ИН4С

ИН4С портал

Топли радијатори: Почела грејна сезона у Београду

1 min read

Гети

У Београду је данас званично почела грејна сезона и станови корисника услуга даљинског грејања су топли.

Сви топлотни извори „Београдских електрана“, 15 топлана и 17 котларница су у функцији производње топлотне енергије и раде без поремећаја у снабдевању.

„Обезбеђене су довољне количине природног гаса. За стабилан рад тако великог енергетског система као што су ‘Београдске електране’ неопходно је неколико дана постепеног и веома пажљивог оптерећивања постројења због преласка из стационарног у динамички режим рада“, рекао је за Танјуг Вања Вукић, директор ЈКП „Београдске електране“.

Управо из тог разлога из овог предузећа апелују на све потрошаче да у првим данима грејне сезоне на бројеве телефона Сервисног центра града Београда 11-0-11 пријављују искључиво цурења воде из инсталација и када целе зграде нису снабдевене топлотном енергијом.

„Најефикасније је да то чине управници зграда или председници кућних савета како не би долазило до загушења телефонских линија и непотребног чекања на успостављање везе са Сервисним центром. Приоритет у отклањању кварова имају потрошачи који пријављују цурење воде из инсталација, као и негрејање целих објеката“, навео је Вукић.

Како је истакао, ЈКП „Београдске електране“ раде у складу са Одлуком о снабдевању топлотном енергијом у граду Београду, према којој је прописано да комунално предузеће, које врши делатност снабдевања града топлотном енергијом, постиже и одржава прописане температуре 20+1 степени за дневне просторије, спаваће собе, предсобља, дегажмане и кухиње и 22+1 степени за купатила, посебна и са тоалетом.

„У стамбеним просторијама тарифног купца, при спољној температури до -12,1 степени, под условом да су објекти тарифног купца пројектовани и изграђени у складу са прописима о условима и техничким нормативима за пројектовање стамбених зграда и станова“, рекао је Вукић.

„Испорука топлотне енергије у току грејног дана може да буде прекинута у случајевима повољне температуре спољашњег ваздуха. Прекид испоруке се обавља када температуре спољашњег ваздуха више од 15 степени Целзијуса трају дуже од два сата. Поновна испорука топлотне енергије започиње када је температура спољашњег ваздуха 12 степени Целзијуса или нижа“, објаснио је Вукић.

Он је додао да су све топлотне предајне станице, којих у систему даљинског грејања има више од 9.000, аутоматизоване, да имају сензоре на спољашњој страни објекта и мере температуру ваздуха у његовом окружењу.

„Када су спољашње температуре ваздуха више од 15 степени Целзијуса, аутоматски вентил у предајној станици затвара проток топлотне енергије кроз објекат. С обзиром на то да тада објекти не преузимају топлотну енергију, не постоје услови за производњу и дистрибуцију топлотне енергије потрошачима“, нагласио је Вукић.

Поскупљење

У појединим градовима, неке топлане су због раста трошкова пословања и цена енергената, већ повећале цене грејања од јула или августа до 30 одсто, а друге то тек планирају.

У Београду ће грејање поскупети за 8,92 одсто, у Крушевцу ће бити скупље за 20 одсто, у Крагујевцу за 15,6, док је у Суботици фиксни део цене увећан за 19,22 одсто, а варијабилни, који се плаћа по потрошњи, за 8,4 одсто.

У Краљеву ће грејање поскупети за 1,42 одсто, у Нишу је увећан само фиксни део и то за 27,06 одсто, док је цена варијабилног дела смањена за 8,89 одсто.

Топлана у Бору цене је повећала још 1. априла и то за 30 одсто, а за толико је од 1. јула скупље и грејање у Мајданпеку.

У Србији има 60 топлана и цене одређују локалне самоуправе.

Министарство рударства и енергетике наводи да је обезбеђено довољно енергената.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *