијерном процесу, јер демократске транзиције власти у Црној Гори досада није било, разумљива су одређена размимоилажења коалиционих партнера.

* Да ли евентуално учешће дијела политичких лидера у новој влади може бити спорно за дио западних земаља с обзиром на проруску политику и да су неки неправоснажно осуђени?

Грађани Црне Горе недавно су на изборима поручили како подржавају чланство у ЕУ и евроатлантску оријентацију. То нису били само бирачи ДПС-а, већ је са 70 одсто та коалиција далеко шира, ријеч је о широкој народној подршци смјеру у којем земља треба ићи и вјерујем да ће нови дужносници Црне Горе тај смјер и вољу грађана поштовати. У интересу грађана Црне Горе је да у извршној власти земљу воде некомпромитовани, а ЕУ ће сарађивати с изабраним дужносницима јер она њихов избор не може оспоравати.

* У Црној Гори је Демократски фронт прије неколико дана од америчке амбасадорке у Црној Гори тражио објашњење у вези са тим да ли њена амбасада подржава став да лидери Демократског фронта не могу заузети она мјеста у влади која им је дао народ, с обзиром на то да им је мандатар за састав нове владе Здравко Кривокапић рекао да му је то ултимативно саопштено од страног фактора (након састанка у амбасади САД). Да ли је уобичајено у ЕУ да партије од представништва стране амбасаде траже објашњења за такве ствари?

​Разговори политичких актера с дипломатима су добродошли и уобичајени, али дипломатска правила налажу да се велепосланства страних земаља не изјашњавају јавно о политичким преференцијама и да поштују сувереност државе приматељице.

* У државни парламент су за посланике изабрани и одлазећи премијер и дио министара са изборне листе ДПС-а, али истовремено доносе низ битних одлука, иако су у техничком мандату. Да ли таква пракса постоји у ЕУ?

У Европској унији је било разних ситуација, а можда је најсвјежији примјер Белгија, која је тек недавно добила нову владу, јер су преговори трајали скоро 500 дана, те је техничка влада била приморана водити све послове, као и борбу против пандемије у првом таласу. Оно што треба нагласити јест да се не могу истовремено обављати неспојиве функције у тродиоби власти.

* Европски комесар за проширење казао је недавно да Европска комисија сада очекује да се сви актери укључе у дијалог ради рјешавања “дугогодишњих изборних недостатака и то уочи сљедећих избора”, као и да власти “истражују наводне неправилности у спровођењу избора”. Колико очекиване изборне реформе могу допринијети напретку Црне Горе ка ЕУ?

Црна Гора је, упркос евидентираним недостацима, до сада одрадила голем посао на путу према чланству у ЕУ, а што је недавно хонорирано и отварањем посљедњег поглавља у преговорима. Било би погрешно не искористити досадашњи институционални замах за јачање политичког система. Уз то, изборна реформа је једноставно неизоставан дио процеса преговора. Зато поздрављам и најаве мандатара да ће правосуђе и изборна реформа бити приоритет власти.

* Како видите улогу опозиционог ДПС у друштву и политици? Да ли сматрате да партија треба да се темељно реформише и ослободи баласта сумњи о умијешаности појединаца у корупцију?

Наравно да нисам у позицији коментарисати интерна догађања унутар било које црногорске странке, али свака политичка странка након што изгуби изборе поставља питање узрока пораза. Особито након дужег раздобља владања. То може бити подстицајно за било коју странку, па тако и ДПС, а сигурно је да ће бити важно и за црногорско друштво у цјелини. Поновно желим истакнути чињеницу да је ДПС регуларно признао резултате па транзиција власти, упркос неким трвењима у односима унутар побједничке коалиције, пролази без драма. То је добро и показује вољу за стабилношћу институција. Очекујем да ДПС буде одговорна опозиција и да с новом влашћу постигне консензус о кључним питањима црногорског напретка према ЕУ.

Од чега ће све зависити претприступна помоћ Црној Гори од ЕУ? Да ли ћете лобирати за већу економску подршку новој Влади?

Од почетка разговора о IPA III пакету, за који сам извјестилац ЕП у име своје политичке групације Социјалиста и демократа, инсистирао сам на томе да он мора бити функционалнији од IPA II. То је посебно важно у смислу омогућавања земљама кандидаткињама да се укључе у неке од постојећих програма Уније, прије свега како би грађани тих земаља, па тако и Црне Горе што прије осјетили директни утицај чланства у ЕУ на квалитет живота, што је у коначници најбољи аргумент у прилог чланству. Рецимо да кроз помоћ грађанима дајемо подршку проевропским владама да брже спроведу нужне реформе. Но, како су преговори још у току, незахвално је говорити о томе како ће изгледати услови.

Сигурно је да ће, у складу с Европским зеленим планом и мојим препорукама за проширење, IPA III имати снажно изражену компоненту заштите околине, односно зелене економије и транзиције на обновљиве изворе енергије. Моја подршка економском просперитету Црне Горе зависиће и од способности црногорских власти да обликују одрживе циљеве и пројекте.

Извор: Вијести

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

7 thoughts on “Тонино Пицула: Владу да чине некомпромитовани појединци, то је у интересу свих

  1. Е, много ми је мило да си охрабрен сопственим немешањем у састав владе. Идемо, људи, проеврпски, него шта! Кад улети Пицула са својијех 40 ИП-а има да се ђипа!

  2. Uf, i on je jedan od tih eksperta !.
    Blago vama Crnogorci, imacete samo eksperte u drzavi !.
    Dok ce druge vlade praviti greske, vi necete, vi cete imati
    samo eksperte !.
    Dobro, eksperti su uvek lobisti bogatih tajkuna ali Dritan i Krivokapic ce njih da kontrolisu ahahahahaha…. !.

    11
  3. Ид.оте …, зар те стид, ако га имаш а ја мислим да га немаш, не би требао да обузда да се не петљаш у ствари друге државе.

    15
  4. Vjesti su navijacko glasilo.Pitaju dali je uobicajno traziti da ambasada razjasni stav,a ne pitaju dali je uobicajno da ambasade odedjuju ko ce biti ministri. Nezaboravite,predizborna kampanja je vec pocela.

    24
  5. Овај Пицула је до јуче бранио ДПС, а сада “брине” о новој влади.
    Он брине о томе, да се не десе у ЦГ суштинске промене.

    36
    1
    1. Добро би било да и Повукао да своје кандидате.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy